Artvin Genel Tanıtım

Karadeniz Bölgesinin en doğrusunda kalan Artvin, Gürcistan ile sınır komşusudur. Merkez dahil 8 ilçesi olan ilimizin komşuları; Rize, Ardahan ve Erzurum'dur. Şehrin yarısından fazlası ormanlık alandır ve engebeli araziye sahiptir. Bakır madeni açısından zengin bir rezerve sahip olan Artvin yerlileri arasında; Lazlar, Gürcüler ve Kıpçak Türkleri sayılabilir. Çoruh Nehri, Şavşat Karagöl ve Borçka Karagöl Milli Parkı görülmesi gereken yerler arasında yer alır.

Kültürel ve Doğal Zenginlikler

Sanayi ve tarım olanakları sınırlı olan ilimizde halkın geçim kaynağı olarak hayvancılık gösterilir. Küçük ve büyükbaşın yanı sıra kümes hayvancılığı da yaygın olarak yapılır. Çevik, kıvrak bir zekaya sahip, çalışkan ve sağlam karaktere sahip olan yöre insanının tabiatla mücadelesi özellikle kış aylarında oldukça çetin geçer. Yöresel müziklerde tercih edilen çalgılar arasında; kemençe, zurna, davul, tulum, akordeon ve mey önde gelir. 

Kilim ve şal dokumacılığı, ehram motifleri, çömlekçilik, ağaç işleri, yayla evlerinin yanı sıra serender adı verilen ahşap yapılar bölge mimarisinin en önemli örnekleri arasında sayılabilir. Livane, Ardanuç Gevhernik, Şavşat, Ferhatlı Kaleleri geçmiş tarihin gelecek nesille buluşmasını sağlayan bir köprü vazifesi görür. Görülmesi gereken dini mekanlar arasında; İskenderpaşa Cami, Esenköy Cami, Barhal Kilisesi, İşhan Manastırı, Tibeti Kilisesi ve Yeni Rabat Kilisesi en üst sıralarda yer alır. Yayla turizmi bölgeye her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin adeta akın etmesinin sebebidir. Akarsu turizmi içine dahil edilen rafting ve kano turları macera tutkunlarına özel anlar yaşatır.

Artvin Hava Durumu
Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
Gökgürültülü Sağanak Yağışlı 25 oC En Düşük Sıcaklık: 16°C En yüksek Nem: 92% En düşük Nem: 71% Rüzgar hızı: 9 km/s
Artvin Namaz Vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
04:27 05:54 12:23 15:54 18:41 20:03

Artvin Terminali

0466 511 49 49

Erzurum Caddesi No:9 Merkez/Artvin

Artvin Otobüs Bileti

Varışı Artvin Otobüs Biletleri
Nereden? Kalkış Yolculuk Süresi Otobüs Detayı Firma Fiyat
Esenler 09.08.2020 12:00 21:00 KR11, KR11 ,1+1 Lüks Artvin Seyahat 250 TL Bilet Al
Esenler 09.08.2020 11:30 11:00 TRV2+1, 2+2 Sakarya VIB 250 TL Bilet Al
Esenler 09.08.2020 11:00 21:00 KR11, KR11 ,1+1 Lüks Artvin Seyahat 250 TL Bilet Al
Adana 08.08.2020 19:30 17:00 +2+1, 2+1 Cesur Bingöl Seyahat 220 TL Bilet Al
Ankara 08.08.2020 18:00 14:45 KR11, KR11 ,1+1 Lüks Artvin Seyahat 180 TL Bilet Al
Ankara 08.08.2020 17:30 14:45 KR11, KR11 ,1+1 Lüks Artvin Seyahat 180 TL Bilet Al
Düzce 08.08.2020 17:00 16:00 KR11, KR11 ,1+1 Lüks Artvin Seyahat 225 TL Bilet Al
Ankara 08.08.2020 16:30 00:00 KR01 2+1 4, KR01 2+1 41 ,2+2 Sakarya VIB 190 TL Bilet Al
Kalkışı Artvin Otobüs Biletleri
Nereye? Kalkış Yolculuk Süresi Otobüs Detayı Firma Fiyat

Artvin Otobüs Firmaları

Artvin Tarihi, Kültürel ve Gezilecek Yerler

Karagöl Sahara Milli Parkı

Artvin’de yer alan en güzel noktalardan bir tanesi olan Karagöl Sahara Milli Parkı, 19914 yılında bu unvanı kazanmıştır. Milli Park içerisinde Karagöl ve Sahara adında iki farklı bölüm bulunmaktadır. Doğal güzellikleri ile ön plana çıkan milli parkta yaylalar, göller ve çayırlar öne çıkmaktadır. Yaklaşık 3.800 hektardan oluşan bu park, buraya gelen kişilere çok güzel manzaralar sunmaktadır.

Camili Gorgit Tabiatı Koruma Alanı

Artvin’in Borçka ilçesi sınırları içerisinde yer alan Camili Gorgit Tabiatı Koruma Alanı özellikle doğa severlerin çok büyük ilgisini çekmektedir. Doğal güzelliğini yitirmemiş olan bölgede çok sayıda farklı kuş ve bitki türü bulunmaktadır. Buraya gelen kişiler bölgedeki yüksek oksijen miktarından yararlanırken adeta huzur bulmaktadır.

Ardanuç Kalesi

Artvin’de yer alan en eski kalelerden bir tanesi olan Ardanuç Kalesi 5.yüzyılda inşa edilmiştir ve halen ayaktadır. Yaklaşık 1500 yıldır ayakta kalan yapı insanları şaşırmaktadır. 1551 yılında Osmanlı Devleti tarafından alınan kale bölge savunması için kullanılmaya devam etmiştir. Daha önceki süreçlerde bu kale bölgede hakim olan beylerin kullanımında idi. Buraya hakim olan beyler, kent üzerinde son derece etkili olmaktaydı.

