Bartın Genel Tanıtım

Batı Karadeniz'in küçük ili olan Bartın ismini Parthenia kelimesinden alır. Sular Tanrısı anlamına sahip olan kelime şehrin büyülü güzelliğini net bir şekilde ifade etmeye yeter. 1991 yılında il olana kadar Zonguldak'a bağlı olan ilçe kendine has şivesiyle tanınır. Farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan bölge mimari açıdan değerlendirildiği zaman Roma İmparatorluğunun izlerini taşıdığı söylenebilir.

59 km'lik sahil şeridi sayesinde Batı Karadeniz'i adeta çevreleyen il; Kastamonu, Karabük ve Zonguldak ile komşudur. Şehir merkezinin rakımı 25 metredir. Yüksekliği 2.000 metreyi geçmeyen dağlarla çevrili olan şehirde en yüksek nokta Keçikıran Tepesidir. Amasra, Kurucaşile ve Ulus en önemli ilçeler arasında gösterilebilir.

Yazların sıcak ve kışların serin geçtiği ılıman bir iklime sahip olan bölge, deniz yakın olduğu için yıl boyunca nemli havayla mücadele eder. En sıcak ay Ağustos ve en soğuk ay Ocaktır. Yıl boyunca yağış alan gün sayısı 130'u bulur. Ölçülen en yüksek sıcaklık 42 ve en düşük sıcaklık -19'dur. Ülkemizin en zengin ormanlık alanlarında sahip olan Bartın, eko ve dağ turizminin en çok tercih edilen bölgeleri arasında gösterilebilir. Bölgedeki en karakteristik ağaç; kayın, meşe, gürgen ve çam türleridir.

Doğal güzellikleri ve özellikle Amasra ilçesiyle kendini herkese hayran bırakmayı başaran şehir, tüm yıl turistleri ağırlar. Kendine has pidesi ve deniz ürünlerinin yanı sıra ahşap el oymacılığı ile de tanınan bölge, çilek festivali ile adını herkese duyurmayı başarmıştır.

Bartın Hava Durumu
Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu 31 oC En Düşük Sıcaklık: 16°C En yüksek Nem: 94% En düşük Nem: 55% Rüzgar hızı: 16 km/s
Bartın Namaz Vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
05:04 06:32 13:00 16:32 19:19 20:41

Bartın Otobüs Bileti

Varışı Bartın Otobüs Biletleri
Nereden? Kalkış Yolculuk Süresi Otobüs Detayı Firma Fiyat
Ankara 11.08.2020 23:00 03:45 EL37, ELITBUS 37 ,2+1 Özemniyet 85 TL Bilet Al
Esenler 11.08.2020 22:20 07:10 SUIT, 2+1 Metro Turizm 110 TL Bilet Al
İstanbul 11.08.2020 22:20 07:10 SUIT, 2+1 Metro Turizm 110 TL Bilet Al
Esenler 11.08.2020 22:00 07:30 SUIT, 2+1 Metro Turizm 110 TL Bilet Al
İstanbul 11.08.2020 22:00 07:30 SUIT, 2+1 Metro Turizm 110 TL Bilet Al
Esenler 11.08.2020 19:50 08:10 TRV2, TRAVEGO ,2+2 Özemniyet 120 TL Bilet Al
İstanbul 11.08.2020 19:50 08:10 TRV2, TRAVEGO ,2+2 Özemniyet 120 TL Bilet Al
Esenler 11.08.2020 19:30 08:30 TRV2, TRAVEGO ,2+2 Özemniyet 120 TL Bilet Al
Kalkışı Bartın Otobüs Biletleri
Nereye? Kalkış Yolculuk Süresi Otobüs Detayı Firma Fiyat
Samsun 04.08.2020 16:30 08:30 CLASS, 2+2 Metro Turizm 100 TL Bilet Al
Samsun 04.08.2020 12:00 09:05 CLASS, 2+2 Metro Turizm 100 TL Bilet Al
Ankara 04.08.2020 07:30 04:15 TO50, TO50 ,2+2 Özemniyet 85 TL Bilet Al
Ankara 03.08.2020 07:30 04:15 SF54, SF54 ,2+1 Özemniyet 85 TL Bilet Al
Ankara 03.08.2020 01:00 04:15 SF54, SF54 ,2+1 Özemniyet 85 TL Bilet Al

