Ardahan Genel Tanıtım

Yaklaşık olarak 3.000 yıllık bir tarihe sahip olan Ardahan, pek çok medeniyete ev sahipliği yaptıktan sonra 1555'de imzalanan Amasya anlaşmasıyla Osmanlı İmparatorluğu topraklarına dahil edilmiştir. Ülkemiz için stratejik bir öneme sahip olan il, Cumhuriyetin ilanından sonra önce Kars iline bağlanmış ve 1992'de il statüsüne kavuşmuştur.

İl genelinde karasal iklimin etkileri hakimdir. Kış aylarında -30 derecenin altına inen sıcaklık bölgede yaşamın zorlaşmasının temel nedenidir. İlk soğuklar Eylül ayı ile başlar ve Mayısa kadar devam eder. Ardahan'ın en önemli ve tanınan ilçeleri arasında; Damal, Posof, Göle, Çıldır ve Hanak sayılabilir.

İstanbul'a olan uzaklığı yaklaşık 1.500 km olan bölgeye karayolu ile ulaşım kış şartlarında oldukça çetindir. Ardahan'a 90 km mesafede kalan Kars Havalimanı üzerinden de şehre gidilebilir. Yine demiryolu da Kars ilindeki gar üzerinden sürdürülür.

Doğu Anadolu Bölgesindeki sınır illerinden birisi olan Ardahan'da bulunan Damal Dağında görülen Atatürk silüeti yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görür. Akçakale Adası bölgede görülmesi gereken yerler listesinde ilk sıraya oturur. Doğal güzelliklerine ek olarak 1.derece arkeolojik sit alanı olan bölge, Çıldır ilçesinin yaklaşık olarak 27 km güneydoğusunda kalır.

Ardahan Kalesi Osmanlı Döneminde toprakları alan Kanuni Sultan Süleyman'ın emriyle yapılmıştır. Kasım ayı sonlarına doğru donan Çıldır Gölünde ise buz balıkçılığı yapılır. Nisan ayına kadar kalan 2 metre derinliğindeki buzlar çevreye olan ilginin artmasını da sağlar.

Ardahan Hava Durumu
Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
Gökgürültülü Sağanak Yağışlı 24 oC En Düşük Sıcaklık: 9°C En yüksek Nem: 96% En düşük Nem: 69% Rüzgar hızı: 4 km/s
Ardahan Namaz Vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
04:23 05:50 12:19 15:50 18:38 19:59

Ardahan Otobüs Bileti

Varışı Ardahan Otobüs Biletleri
Nereden? Kalkış Yolculuk Süresi Otobüs Detayı Firma Fiyat
Ankara 11.08.2020 20:00 16:00 İ 46, 2+2 Esadaş 170 TL Bilet Al
Ankara 11.08.2020 17:00 16:30 0101, 2+1 Öz Doğu Kars 170 TL Bilet Al
Ankara 11.08.2020 16:30 18:00 İ 50, 2+2 Esadaş 170 TL Bilet Al
İstanbul 11.08.2020 13:01 23:00 0101, 2+1 Öz Doğu Kars 180 TL Bilet Al
Esenler 11.08.2020 13:01 23:00 0101, 2+1 Öz Doğu Kars 180 TL Bilet Al
Bursa 11.08.2020 12:00 23:00 İ 46, 2+2 Esadaş 230 TL Bilet Al
İstanbul 11.08.2020 11:01 23:00 1+22, 2+1 Öz Doğu Kars 180 TL Bilet Al
Esenler 11.08.2020 11:01 23:00 1+22, 2+1 Öz Doğu Kars 180 TL Bilet Al
Kalkışı Ardahan Otobüs Biletleri
Nereye? Kalkış Yolculuk Süresi Otobüs Detayı Firma Fiyat

Ardahan Otobüs Firmaları

Ardahan Tarihi, Kültürel ve Gezilecek Yerler

Ardahan Merkez Mevlit Efendi Camii

Ardahan’ın şehir merkezinde yer alan Ardahan Merkez Mevlit Efendi Camii, Halil Efendi Mahallesinde bulunmaktadır. Ardahan kalesinin yaklaşık olarak 150-200 metre doğusunda bulunan camiinin, 1701 tarihinde inşa edildiği caminin girişinde bulunan kitabede belirtilmektedir. Yakın bir tarihte duvarlarının üst yarısı ve üst örtüsü eski doku korunarak yenilenen cami Ardahan’ı ziyaret eden kişiler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken noktalardan biridir.