Artvin (Livane) Kalesi

Artvin ya da Livane Kalesi olarak bilinen yapı 937 yılında Bagrat Kralı Büyük Oşet tarafından yaptırılmıştır. Artvin’in yüksek tepelerinin bir tanesinin üzerinde yer alan kale, bölge içerisinde oldukça avantajlıdır ve buna bağlı olarak da savunma yönü oldukça güçlüdür. Bölgeye 1551 yılında hakim olan Osmanlı Devleti bu kalede geniş çaplı onarıma gitmiş ve daha sonra kendisi de uzun süre burayı etkin olarak kullanmıştır. Kalenin içerisinde şapel ve sarnıç da bulunmaktadır. Artvin’in önemli turizm noktalarından olan kaleyi her yıl çok sayıda insan ziyaret etmektedir.

İskenderpaşa Camii ve Türbeleri

Artvin içerisinde yer alan en eski yapılardan bir tanesi olan İSkenderpaşa Caminin, İslam halifalerinden olan Hz. Osman döneminde inşa edildiği bilinmektedir. Oldukça eski olan bu cami Osmanlı Devleti tarafından 1553 yılında geniş bir onarımdan geçirilerek yıkılması engellenmiştir. Artvin için bu yapının bir başka önemi daha bulunmaktadır. Kent sınırları içerisinde yer alan ilk cami olma özelliğini taşıması bakımından ayrıca önemlidir.

Barhal (Altıparmak) Kilisesi

Artvin’e bağlı olan Yusufeli ilçesi sınırları içerisinde yer alan Barhal Kilisesi 9. Yüzyılda inşa edilmiştir. Artvin içerisinde yer alan önemli tarihi yapılardan bir tanesi olan bu kilise ilk olarak manastır olarak inşa edilmesine rağmen 1677 yılında camiye çevrilmiştir. Günümüzde hale cami statüsünde bulunan bu yapının yıllara meydan okurcasına ayakta durması insanların fazlasıyla etkilemektedir.

Artvin Tarihçe

Karadeniz Bölgesinin konum olarak en doğusunda yer alan Artvin ilinin tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. M.Ö. 10.000 kadar uzanan bir geçmişe sahip il, farklı medeniyetlere ev sahipliği yaparak, ilin kültür ve tarih açısından zengin bir yapıya bürünmesine yardımcı olmuştur. Geçmişten günümüze kadar Hitit, Bizans ve Osmanlı gibi büyük imparatorluklara ev sahipliği yapan il de arkeolojik kazılarda farklı medeniyetlerin kalıntılarına da rastlanmaktadır. 
İlk olarak Urartular hakimiyeti olan il, daha sonra Bizanslılara geçmiş ve 646'da Halife Hz.Osman döneminde tamamen İslam toprakları içerisinde bulunmuştur. Artvin ilinin İslam topraklarına katılmasından sonra Bizans Devleti ile yer eyer savaşlar olmuş bu nedenle, Artvin Livane Kalesi inşa edilmiştir. 

Farklı istilalara da maruz kalan il, 1068 tarihinde Selçukluların hakimiyeti altına girmiştir. İlerleyen zamanlarda Kanuni döneminde il sınırlarında sancaklar kurularak, Artvin ili Erzurum Beylerbeyliğine bağlanmıştır. 

1578 yılına Osmanlı ile İran arasında çıkan çatışmalardan sonra il tamamen Osmanlı egemenliği altına girmiştir. Artvin ili Türklerin elindeyken bir kaç kez farklı devletlerin işgaline uğramıştır. Fakat, istila yada işgal haricinde Osmanlı ile Rus Savaşı sırasında il Ruslara savaş tazminatı olarak verilmiştir. Yapılan anlaşmalardan sonra ilde yaşayan kişilere yapılan halk oylaması sonrasında herhangi bir savaş yapılmadan il, Türk hakimiyetine tekrar verilmiştir. 

1924 tarihinde iller arası yapılan idari teşkilat sonrasında Artvin, vilayet olmuş ve 1933 tarihinde ise Çoruh'un bir ilçesi olarak idari teşkilata alınan Artvin ili son düzenlemelerle birlikte 1936'da Çoruh, vilayeti Artvin merkezi haline getirilmiştir.

Artvin İklim ve Bitki Örtüsü

Doğu Karadeniz bölümünde yer alan Artvin iklim bakımından çeşitlilik gösteren şehirlerarasında yer alıyor. Şehrin kıyı kesimlerinde genellikle Karadeniz iklimi hakimken iç kesimlerde özellikle Cankurtaran dağlarının iç bölgelerinde karasal iklimin hakim olduğu dikkati çekiyor. Bu durum genellikle Karadeniz bölgesinin tipik özelliği durumundadır. Karadeniz ikliminin bulunduğu yerlerde yıl boyunca yağışlı bir hava söz konusuyken kış mevsimi de ılık geçmektedir.

Bulutlu gün sayısı Karadeniz'in diğer illerinde olduğu gibi oldukça fazladır. İç kesimlerde ise dağların denize paralel uzanması nedeni ile ılık havanın bu bölgelere sokulmasını engeller. Bu bölgelerde Karadeniz iklimi yerine karasal iklim görülmektedir. Bu doğrultuda karasal iklim bulunan yerlerde kuşlar daha sert geçerken yazın da sıcak bir hava söz konusu oluyor. 
Fakat karasal iklimde olduğu gibi aşırı bir kuraklık görme imkanı yoktur. 