Bartın Otobüs Firmaları

Bartın Tarihi, Kültürel ve Gezilecek Yerler

Güzelcehisar Kalesi

Bartın iline bağlı olan Güzelcehisar Köyü Karadeniz kıyısında küçük bir yerleşim yeri olup Cenevizlilerden kalma bir yapı olan Güzelcehisar Kalesine ev sahipliği yapmaktadır. Antik dönemden günümüze kalan kalenin, tarihi Kromna Kenti’nin gözcü kalesi olarak da kullanıldığı söylenmektedir. Güzelcehisar Köyü’nün eşsiz manzarasıyla içerisinde bulunan Güzelcehisar kalesi Amastris’teki Ceneviz Kalesi ile yakın benzerlik göstermektedir. Önemli kalıntıları mimari yapısında bulunduran kale arkeolojik çalışmalar için çok önemli bir yerdir.

Güzelcehisar Lavsütunları

Yaklaşık olarak 80 milyon yıl öncesine ait olan Güzelcehisar lavsütünları kıyı şeritleri boyunca denizden bir duvar misali yükselmektedir. Mugada koyuna kadar ulaşan, çapları 50 – 100 cm, boyları ise 30 metre üzerinde olan Lav Sütunları, dünyanın en eski lav kalıntılarından olması nedeniyle ve oluşumu itibari ile ender doğal oluşumlarından biri olma unvanını taşımaktadır.

İnkumu Plajı

Batı Karedeniz bölgesinin en uzun ve en güzel plajlarından biri olan İnkumu plajı, Bartın’ın en beğenilen yerlerinden biridir. Eşsiz koyları ile İnkumu Plajı, yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça ilgi çekmektedir.

Gürcüoluk Mağarası

Karstik bir platonun üzerinde ve iki büyük dolini birbirinden ayıran bir sırtın kenarından yer alan Gürcüoluk Mağarası Amasra’ya yaklaşık olarak 10 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Mağaranın uzunluğu 169 metre olup, yatay olarak gelişmiş geçit konumlu fosil mağara tek bir galeriden oluşmaktadır.

Direkli Kaya

Bartın’ın Amasra ilçesinde bulunan ve Cenevizliler tarafından inşa edilen Direkli Kaya, turistik bir gezi alanı olup, Bizanslılar ve Cenevizliler döneminde kullanıldığı düşünülmektedir. 7 metre uzunluğunda olan kayada denizle bağlantılı mitolojide Kraliçe Amastrist’in havuzu olarak bilinen havuz ve kayaya oyulmuş basamaklar ile mermerden bir iskele bulunmaktadır.

Ulukaya Şelalesi

Ulukaya ilçesinde bulunan Şelale yemyeşil doğa içerisinde ve 20 metre uzunluktadır. Bir kaya oyuğunun içerisinden çıkan su Ulus Çayı ile birleşmekte ve eşsiz bir güzelliği yansıtıp, bu güzelliğe şahit olmak isteyen birçok insanı ağırlamaktadır.

Amasra Kalesi

Amasra şehir merkezinde sahilde yer alıp Bizanslar dönemine ait olan kale, Zindan ve Sormagir Kalesi olmak üzere iki ana yapıdan oluşmaktadır. Roma döneminde stratejik bir konuma sahip olan kale şehri korumak üzere inşa edilmiştir.

Amasra Kemere Köprüsü

Amasra’da Roma döneminde şehre inşa edilmiş olan köprüye Cenevizliler, Bizans ve Osmanlı hakim olmuştur. Aynı zamanda bu köprü turistik açıdan önemli Sormagir ve Boztepe mahallerini birbirine bağlayıp büyük bir deniz manzarasına sahip olan bir köprüdür.