Posof Merkez Camii

Posof Merkez Camii, minberde yer alan kitabeye göre 1868 ve 1883 seneleri arasında inşa edilmeye başlanmıştır. Caminin planı boyuna dikdörtgen yapıdadır ve kesme taşlardan meydana gelmiştir. Caminin iç yapısı ise Osmanlı mimarisine uygun olarak inşa edilmiştir. Posof Merkez Camii doğusunda bulunan dikdörtgen hazire alanda yer alan lahitte yazılı olan 1771 yılı, caminin yapımına başlanma tarihinin minberde yer alan tarihten daha eskiye dayandığını göstermektedir. Ardahan’ gelen turistler için önemli noktalardan olan camii birçok ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Derviş Bey Camii

Ardahan Tugay Komutanlığı yanında inşa edilen Derviş Bey Camii, kapısı üzerinde iki taraflı dikdörtgen panolarda bulunan h.1285/m.1869 tarihlerinden yola çıkılarak oldukça eski dönemlerde inşa edilmiştir. Camiye ismi verilmiş olan Derviş Bey’in kesin kimliği hakkında bir bilgi resmi olarak bulunmamaktadır. Caminin sağ ve sol kısmındaki panolarda ise “İslam’dan daha büyük bir şeref yoktur.” Yazmaktadır ve alt kısmına 1285 tarihi atılmıştır. Camiinin planı genel olarak dikdörtgen bir şekle sahiptir. Giriş kısmının önünde bulunan mahlep, taşıyıcı ve kiriş sistemleri ile ana hacim iki kısım halinde bölünmüştür ve bu şekilde iç kısımda ahşap kubbe dıştan, dış kısımda ise oturtma çatı ile örtülmüştür. Duvar kalınlığı ise 0.80 m olan bu yapının minaresi de caminin yapımında olduğu gibi kesme taş ile yapılmıştır.

Ardahan Kalesi

Ardahan Kalesi, çevrede yapılan Prehistorik çalışmalar ile bölgedeki yerleşimin ve eserlerin Eski Tunç Çağına dayandığını ortaya koymuştur. Ardahan Kalesi, Osmanlı zamanında 16. Yüzyılın ortalarında Kanuni Sultan Süleyman isteği üzerine yapılmış ve günümüzde hala varlığını sürdürmektedir. Oldukça eski bir tarihi olan Ardahan Kalesi, yapılan arkeolojik çalışmalar ve kazılar sonucunda bölgedeki birçok farklı medeniyetin izlerini taşıdığı görülmektedir. Şehir merkezinde kuzeydeki Halil Efendi Mahallesi ve şehir merkezini ayırmakta olan Kura Nehri’nin sol tarafında bulunan Ardahan Kalesi, mimari olarak dörtgen yapıdadır. Giriş kısmının hem üstünde ise yapılış tarihi olarak 1544 tarihi yazılırdı. Ardahan kalesi ve çevresindeki tarihi doku, ziyaretçilerin oldukça ilgi gösterdiği noktalardandır.

Hamşioğlu Rasim Bey Konağı

Ardahan ve Göle karayolu üzerinde bulunan 4. Ada, parsel1’de yer almakta olan tek kattan oluşmuş bu yapı kuzey – güney istikametinde inşa edilmiştir. Yapının doğu cephesinde esas giriş bulunmaktadır ve bu cephede kenarlar yalancı sütunlarla bezelidir. Günümüzde Ardahan İl Sağlık Müdürlüğü Hizmet Binası olarak kullanılmakta olan yapının tarihi de eskilere dayanmaktadır ve günümüzde yapısını hala korumaktadır.

Şeytan Kalesi

Ardahan’ın Çıldır ilçesinde Yıldırımtepe köyüne yakın olarak konumlanan Şeytan Kalesi, Ortaçağ’da inşa edildiği düşünülen oldukça değerli bir yapıdır. Çıldır ilçesine yaklaşık 1 kilometre uzaklıkta bulunan Yıldırımtepe köyüne 1,5 kilometre mesafede yer alan kale, Karaçay Vadisi’nde ıssız ve sarp bir alanda bulunmaktadır.