Dağlık bir yapıya sahip olan şehirin kıyı kesimlerinde ve dağlarda genellikle orman bitki örtüsü hakimdir. Bu ağaçlar arasında meşe yoğunlukta sarıçam, ladin, göknar ve kestane de bulunuyor. Şehir endemik bitki sayısı bakımından önde gelen kentlerinden biri olmakla birlikte karasal iklimin tipik bozkır bitki örtüsünü Artvin'de görmek pek de kolay değildir. Çünkü iç kesimler diğer karasal iklim bölgelerine olduğundan daha çok yağış alır. Artvin'de yaşlı doğal ormanların bulunması dünyadaki ekosistem dengesini koruması nedeni ile oldukça önemlidir. Türkiye'de bulunan endemik bitki türlerinin %4'ünden fazlası da Artvin'de bulunuyor.

Artvin Coğrafya

Doğu Karadeniz Bölgesinin önemli şehirlerinden birisi olan Artvin ili, Ardahan, Rize ve Erzurum illeriyle komşu durumundadır. Ayrıca, il, kuzeydoğudan Gürcistan ile de sınır komşuluğu yapmaktadır. Göl ve orman bakımından oldukça gösterişli bir zenginliğe sahip olan ilin yaklaşık olarak %95'i ormanlarla kaplıdır. Bu sayede, her mevsim yağış alan ve genel olarak serin bir havaya sahip olan il durumundadır.

Yüksek yerlerde daha sert bir iklimin hissedilmekle birlikte, rakım olarak düşük alanlarda mevsime göre biraz daha ılıman iklim görülmektedir. Fakat, genel olarak Artvin iline coğrafi konum açısından hakim olan iklim Doğu Karadeniz iklimidir. 

Artvin ili, Karadeniz Bölgesinin en doğuda bulunan illerinden birisi olduğu için hem nehirler açısından hem de ormanlık alan bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. 3900 metreye kadar ulaşan yüksek sıra dağlarla kaplı olan Artvin ili, coğrafi konum açısından da bir il olarak oldukça yüksekte kalmaktadır. İlin en önemli nehri ise Çoruh Nehri'dir. Çoruh Nehri, ili ortadan ikiye bölerek, hem doğal bir güzellik oluşturmuş hem de su sporlarının il de gelişmesine yardımcı olmuştur. 

Artvin ili, doğal göl, Krater gölleri, yüksek dağ ve yaylalar bakımından coğrafi bir öneme sahiptir. Özellikle, ormanlık alanın fazla olması gerek hayvan çeşitliliğini gerekse flora çeşitliliğini artırmıştır. Coğrafi konumun elverişli olduğu alanlarda farklı su ve doğa sporları da sıklıkla yapılmaktadır. Fakat genel olarak il yüksek bir konuma sahip olduğu için engebeli arazi fazlalık göstermektedir.

Artvin Turizm

Doğu Karadeniz bölümünün en önemli kentlerinden biri olan Artvin doğal güzellikleri ve denizi ile gezmeye değer yerlerin başında bulunuyor. Dik yamaca sahip olan vadileri ile yeşil bir doğanın içinde bulunan şehri yüksekten görmek isteyenler Atatrpe'ye mutlaka çıkmalıdır. 200 metreyi aşan yükseltisi ile Cehennem Deresi de şehirde en çok ilgi çeken mekanlar arasında yer alıyor. 

Tarihi yapıları ile de dikkati çeken mekanlara sahip olan Artvin'de özellikle 18. yüzyıldan kalan Çifte Köprü kusursuz mimari yapısı ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Arhavi ilçesinde bulunan bu köprülerin eğimli bir yol yapısı bulunuyor. Şehirde görmeye doyum olmayacak doğal güzelliklerden birisi de Deliklikaya olmakla birlikte bu yapı ülkemizde saklı cennet olarak ifade edilen Nadide mekanlardan biridir. Artvin yaylaları ile de ünlüdür. Bu yaylaların başında ise Şavşat ilçesinde bulunan Arsiyan yaylasıdır. Yaylanın etrafının özellikle göller ile çevrili olması yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekiyor.

Geçmişten günümüze dek pek çok medeniyete ev sahipliği yapması nedeni ile farklı dinlere sahip olan medeniyetler de burada çeşitli yapılar bırakmıştır. Bunlardan biri de  Tekkale Manastırıdır. Kompleks bir yapı oa özelliği ile manastırda gün boyu bir kişinin ihtiyaç duyabileceği pek çok bölüm de bulunuyor. Osmanlı döneminde de kullanılmış olan bir başka yapı ise Satlel Kalesidir. Bu kalenin surları günümüzde de halen ayaktadır. Şehirde Maral şelalesi ve Mençura şelalesi de görülmeye değer.

Artvin Nasıl Gidilir?

Kara, deniz ve hava yolu gibi çeşitli alternatiflere sahip olan Artvin iline yolculuk, son derece keyiflidir. Ülkemizin her yerinden kara yolu ile ulaşım imkanına sahip olan ilimize özellikle büyük şehirlerden her gün düzenli ve karşılıklı olarak otobüs seferleri düzenlenmektedir. Yolculuğunda denizi tercih edenler ilk olarak Trabzon'a ve oradan da kara yolu ile Artvin'e ulaşabilirler.

Havalimanı bulunmayan Artvin'e uçakla gitmek isteyenler, tercihlerini Trabzon ya da Erzurum Havalimanlarına yaparak yola araba ile devam edebilirler. 

            * Erzurum Havalimanı Artvin arası 203 km ve
            * Trabzon Havalimanı Artvin arası 234 km'dir.

Demiryolu ile direk olarak Artvin'e gidilemese de Erzurum'da son bulan yolculuğun ardından servisler, otobüs seferleri ya da araba kiralayarak şehre ulaşım sağlanabilir. İstanbul'dan kendi aracıyla yola çıkacak olan kişi E80 ve D010/E70 üzerinden yaklaşık olarak 15 saat 52 dakika sürecek olan bir yolculuktan sonra Artvin iline varabilir. İstanbul ve Bursa'nın Artvin'e uzaklığı yaklaşık olarak 1.300 km, Eskişehir'in 1.225 km, Samsun'un 565 km ve Erzurum'un 200 km'dir.