Amasra Kuş Kayası Yol Anıtı

Amasra-Bartın yolu üzerinde yer alan ve Roma dönemine ait olan ve Bitinya Valisi tarafından inşa ettirilen anıt Anadolu’daki tek yol anıtıdır. Bir karayolu üzerinde bulunduğu için kendisine yol anıtı denilen anıt, kral heykeli, iki kitabe ve kartal figüründen oluşmaktadır.

Bartın Tarihçe

Antik döneme kadar uzanan ve farklı hikayelerle önemli bir tarihe sahip olan Bartın, Yunan mitolojisine göre Parthenia’dan dönüşen isim Parhenios olmuştur. Mitolojiye göre bu isim birçok değişik anlama gelmektedir. Sular tanrısı ile Athena’nın diğer bir ismi olan genç bakire olarak da anılmaktadır. Zaman içerisinde bu isimden türeyerek Bartın olduğu yazılı kaynaklardan da bilinen şehir, Truva kentini korumak için Anadolu’nun farklı noktalarından buraya gelen yiğitlerin olduğu değişik kaynaklarda sürekli olarak anlatılır.

Şehir ilk olarak İ.Ö. 4 yy’da Gaskalar’ın hükmü altına girmiş. Daha sonra sırasıyla Hititler, Frigler, ionlar, Kimmerler, Lidyalılar, persler, Helenler, Pontuslular ve Roma ve Bizans İmparatorluğu'nun yanı sıra Selçuklular ve Osmanlı İmparatorluğu kapsamında da varlığını sürdürmüştür. Geçmişten günümüze kadar birçok farklı savaşlara sahne olan ve mitolojik öyküleri de bulunan Bartın, 1460 yılında Fatih Sultan Mehmet döneminde Osmanlı İmparatorluğu'nda girerek bunun yarından sonra uzun bir süre voyvodalıkla yönetildi.

Ticari potansiyeli döneminde ün yapmış olan Bartın, 1811 senesinde Kastamonu iline bağlandı. Şehir Kurtuluş Savaşı'nın ardından Cumhuriyet döneminde 1920 yılında ise Zonguldak’a bağlı hale geldi. 1924 yılında ise Zonguldak il olunca şehir ilçe haline getirildi. Ardından 1991 senesinde Bartın il haline dönüştürüldü. Antik dönemden günümüze kadar birçok farklı medeniyeti bünyesinde barındırmış olan Bartın, Bugüne dek oldukça farklı mimari kalıntı ve kültürel dokuyla kaynaştırılmış şekilde Türkiye'nin en önemli şekilleri arasında yerini almış durumdadır.

Bartın İklim ve Bitki Örtüsü

Karadeniz bölgesinin Batı Karadeniz bölümünde bulunduğundan dolayı bölgenin iklim şartlarına en iyi biçimde hissettiren Bartın, genel anlamda olumlu bir havaya sahiptir. Yaz ayları sıcak ve nemli geçerken kış ayları ise yağışlı, tam bir deniz iklimi şeklinde sürmektedir. Özellikle çok fazla yüksek olmayan ve denize paralel seyreden dağlar nedeniyle deniz iklimi daha güçlü bir şekilde hissedilmektedir ve bu da sıcaklık farklılıklarının çok fazla oluşmamasına etken sağlamaktadır. Bu şekilde Balkanlardan gelen sıcak hava kütleleri de etki yapar ve ayrıca nemin de artmasına sebep olur.

Her geçen yıl ortalama yağış miktarının arttığı Bartın şehri bünyesinde, şu an için günümüzde yıllık ortalama 15,1 mm’yi aşmış durumdadır. Genel olarak en yüksek sıcaklık ise 23 santigrat dereceye çıkarken düşük sıcaklık ise kış aylarında 1,5 santigrat derece olarak görülmektedir. Özellikle ormanlık alanlarının çok geniş olduğu için yabani hayata da ev sahipliği yapan Bartın, diğer yandan birçok değişik bitki ve ağaç türleri kapsamında da oldukça zengindir.

Aynı zamanda dağ turizmi yine şehir bünyesinde büyük bir öneme sahiptir.