Ardahan Tarihçe

Oldukça eski bir tarihe dayanan Ardahan ili, bu bağlamda Çıldır gölünün güney batısında yer alan Urartu kralı II. Serdur’un fetih hitabesinden de yazılı şekilde anlaşılmaktadır. Yerleşim yeri açısından ise Türklerin buraya M.Ö. 720 yılında geldiği bilinmektedir. Kıpçakların ataları olarak bilinen Kimmerlerin buraya yerleşmesi ile başlayan dönem, Hazar Türklerinin bir kolu olan Arda Türklerinin buraya gelmesiyle birlikte devam etmiştir. Bu şehir daha sonra 1551 yanında Osmanlı Devleti topraklarına girmiştir ve kurtuluş savaşı mücadelesi ne kadar değişik savaşlar yaşansa dahi Osmanlı'da kalmıştır.

Özellikle 1. Dünya Savaşı döneminde Rus-Osmanlı savaşları kapsamında şehir farklı zamanlarda el değiştirmiştir. Bazı dönemler Rus topraklarına geçerken daha sonra yeniden Osmanlı topraklarına girmiştir. Ancak en son Mondros Ateşkes Antlaşması ile birlikte Osmanlı Devleti Ardahan şehrini tamamen kaybetmiş ve bölge Ruslara kalmıştır. 5 Kasım 1918 yılında Müdafaa-i hukuk teşkilatına katılan şehir, kurtuluş savaşı döneminde büyük mücadeleler vermiş ve Ermeniler ile Gürcülerle oldukça çetin bir savaşın içine girmiştir.

Özellikle Mondros ateşkes antlaşması kapsamındaki tüm maddeler reddedilmiş ve 1. Ardahan kongresi ile birlikte 2. Ardahan kongresi kapsamında milli mücadeleye girilmek sureti ile Kazım Karabekir Paşa ile Halit Paşa komutasındaki ordu, 23 Şubat 1921 yılında düşmana tamamen milli sınırları dışına çıkarmıştır. Daha sonra Cumhuriyet döneminde 1926 yılında ilçe olarak Kars’a bağlanan şehir, daha sonra 1992 senesinde il statüsüne geçmiştir.

Ardahan İklim ve Bitki Örtüsü

Karadeniz sınırına dayanan Doğu Anadolu bölgesinde bulunan Ardahan, oldukça sert bir iklime sahiptir. Özellikle de yayla iklimi ön plana çıktığından dolayı şehrin farklı noktalarındaki sıcaklık farkı da oldukça değişebilmektedir. En çok da Sibirya yüksek basıncına maruz kaldığından dolayı yılın en az 7 ayı süresince kış dönemi çok sert geçmekte ve karla kaplı bir dönem yaşanmaktadır.

Kar mevsimi çok uzun süre yaşandığından dolayı kar uzun süre yerden kalkmaz. Bu da şehrin çok soğuk bir zaman geçirmesine sebep olur. Bu bağlamda doğal olarak ilkbahar ve sonbahar ayları neredeyse yok denecek kadar az bir dönem içerisinde devam eder. Diğer yandan yaz ayları ise sıcak ve kurak bir dönem içerisinde girdiği zamanlar olmaktadır. Mevsimin geçiş dönemleri hızlı bir şekilde yaşanmakta ve aslına bakılırsa yaz ve kış olarak iki ayrı mevsim görülmektedir. Karadeniz'in olduğu bölge kıyı kesime doğru havanın her ne kadar biraz daha ılımlı geçen noktaları olsa da bu bölümler oldukça azdır.

Şehir topraklarının büyük bir bölümü çayır ve meralardan oluşmaktadır. Bu kaplı alanlardan kalan bölümlerde ise ekili kısımlar oldukça azdır. Aynı şekilde orman yönünden de Ardahan ilinin çok fazla zengin olduğunu söylemek doğru değildir. Farklı bitki örtülerine sahip olsa da daha çok dağ eteklerinde çam ağaçları sık görülür. Bu bağlamda hayvancılık en fazla gelir kaynakları arasında yer alır.