Karadeniz ikliminin hakim olduğu bölgeye yapılacak kış seyahatlerinde zorlu bir yolculukla karşılaşılabilir. Doğa turizmi için bölgeye gidecek olanlar bahar aylarında keyifli bir yolculuk gerçekleştirirken, kayak turizmi için bölgeyi tercih edenlerin önce hava yolu ve ardından da kısa sürecek kara yolunu tercih etmesi tavsiye edilir. Artvin'de şehir içi ulaşım seçenekleri arasında; özel halk otobüsleri, minibüsler ve taksi sayılabilir.

Artvin Ekonomi

Artvin ilinin genel ekonomisi tarıma dayalı olarak sürdürülmektedir. İlin yüksek dağlarla çevrili olması ve engebeli arazilerin bulunması her ne kadar tarım alanlarını azaltmış olsa da, il nüfusunun yaklaşık %80'i tarım ile uğraşmaktadır. Fakat nüfusun büyük çoğunluğunun tarım ile uğraşması maalesef tarımdan elde edilen gelirin yüksek olmasını sağlamamaktadır. Tarımdan elde edilen gelir toplam ekonominin %30'u kadardır. Bu durumun başlıca nedeni ise modern yapıda tarıma geçilmemiş olmasıdır. Tarım alanlarından genellikle çay, fındık, mısır, fasulye, arpa, üzüm gibi ürünler yetiştirilmekte ve gelir sağlanmaktadır. 

Engebeli arazini fazla olması, yağışlı ve karlı gün sayısının ilde uzun süre hissedilmesi, mera ile otlak alanlarının az olması maalesef hayvancılığı geliştirmemiştir. Bu açıdan, il ekonomisinde hayvancılığın yeri oldukça azdır. 

Artvin ili orman bakımından oldukça güçlü bir yapıya sahip olduğu için orman ve kereste ürünleri ekonomiye büyük katkı sağlamaktadır. Özellikle, inşaat kerestesi bir sanayi kolu olarak da il de yer almaktadır. 

Ülkenin en zengin bakır madenine sahip olan Artvin ili, Kuvarskan ve Murgul'dan elde edilen rezervler sayesinde Karadeniz Bakır İşletmeleri kurulmuş ve ekonomiye büyük canlılık getirilmiştir. 

Sanayi alanında bakır işletmeleri önemli bir yere sahipken, ilde sanayi genel olarak Artvin'de üretilen ürünlerle sınırlı kalmıştır. Bu nedenle, Artvin'de sanayi kolu olarak kereste fabrikaları, çay ve metal eşya fabrikaları yoğun şekilde bulunmaktadır. Ayrıca, ağaçtan elde edilen mobilya ve diğer dokuma ürünleriyle ilgili sanayi kolları da ekonomik açıdan ile katkı sağlamaktadır.

Artvin Araç Kiralama

Avis
(0466) 212 71 21
Çarşı Mah. Cumhuriyet Cad. Akay İş Hanı No:32/B, Çarşı Mahallesi, 08000 Merkez/Artvin Merkez/Artvin, Türkiye

Central Rent A Car
(0466) 212 37 74
Çarşı Mahallesi, Cumhuriyet Cd. No:36, 08000 Artvin Merkez/Artvin, Türkiye

İdeal Oto Kiralama
0532 351 89 04
Merkez Kuledibi Mahallesi Cumhuriyet Caddesi Hopa İş Merkezi 2.Kat Hopa, Ortahopa Mahallesi, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Cihan Rent A Car
0535 217 08 08
kuledibi mah. sahil cad. no.74 Cihan Otel, Ortahopa Mahallesi, 08600 hopa/Hopa/Artvin, Türkiye

Merkez Rent A Car
0532 166 19 24
Ortahopa Mahallesi, Eski Hopa Artvin Yolu, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Hopa Rent A Car Port Rental Car & Tourism Office
(0466) 351 60 60
HOPAPORT İÇİ HAVAŞ TERMİNALİ KARŞISI, Bucak Mahallesi, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Beyaz Rent A Car
0532 622 95 78
Musazade Mah Sahil Cad Vona Apt Altı No4, Musazade Mahallesi, 08200 Arhavi/Artvin, Türkiye

Canoğlu Oto Kiralama
0541 468 55 86
BOĞAZİÇİ MAH, Atatürk Blv. 89/A, 08200 Arhavi/Artvin, Türkiye

Port Rent A Car

Bucak Mahallesi, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Avis
(0466) 212 71 21
Çarşı Mah. Cumhuriyet Cad. Akay İş Hanı No:32/B, Çarşı Mahallesi, 08000 Merkez/Artvin Merkez/Artvin, Türkiye

Central Rent A Car
(0466) 212 37 74
Çarşı Mahallesi, Cumhuriyet Cd. No:36, 08000 Artvin Merkez/Artvin, Türkiye

İdeal Oto Kiralama
0532 351 89 04
Merkez Kuledibi Mahallesi Cumhuriyet Caddesi Hopa İş Merkezi 2.Kat Hopa, Ortahopa Mahallesi, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Cihan Rent A Car
0535 217 08 08
kuledibi mah. sahil cad. no.74 Cihan Otel, Ortahopa Mahallesi, 08600 hopa/Hopa/Artvin, Türkiye

Merkez Rent A Car
0532 166 19 24
Ortahopa Mahallesi, Eski Hopa Artvin Yolu, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Hopa Rent A Car Port Rental Car & Tourism Office
(0466) 351 60 60
HOPAPORT İÇİ HAVAŞ TERMİNALİ KARŞISI, Bucak Mahallesi, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Beyaz Rent A Car
0532 622 95 78
Musazade Mah Sahil Cad Vona Apt Altı No4, Musazade Mahallesi, 08200 Arhavi/Artvin, Türkiye