Gür ormanları içerisinde yürüyüş park alanları bulunduğundan dolayı bu konuda her sene yoğun bir ilgi yaşanır. Yayvan ve iğne yapraklı ağaçlar daha çok ormanlık alanlarda ön plana çıkmaktadır. Meşe, Gürgen ve kayın karakteristik özellikleri de çok fazla görülen bitkiler arasında yer alır. Aynı zamanda kestane, köknar ve değişik çam türleri de yoğun şekilde görülmektedir.

Bartın Coğrafya

Karadeniz Bölgesi'nin Batı Karadeniz bölümünde yer alan Bartın, özellikle doğal güzellikleri, sahilleri ve muhteşem plajları ile birlikte tarihi yapıları kapsamında Türkiye'nin en önemli turistik alanlarından biri olarak ön plana çıkmaktadır. Bütün şehir tamamıyla dik yamaçlar eşliğinde Karadeniz ile bütün haline getiren Yeditepe, 5 yarımada ve iki ada çevresinde kurulmuş bir şehirdir. Şehrin en önemli gelir kaynakları turizmdir. Hem mimari yapılar ve kültürel dokular ile birlikte hem de doğal güzellikleri ile göz kamaştıran Bartın, bu konuda her sene yoğun bir yerli ve yabancı turist çekmektedir.

Hem yaz hem de kış sürekli olarak coğrafi bölge kapsamında da turist çekmeye başaran Bartın, bu konuda önemli ilçelere sahiptir. Kurucaşile ve Ulus bu konuda ön plana çıkar. Fok balıklarının barındığı ve belirli ölçülerde üreme gösterdiği özel kıyı mağaralarına sahip olan Kurucaşile ile birlikte vadiden oluşmuş, aynı zamanda özel şelale ve kanyonları bulunan Ulus yine önemli bir ilçe olarak ön plana çıkmaktadır. Şehrin diğer ilçesi ise Amasra’dır ve aynı şekilde bu ilçe de her sene yoğun bir turist çekme başarısını göstermektedir.

Şehir Karadeniz iklimini yaşadığından dolayı yaz ayları serin ve yağışlı geçerken kış ayları ise yine aynı şekilde büyük bir çoğunluk olarak yağışlı yaşanmaktadır. İklim olarak ılımlı bir olanağa da sahip olduğundan dolayı yaz aylarında keyifli bir tatil yapma imkânını da yanında getirmektedir.

Bartın Turizm

Bartın şehri özellikleri turistik açıdan hem şehir olarak hem de Türkiye açısından en önemli gelir kaynakları arasında yer almaktadır. Birbirinden harika doğal güzellikleri, gür ormanları ve muhteşem özel plajları ile birlikte antik dönemden kalma birçok değişik mimari yapılar ile bütün bir sene boyunca yerli ve yabancı turisti çekmeyi başarmaktadır.

Özellikle antik Yunan döneminden birçok farklı mitoloji ve hikayeyi de bünyesinde barındırdığından dolayı, Bartın şehri bu açıdan dünyanın farklı noktalarından turist çekmektedir. Hititlerden Urartulara ve persler ile birlikte Bizans ve Roma İmparatorluğu'nun yanı sıra Osmanlı devleti kapsamında da oldukça zengin bir mimari yapı ve kalıntıya sahiptir. Küre Dağları Milli Parkı, Amasya Müzesi ve elbette Amasra Kalesi mutlaka görülmeye değer yerler arasındadır. Özellikle UNESCO koruması altında bulunan Amasra Kalesi, dünyanın en çok bilinen yerlerinden biridir. Ayrıca değişik medeniyetler kapsamında birçok farklı din açısından ibadet alanları da yine önemli tarihi yapıtlar açısından ön plana çıkmaktadır.

Geçmişten günümüze kadar ulaşmış birbirinden farklı, camiler ve medreseler ile birlikte daha birçok değişiklik kültürel yapı şehir açısından Turizm konusunda büyük bir öneme sahiptir. Ayrıca kilometrelerce uzun birbirinden özel plajları ile birlikte muhteşem doğal güzellikleri kapsamında da şehir turizm açısından önemli bir gelir kapısıdır. Son dönemlerde bu konuyla daha fazla ilgilenilmekte ve Bartın turizminin daha yüksek noktalara çıkabilmesi için büyük bir uğraş verilmektedir.