Ardahan Coğrafya

Ardahan, Anadolu'nun kuzeydoğusunda yer almaktadır. Kuzey ve doğu kesimde Gürcistan toprakları, güneyde Kars ile çevrilidir. Batısında Artvin ve Erzurum illeri yer almaktadır. Ardahan'ın sınırları Gürcistan’a Türkgözü ve Aktaş sınır kapılarıyla birlikte açılmaktadır. Arazi yapısı bakımından incelendiğinde; Ardahan'ın engebeli ve dağlık arazi yapısına sahip olduğunu söylemek mümkündür.

İlin en değerli akarsuyu Kura ırmağıdır. Şehrin merkezi kendi ismini taşıyan ve Kura nehrinin geçtiği bir ovada kurulmuştur. En büyük gölü, Çıldır Gölü'dür. Doğu Anadolu'nun Van Gölü'nden sonra gelen ikinci büyük gölü olan Çıldır gölü, lav akıntılarını barındırmaktadır. Gölün suyu tatlıdır. Aralık ve Nisan aylarında yer yer donmaktadır. Çıldır gölü 1.959 metre yüksekliğindedir.

Ardahan ilinin yüzölçümü 4.842 km2'dir. Bölgede Allahuekber, Arşiyan, Uğurludağ, Ilgar, Akbaba, Kısır, ve Yalnızçam Dağları yer almaktadır. İlde Çıldır Gölü'nün dışında bir de Aktaş gölü bulunmaktadır. Kura Nehri, Posof Çayı ve Çıldır Karaçay ise, Ardahan'ın önemli akarsularıdır. İlde Ardahan Ovası ve Göle Ovası yer almaktadır. Ardahan'ın başlıca havzaları; Ardahan Havzası, Göle Havzası, Posof Havzası ve Çıldır Havzası'dır.

Ardahan'daki havzalar, Doğu Anadolu’da Volkanizma Tersiyerin ilk zamanlarında oluşmaya başlamıştır. Volkanik malzemeler de göl havzalarına doğru akmışlardır. Çıldır, Göle, Hanak, Damal ve Posof ilin başlıca ilçeleridir. Yakın bir zamana kadar Çıldır Gölü, kapalı havza halinde kalmıştır. Gölün fazla suları önce Çıldır havzasına, oradan da Kura nehrine akmıştır.

Ardahan Turizm

Doğal güzellikleri ile aynı zamanda tarihi açıdan büyük bir öneme sahip olan Ardahan, antik dönemden günümüze kadar birçok farklı mimari yapı ve kültürel dokuyu önemli biçimde kaynaştırılmış olarak, Türkiye'nin önemli turistik şehirleri arasında yerini almış durumdadır. Özellikle kış turizmi açısından adeta bir cennet olan Ardahan, bu konuda birçok farklı noktaya yapılmış projeler ve tesisler kapsamında kayak merkezlerine sahiptir. Yalnızçam Köyü-Uğurludağ merkezinde her sene kış aylarında yoğun bir turist çeken kayak merkezi yer almaktadır.

Urartularla başlamak üzere aynı zamanda Medler, persler ve Roma ile Bizans imparatorunun yanı sıra Osmanlı Devleti kapsamında birçok değişik tarihi eser ve kalıntıya sahiptir. Değişik dönemlere ait önemli kaleler hem asker hem de ticari açıdan, döneminde çok fazla kullanılan farklı köprüler Ardahan şehrinin önemli tarihi yapıtları arasında yer almaktadır. Diğer taraftan askeri savunma yapıları olarak kalelerden sonra ön plana çıkan Tabya da yine Ardahan şehri bünyesinde çok fazla bulunmaktadır. Hala ayakta olan bu kalıntılar arkeolojik ve turistik bir gezi kapsamında görülebilir.

Diğer taraftan Yunan dönemine ait olan kilise ve şapel binaları, eski Türk medeniyetlerinden günümüze kadar ulaşan camiler, medreseler ve daha birçok farklı mimari yapılar Türkiye'nin önemli ve turistik noktaları olarak ön plana çıkmaktadır. Ayrıca şehir doğal güzellikleri açısından da akarsular ve gölleri ile mutlaka görülmesi gereken en önemli şehirlerarasında yer almaktadır.

Ardahan Nasıl Gidilir?