Canoğlu Oto Kiralama
0541 468 55 86
BOĞAZİÇİ MAH, Atatürk Blv. 89/A, 08200 Arhavi/Artvin, Türkiye

Port Rent A Car

Bucak Mahallesi, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Artvin Oteller

Hopa Heyamo Otel
(0466) 351 23 15
Sahil Cad. No:44 Hopa Artvin, Merkez Kuledibi Mahallesi, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Koru Otel
(0466) 212 65 65
Çamlık Mahallesi, 19 Mayıs Cd., 08000 Artvin Merkez/Artvin, Türkiye

Sarp Otel
(0466) 361 39 00
Uzunyalı Mah. Atatürk Blv. No: 69, Cumhuriyet Mahallesi, 08610 Kemalpaşa Belediyesi/Hopa/Artvin, Türkiye

Paluri Hotel
(0466) 351 37 51
Sundura Mahallesi, Artvin Yeni Yolu Üzeri No:28, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Cihan Otel
(0466) 351 23 33
Merkez Kuledibi Mahallesi, Karadeniz Sahil Yolu No:74, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Lamazi Pansiyon
0544 712 54 46
Atanoğlu Köyü Karagöl Yolu Üzeri 12 Km Borçka Artvin, 08400 Aralık Köyü/Borçka/Artvin, Türkiye

Livada
577 78 00 44
Petre Iberi 17 2 tupik, Batumi 6000, Gürcistan

Sunset Kvariati
577 90 49 04
Village Kvariati, Kvariati 6406, Gürcistan

Hotel Egrisi
598 65 75 45
Svimon Kananeli Street 60, Gonio 6000, Gürcistan

Lazuri Hotel
593 37 82 25
Kvariati Street 14, Gonio 6000, Gürcistan

Otel Peronti
(0466) 351 76 63
Bucak Mahallesi, Turgay Ciner Cd. No:78, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Hotel Mgzavrebi Gonio
571 90 09 05
Gonio, Gürcistan

Sarpi Resort Hotel
577 43 00 03
Batumi, Sarpi, Batumi 6000, Gürcistan

Villa Art Hotel
(0466) 212 47 17
Katrevan Mevkii, Merkez, Kafkasör Yolu, 08000 Artvin Merkez/Artvin, Türkiye

Macahel Greenroof Otel
0533 094 08 08
camili maral köyü esençay mahallesi no:181, MARAL, 08490 Maralköy Köyü/Borçka/Artvin, Türkiye

Klaskur Adas Dag Evi & Restaurant
0533 966 42 77
Borçka, Aralık Köyü, Köprübaşı Hes Karşısı, 08490 Arkaköy Köyü/Borçka/Artvin, Türkiye

Lapera Pansiyon
0532 721 13 60
Köprübaşı Mahallesi No: 6, Aralık (Klaskur) Köyü, 08475 Aralık Köyü/Borçka/Artvin, Türkiye

Akhmed Guest House
599 95 43 77
Ioane Laza 4, Kvariati 6010, Gürcistan

Calypso Kvariati Hotel
598 15 40 00
Ioane lazis 1st Alley 16, Kvariati, Batumi 6000, Gürcistan

Guest House Achi
597 99 09 55
Свимон Кананели №64, Kvariati 6000, Gürcistan

Hopa Heyamo Otel
(0466) 351 23 15
Sahil Cad. No:44 Hopa Artvin, Merkez Kuledibi Mahallesi, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Koru Otel
(0466) 212 65 65
Çamlık Mahallesi, 19 Mayıs Cd., 08000 Artvin Merkez/Artvin, Türkiye

Sarp Otel
(0466) 361 39 00
Uzunyalı Mah. Atatürk Blv. No: 69, Cumhuriyet Mahallesi, 08610 Kemalpaşa Belediyesi/Hopa/Artvin, Türkiye

Paluri Hotel
(0466) 351 37 51
Sundura Mahallesi, Artvin Yeni Yolu Üzeri No:28, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Cihan Otel
(0466) 351 23 33
Merkez Kuledibi Mahallesi, Karadeniz Sahil Yolu No:74, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Lamazi Pansiyon
0544 712 54 46
Atanoğlu Köyü Karagöl Yolu Üzeri 12 Km Borçka Artvin, 08400 Aralık Köyü/Borçka/Artvin, Türkiye

Livada
577 78 00 44
Petre Iberi 17 2 tupik, Batumi 6000, Gürcistan

Sunset Kvariati
577 90 49 04
Village Kvariati, Kvariati 6406, Gürcistan

Hotel Egrisi
598 65 75 45
Svimon Kananeli Street 60, Gonio 6000, Gürcistan

Lazuri Hotel
593 37 82 25
Kvariati Street 14, Gonio 6000, Gürcistan

Otel Peronti
(0466) 351 76 63
Bucak Mahallesi, Turgay Ciner Cd. No:78, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Hotel Mgzavrebi Gonio
571 90 09 05
Gonio, Gürcistan

Sarpi Resort Hotel
577 43 00 03
Batumi, Sarpi, Batumi 6000, Gürcistan

Villa Art Hotel
(0466) 212 47 17
Katrevan Mevkii, Merkez, Kafkasör Yolu, 08000 Artvin Merkez/Artvin, Türkiye

Macahel Greenroof Otel
0533 094 08 08
camili maral köyü esençay mahallesi no:181, MARAL, 08490 Maralköy Köyü/Borçka/Artvin, Türkiye

Klaskur Adas Dag Evi & Restaurant
0533 966 42 77
Borçka, Aralık Köyü, Köprübaşı Hes Karşısı, 08490 Arkaköy Köyü/Borçka/Artvin, Türkiye