Bartın Nasıl Gidilir?

İstanbul'dan yola çıkan bir araç E80 üzerinden ortalama 473 km olan mesafeyi 5 saat 35 dakikada alır. Uçak ile yolculuk yapmak isteyenler bu mesafeyi 53 dakikalık bir uçuşla tamamlayabilir. İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanından Zonguldak Çaycuma Havalimanına seferler yapılır. Büyük şehirlerden düzenli olarak kalkan otobüslerle şehre, ulaşım son derece kolay ve keyiflidir.

Sahil şehri olan Bartın, sahip olduğu limanla da yerli ve yabancı konuklarını karşılar. Deniz yolu ile şehre gelmek isteyenler minibüs seferleri ile şehir merkezine veya çevre ilçelere rahatça ulaşabilirler. Amasra ve Kurucaşile Limanları ulusal ticari liman olarak hizmet vermektedir. Bartın şehir merkezine sadece 38 km mesafede kalan Zonguldak ilinde havalimanı ve demiryolu garı bulunur.

 * Bursa-Bartın arası 451 km

 * Ankara-Bartın arası 291 km

 * İzmir-Bartın arası 788 km ve

 * Trabzon-Bartın arası 848 km'dir.

Bartın'da şehir içi ulaşım özel halk otobüsleri, minibüs ve taksi ile sağlanır. Eğitim-öğretimin devam ettiği tarihlerde kampüslerle şehir merkezi veya ilçeler arasındaki ulaşım ring seferlerle hızlı bir şekilde tamamlanır. Öğrenciler akıllı kart uygulaması sayesinde bu ihtiyaçlarını ekonomik bir şekilde giderebilirler.

Sahil beldeleri ve sahip olduğu güzelliklerle adeta bir marka olan Bartın'a akıllı telefonlara yüklenen navigasyon programı ile kolay bir şekilde özel araç ile yolculuk yapılabilir. En büyük avantajı büyük şehirlere olan yakın konumu olan Bartın, özellikle yaz aylarında yoğun bir trafiğe sahiptir.

Bartın Ekonomi

Bartın farklı kollar kapsamında gelir kaynağı açısından önemli etkilere sahiptir. Özellikle gür ormanları ile bilinen ve bu konuda zengin bir yapıya sahip olan Bartın, Kerestecilik konusunda oldukça önemli bir yere sahiptir. Şu an her ne kadar istenilen düzey tam olarak yakalanamamış olsa bile, oldukça büyük bir potansiyele sahiptir. Tarım konusunda da gelişmiş olan şehir için en önemli gelir kaynakları buğday, mısır ve patatestir. İklim şartları bunlara tamam uygun olduğundan dolayı yoğun bir şekilde ekim gerçekleştirilmektedir.

Hayvancılık konusunda ise sığır besiciliği ve tavukçuluk ön plana çıkar. Aynı zamanda en başta hamsi olmak üzere Balıkçılık da yine kıyı kesimlerde ekonomik açıdan büyük bir öneme sahiptir. Sanayi açısından da şehir her geçen gün biraz daha gelişmeye devam ediyor. Kereste ve un fabrikaları, bisküvi, çimento, bir kiremit ile tuğla fabrikaları dikkat çekmektedir. Özellikle son dönemlerde daha büyük bir gelişme sağlayan orman ürünleri kapsamındaki fabrikalar ile birlikte gemi ve tekne yapımı sağlayan fabrikalar da gün geçtikçe kendisini göstermeye devam ediyor.

Bartın ekonomisinin temel kaynağı olan Turizm ise tüm bunların ötesinde ön plana çıkmaktadır. Hem doğal güzellikler açısından hem de antik dönemden bu yana birçok farklı mimari yapıları ve tarihi kalıntıları barındıran Bartın, bu bağlamda her sene yoğun bir yerli ve yabancı turist çekmektedir. Ayrıca turistik tesisleri ve çokça bilinen plajları ile birlikte yine Turizm açısından önemli bir gelir kaynağıdır.