Doğu Anadolu bölgesinde bulunan Ardahan şehrine hem kara yolu hem de hava yolunu kullanmak suretiyle ulaşım gerçekleştirilmektedir. En yakın yer olarak ortalama 90 kilometre kadar uzaklıkta bulunan Kars-Harakani havaalanı kullanılmak suretiyle aktarmalı şekilde Ardahan’a ulaşmak mümkündür. Buradan araç kiralama ya da farklı otobüslerle de doğrudan geçiş yapma imkanı değerlendirilebilir. Aynı şekilde yurt dışından gelecek olan kişiler de yine bu yöntemi kullanabilir, doğrudan havaalanı ile Kars’a geldikten sonra Ardahan’a geçiş sağlayabilir.

Kara yolunu kullanmak İsteyenler ise Türkiye'nin her noktasından rahatlıkla şehre ulaşım gerçekleştirebilir. Özellikle İstanbul ve Ankara ile İzmir şehirlerinden doğrudan Ardahan'a ulaşım sağlanabilmektedir. Kara yolu vasıtasıyla İstanbul-Ardahan arası yaklaşık olarak 1450 kilometredir. Ankara-Ardahan arası ise 1100 kilometre olarak geçer. İzmir-Ardahan arası ise yine 1700 kilometre civarı sürmektedir. Bu şekilde farklı şehirlerden geçmek suretiyle Ardahan’a her ilden ulaşım imkanı değerlendirilebilir.

Aynı zamanda tren yolunda kullanarak Ardahan'a geçiş gerçekleştirilebilir. Fakat doğrudan bu ulaşım yolu kullanılarak Ardahan'a geçiş yoktur. Ankara'dan hareket eden Doğu Ekspresi kapsamında öncelikle Kars'a ulaşılmaktadır. Daha sonra yine aynı şekilde buradan farklı otobüslerle veya araç kiralama fırsatı sayesinde Ardahan'a kolaylıkla geçiş yapılabilir. Kısacası kara yolu ile doğrudan geçiş imkanı değerlendirilirken hava yolu ve demir yolu aracılığı ile aktarmalı biçimde Ardahan'a farklı sürelerde ulaşım sağlanabilir. Doğu Anadolu bölgesinin en uç noktalarından birinde yer aldığından dolayı ve engebeli bir araziye sahip olduğu için şehre en çok işleyen ulaşım olanağı, kara yolu olarak ön plana çıkmaktadır.

Ardahan Ekonomi

Sanayisinin pek fazla gelişme göstermeyen Ardahan tarım ve hayvancılığa dayalı bir ekonomiye sahiptir. Şehirde görülen iklim sebebi ile yağış bol düşmektedir. Bu da Ardahan'da geniş çayırları ortaya çıkarmaktadır. Çayırların bu denli geniş olması şehirde hayvancılık da gelişmesine olanak tanımaktadır. Meralar sayesinde koyun ve keçi gibi küçükbaş hayvanların yerine daha çok beslemesi kar getiren sığır gibi büyükbaş hayvanlar tercih edilmektedir. Şehirde tarım ise istenilen seviyede değildir. Bu durumu etkileyen çeşitli faktörler bulunurken bunların başında da iklim gelmektedir.

Soğuk kış günlerinin Ardahan'da uzun sürmesi tarımsal faaliyetlerin de olumsuz yönden etkilenmesine sebep oluyor. Güneşli gün süresini kısa olması özellikle sebze tarımının yapılmasına pek fazla fırsat vermezken şehirde daha çok kısıtlı da olsa tahıl tarımı yapılmaktadır. Genellikle akarsu boylarında buğday ve arpa gibi tarım ürünlerinin yetiştiği görülmektedir. Sanayi kuruluşlarının da çeşitlilik göstermediği şehirde genellikle Kandıra'ya dayalı fabrikaların bulunduğu görülüyor. Ülkenin en doğu ucunda bulunan şehirde yıl boyu yağış kar şeklinde kendini göstermektedir. Bu durum şehrin tarımsal alanlarını daraltıyor olsa da şehirde mükemmel bir turizm potansiyeline temel teşkil ediyor.

Kayak turizmi bakımından önemli merkezlerden biri olsa da şehir bünyesinde barındırdığı bu potansiyeli maksimum seviyeye henüz ulaştırabilirsiniz değildir. Ardahan zengin bir tarihi mirasa sahip olmakla birlikte bu yönünü ekonomik olarak istenen seviyelere çıkarmak çabasındadır. Şehirde ekili dikili tarım daha fazla yapılmaktadır.