Lapera Pansiyon
0532 721 13 60
Köprübaşı Mahallesi No: 6, Aralık (Klaskur) Köyü, 08475 Aralık Köyü/Borçka/Artvin, Türkiye

Akhmed Guest House
599 95 43 77
Ioane Laza 4, Kvariati 6010, Gürcistan

Calypso Kvariati Hotel
598 15 40 00
Ioane lazis 1st Alley 16, Kvariati, Batumi 6000, Gürcistan

Guest House Achi
597 99 09 55
Свимон Кананели №64, Kvariati 6000, Gürcistan

Artvin Müzeler

Yaşam Tarzı Müzesi
0536 458 10 65
08290, Arhavi Ortacalar Yolu, 08290 Dikyamaç Köyü/Arhavi/Artvin, Türkiye

Gönye Kalesi

Gonio, Gürcistan

Ethnographic Museum
599 27 34 70
Batumi-Akhaltsikhe, Batumi, Gürcistan

Cerattepe Doğa Kıyımı Müzesi

Unnamed Road,08100, Çamlık Mahallesi, 08000 Fıstıklı Köyü/Artvin Merkez/Artvin, Türkiye

Damar Etnografya Müzesi

Atatürk Cd., 08590 Damar Köyü/Murgul/Artvin, Türkiye

Pırnallı Camii

Unnamed Rd, Pırnallı/, 08100 Pırnallı Köyü/Artvin Merkez/Artvin, Türkiye

Borçka Merkez Camii

Merkez Mahallesi, Cami Cd. No:2, 08400 Borçka/Artvin, Türkiye

Murgul Deliklikaya Şelalesi

Merkez Mahallesi, 08500 Murgul/Artvin, Türkiye

Güreşen Köprüsü

Akdilek Mahallesi, 08490 Güreşen Köyü/Borçka/Borçka/Artvin, Türkiye

ილიას მარანი / İlia's Wine Cellar
557 68 96 84
Chikuneti, Gürcistan

Balıklı Yaylası

Unnamed Road, 08790 Çağlıyan Köyü/Şavşat/Artvin, Türkiye

Machakhela Gun Monument

Gürcistan

Dikyamaç Muzesi

Unnamed Road, 08290 Dikyamaç Köyü/Arhavi/Artvin, Türkiye

Kazim Koyuncu Aniti

Ortahopa Mahallesi, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Fatma&Bekir Torunlar Hatırası Evi

08290 Dereüstü Köyü/Arhavi/Artvin, Türkiye

Geleneksel Yaşam Müzesi

08790 Tepeköy Köyü/Şavşat/Artvin, Türkiye

ქედის მუზეუმი

Keda, Gürcistan

Hopa Müzesi Ve Kültür Evi

Bucak Mahallesi, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Yaşam Tarzı Müzesi
0536 458 10 65
08290, Arhavi Ortacalar Yolu, 08290 Dikyamaç Köyü/Arhavi/Artvin, Türkiye

Gönye Kalesi

Gonio, Gürcistan

Ethnographic Museum
599 27 34 70
Batumi-Akhaltsikhe, Batumi, Gürcistan

Cerattepe Doğa Kıyımı Müzesi

Unnamed Road,08100, Çamlık Mahallesi, 08000 Fıstıklı Köyü/Artvin Merkez/Artvin, Türkiye

Damar Etnografya Müzesi

Atatürk Cd., 08590 Damar Köyü/Murgul/Artvin, Türkiye

Pırnallı Camii

Unnamed Rd, Pırnallı/, 08100 Pırnallı Köyü/Artvin Merkez/Artvin, Türkiye

Borçka Merkez Camii

Merkez Mahallesi, Cami Cd. No:2, 08400 Borçka/Artvin, Türkiye

Murgul Deliklikaya Şelalesi

Merkez Mahallesi, 08500 Murgul/Artvin, Türkiye

Güreşen Köprüsü

Akdilek Mahallesi, 08490 Güreşen Köyü/Borçka/Borçka/Artvin, Türkiye

ილიას მარანი / İlia's Wine Cellar
557 68 96 84
Chikuneti, Gürcistan

Balıklı Yaylası

Unnamed Road, 08790 Çağlıyan Köyü/Şavşat/Artvin, Türkiye

Machakhela Gun Monument

Gürcistan

Dikyamaç Muzesi

Unnamed Road, 08290 Dikyamaç Köyü/Arhavi/Artvin, Türkiye

Kazim Koyuncu Aniti

Ortahopa Mahallesi, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Fatma&Bekir Torunlar Hatırası Evi

08290 Dereüstü Köyü/Arhavi/Artvin, Türkiye

Geleneksel Yaşam Müzesi

08790 Tepeköy Köyü/Şavşat/Artvin, Türkiye

ქედის მუზეუმი

Keda, Gürcistan

Hopa Müzesi Ve Kültür Evi

Bucak Mahallesi, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Artvin Seyahat Acentesi

Artvin Ses Seyahat
444 3 408
Çarşı Mahallesi, İnönü Cd. No:66, 08000 Artvin Merkez/Artvin, Türkiye

Edfa Turizm Hopa Şubesi
(0466) 351 20 02
Merkez Mahallesi, Orta Hopa Cad No:3, 08400 Hopa/Artvin, Türkiye

Artvin Ses
(0466) 415 34 08
Gündoğdu mah, Emniyet cad Otobüs Terminali D:3, 08400 Borçka/Artvin, Türkiye

Metro
(0466) 351 42 43
Sundura Mahallesi, 53. Sk. No:1, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Sarp Group İthalat İhracat Gümrükleme Ve Limited Şirketi
0532 508 30 29
Orta Hopa Mahallesi Turgay Ciner Caddesi, Bucak Mahallesi, Karadeniz Sahil Yolu, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Prenskale Turizm
(0466) 351 38 21
Merkez Kuledibi Mahallesi, İnönü Cd. No:12, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Uba Turizm
(0466) 351 78 78
Merkez Kuledibi Mahallesi, İnönü Cd., 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Karabulut Turizm
0532 163 15 08
Merkez Kuledibi Mah. Cumhuriyet Meydanı Eski Belediye Pasajı Altı No: 19, Merkez Kuledibi Mahallesi, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Kardal Turizm
(0466) 351 11 88
Cumhuriyet Meydanı Merkez Kuledibi Mah. Küme Evler 6/12, Merkez Kuledibi Mahallesi, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Batum Otelleri
0850 532 0808
Merkez Kuledibi Mahallesi, Karadeniz Sahil Yolu 70/A, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Batum Turu
0850 532 0808
Merkez Kuledibi Mahallesi Sahil Caddesi 70/A, Ortahopa Mahallesi, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Laztur
0850 532 0808
Merkez Kuledibi Mahallesi, Karadeniz Sahil Yolu 70/A, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Ayder Otelleri
0850 532 0808
Merkez Kuledibi Mahallesi, Karadeniz Sahil Yolu 70/A, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Karadeniz Turları
0850 532 0808
Merkez Kuledibi Mahallesi Sahil Caddesi 70/A, Ortahopa Mahallesi, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Tiflis Turları
0850 532 0808
Merkez Kuledibi Mahallesi Sahil Caddesi 70/A, Ortahopa Mahallesi, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Экотуризм В Грузии_Зеда Тхилнари
592 11 32 72
Gürcistan

Batumi Tourist Information Centre
577 90 90 93
Sarpi, Gürcistan

Go Bursa
0545 823 35 15
fevzi cakmak caddesi, Musazade Mahallesi, 08200 Arhavi/Artvin, Türkiye

Machakhela National Park Administration
595 08 60 75
Vilage Acharisaghmarti სოფელი აჭარისაღმართი, Khelvachauri, Gürcistan

Hopa İskelesi

Ortahopa Mahallesi, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Artvin Ses Seyahat
444 3 408
Çarşı Mahallesi, İnönü Cd. No:66, 08000 Artvin Merkez/Artvin, Türkiye

Edfa Turizm Hopa Şubesi
(0466) 351 20 02
Merkez Mahallesi, Orta Hopa Cad No:3, 08400 Hopa/Artvin, Türkiye

Artvin Ses
(0466) 415 34 08
Gündoğdu mah, Emniyet cad Otobüs Terminali D:3, 08400 Borçka/Artvin, Türkiye

Metro
(0466) 351 42 43
Sundura Mahallesi, 53. Sk. No:1, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Sarp Group İthalat İhracat Gümrükleme Ve Limited Şirketi
0532 508 30 29
Orta Hopa Mahallesi Turgay Ciner Caddesi, Bucak Mahallesi, Karadeniz Sahil Yolu, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Prenskale Turizm
(0466) 351 38 21
Merkez Kuledibi Mahallesi, İnönü Cd. No:12, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Uba Turizm
(0466) 351 78 78
Merkez Kuledibi Mahallesi, İnönü Cd., 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Karabulut Turizm
0532 163 15 08
Merkez Kuledibi Mah. Cumhuriyet Meydanı Eski Belediye Pasajı Altı No: 19, Merkez Kuledibi Mahallesi, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Kardal Turizm
(0466) 351 11 88
Cumhuriyet Meydanı Merkez Kuledibi Mah. Küme Evler 6/12, Merkez Kuledibi Mahallesi, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Batum Otelleri
0850 532 0808
Merkez Kuledibi Mahallesi, Karadeniz Sahil Yolu 70/A, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Batum Turu
0850 532 0808
Merkez Kuledibi Mahallesi Sahil Caddesi 70/A, Ortahopa Mahallesi, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Laztur
0850 532 0808
Merkez Kuledibi Mahallesi, Karadeniz Sahil Yolu 70/A, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Ayder Otelleri
0850 532 0808
Merkez Kuledibi Mahallesi, Karadeniz Sahil Yolu 70/A, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Karadeniz Turları
0850 532 0808
Merkez Kuledibi Mahallesi Sahil Caddesi 70/A, Ortahopa Mahallesi, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Tiflis Turları
0850 532 0808
Merkez Kuledibi Mahallesi Sahil Caddesi 70/A, Ortahopa Mahallesi, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Экотуризм В Грузии_Зеда Тхилнари
592 11 32 72
Gürcistan

Batumi Tourist Information Centre
577 90 90 93
Sarpi, Gürcistan

Go Bursa
0545 823 35 15
fevzi cakmak caddesi, Musazade Mahallesi, 08200 Arhavi/Artvin, Türkiye

Machakhela National Park Administration
595 08 60 75
Vilage Acharisaghmarti სოფელი აჭარისაღმართი, Khelvachauri, Gürcistan

Hopa İskelesi

Ortahopa Mahallesi, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Artvin Yeme - İçme Yerleri

Macahel Greenroof Otel
0533 094 08 08
camili maral köyü esençay mahallesi no:181, MARAL, 08490 Maralköy Köyü/Borçka/Artvin, Türkiye

Tuyad Alabalık
(0466) 421 21 12
Merkez Mahallesi, Hopa Borçka Kara Yolu 20. Km., 08400 Borçka/Artvin, Türkiye

Çiğköfteci Ömer Usta
(0466) 212 81 91
Çarşı Mahallesi, Sabit Osman Avcı Caddesi. Gözde Apt. No:16/A, Çarşı Mahallesi, 08000 Artvin Merkez/Artvin, Türkiye

Artvin Kültür Evi

Orta Mahallesi, Şen Sk. No:2, 08000 Merkez/Artvin Merkez/Artvin, Türkiye

Artvin Yeşil Vadi
(0466) 212 49 60
Balcıoğlu Mahallesi, 08000 Artvin Merkez/Artvin, Türkiye

Saklı Bahçe Restaurant

Salkımlı Köyü, 08100 Merkez/Artvin Merkez/Artvin, Türkiye

Artvin Sofrasi Marina Konaklama Tesisi
(0466) 284 21 14
08100 Bakırköy Köyü/Artvin Merkez/Artvin, Türkiye

Çoruh Zipline

tatil köyü marina sosyal tesisleri, 08100 Ormanlı Köyü/Artvin Merkez/Artvin, Türkiye

Alo Acıktım Ardanuç
0531 409 84 79
Merkez mahallesi ilçe polis karakolu karşısı, Merkez Mahallesi, 08300 Ardanuç/Artvin, Türkiye

Damla Hazır Yemek
(0466) 415 17 46
Maradit Cad. 92/4-2, Merkez Mahallesi, 08400 Borçka/Artvin, Türkiye

Dilan Pide Ve Lahmacun Salonu Borçka
(0466) 415 21 43
Merkez Mahallesi, PTT Caddesi No: 20, 08400 Borçka/Artvin, Türkiye

Kestane Balı Organik Üretim
0533 926 62 42
Bankalar Caddesi, şehirler parkı karşışı Borçka, Merkez Mahallesi, 08400 Borçka/Artvin, Türkiye

Ekmek Teknesi Restorant

Merkez Mahallesi, 08400 Borçka/Artvin, Türkiye

Borçka Dere Pansiyon
0535 230 38 52
Borçka karagöl yolunun 12. km, 08490 Atanoğlu Köyü/Borçka/Borçka/Artvin, Türkiye

Lamazi Pansiyon & Restoran

08490 Atanoğlu Köyü/Borçka/Artvin, Türkiye

Deniz Lokantası
0543 458 57 05
Davit Aghmashenebeli Ave, 107, 00112 Petek Köyü/Murgul/Artvin, Türkiye

Paluri Restaurant
(0466) 351 37 51
Sundura Mahallesi, Yeni Artvin Yolu Paluri Hotel No:28, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Hotel Papila - Artvin Hopa Oteller
(0466) 351 61 21
Ortahopa Mahallesi, Karadeniz Sahil Yolu No:96, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Gazi Lokantası
(0466) 351 42 02
Merkez Kuledibi Mahallesi, Dumlupınar Cd. D:no 12, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Altınkaya Market
(0466) 351 32 88
Sundura Mahallesi, Trafo Cd., 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Macahel Greenroof Otel
0533 094 08 08
camili maral köyü esençay mahallesi no:181, MARAL, 08490 Maralköy Köyü/Borçka/Artvin, Türkiye

Tuyad Alabalık
(0466) 421 21 12
Merkez Mahallesi, Hopa Borçka Kara Yolu 20. Km., 08400 Borçka/Artvin, Türkiye

Çiğköfteci Ömer Usta
(0466) 212 81 91
Çarşı Mahallesi, Sabit Osman Avcı Caddesi. Gözde Apt. No:16/A, Çarşı Mahallesi, 08000 Artvin Merkez/Artvin, Türkiye

Artvin Kültür Evi

Orta Mahallesi, Şen Sk. No:2, 08000 Merkez/Artvin Merkez/Artvin, Türkiye

Artvin Yeşil Vadi
(0466) 212 49 60
Balcıoğlu Mahallesi, 08000 Artvin Merkez/Artvin, Türkiye

Saklı Bahçe Restaurant

Salkımlı Köyü, 08100 Merkez/Artvin Merkez/Artvin, Türkiye

Artvin Sofrasi Marina Konaklama Tesisi
(0466) 284 21 14
08100 Bakırköy Köyü/Artvin Merkez/Artvin, Türkiye

Çoruh Zipline

tatil köyü marina sosyal tesisleri, 08100 Ormanlı Köyü/Artvin Merkez/Artvin, Türkiye

Alo Acıktım Ardanuç
0531 409 84 79
Merkez mahallesi ilçe polis karakolu karşısı, Merkez Mahallesi, 08300 Ardanuç/Artvin, Türkiye

Damla Hazır Yemek
(0466) 415 17 46
Maradit Cad. 92/4-2, Merkez Mahallesi, 08400 Borçka/Artvin, Türkiye

Dilan Pide Ve Lahmacun Salonu Borçka
(0466) 415 21 43
Merkez Mahallesi, PTT Caddesi No: 20, 08400 Borçka/Artvin, Türkiye

Kestane Balı Organik Üretim
0533 926 62 42
Bankalar Caddesi, şehirler parkı karşışı Borçka, Merkez Mahallesi, 08400 Borçka/Artvin, Türkiye

Ekmek Teknesi Restorant

Merkez Mahallesi, 08400 Borçka/Artvin, Türkiye

Borçka Dere Pansiyon
0535 230 38 52
Borçka karagöl yolunun 12. km, 08490 Atanoğlu Köyü/Borçka/Borçka/Artvin, Türkiye

Lamazi Pansiyon & Restoran

08490 Atanoğlu Köyü/Borçka/Artvin, Türkiye

Deniz Lokantası
0543 458 57 05
Davit Aghmashenebeli Ave, 107, 00112 Petek Köyü/Murgul/Artvin, Türkiye

Paluri Restaurant
(0466) 351 37 51
Sundura Mahallesi, Yeni Artvin Yolu Paluri Hotel No:28, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Hotel Papila - Artvin Hopa Oteller
(0466) 351 61 21
Ortahopa Mahallesi, Karadeniz Sahil Yolu No:96, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Gazi Lokantası
(0466) 351 42 02
Merkez Kuledibi Mahallesi, Dumlupınar Cd. D:no 12, 08600 Hopa/Artvin, Türkiye

Altınkaya Market
(0466) 351 32 88
Sundura Mahallesi, Trafo Cd., 08600 Hopa/Artvin, Türkiye