Batman Genel Tanıtım

1990 yılında il özelliği kazanmış olsa da Batman Anadolu'da bulunan en eski ve en önemli yerleşim merkezleri arasında kendine yer buluyor. Orta Çağdan günümüze kadar ulaşabilmiş olan köprüleri Antik kenti ve bedestenleri ile tarihin her bir zamanından insana haber veren şehrin geçmişi Sümerler dönemine kadar dayanmaktadır.

Yerleşim merkezi olarak kullanılmaya başladığından bu yana en parlak dönemini ise Artuklular döneminde yaşamıştır. Şehirde gezip görmeye değer pek çok mekan bulunuyor. Bunların başında da Hasankeyf geliyor.

Tarımın yanı sıra hayvancılığa dayanan bir ekonomiye sahip olan Batman'a sanayi istenen gelişmişliğe ulaşamamıştır. Özellikle petrolün şehirde çıkarılarak işlenmeye başlaması ile birlikte bu alanda gelişen bir sanayi de ortaya çıkmıştır.

Batman iklim ve bitki örtüsü bakımından incelendiğinde ise kış aylarının aşırı soğuk olmadığı görülmekle birlikte en çok yağışta kış mevsiminde yağmur biçiminde düşmektedir. Yaz sıcaklığı ise oldukça hissedilir derecelere çıkmaktadır. Akdeniz iklimin hakim olması nedeni ile şehirde gece gündüz sıcaklık farkı da çok yüksek değildir.

Şehirde hayvancılık incelendiğinde ise genellikle büyük baş hayvancılığın daha yaygın olduğu ortaya çıkıyor. Bunun yanı sıra az da olsa küçükbaş hayvancılık da yapılıyor. Hayvancılık modern yöntemlerden ziyade daha çok geleneksel yöntemlere dayanır. Özellikle mera hayvancılığı oldukça yaygındır. İklime bağlı olarak Batman'da bozkır bitki örtüsü yaygındır.

Tüm bunlara rağmen şehir ekonomik kaygılar nedeni ile sürekli göç veren kentlerin başında geliyor.

Batman Hava Durumu
Sıcak
Sıcak 39 oC En Düşük Sıcaklık: 19°C En yüksek Nem: 39% En düşük Nem: 16% Rüzgar hızı: 12 km/s
Batman Namaz Vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
04:36 05:58 12:25 15:57 18:42 19:59

Batman Otobüs Bileti

Varışı Batman Otobüs Biletleri
Nereden? Kalkış Yolculuk Süresi Otobüs Detayı Firma Fiyat
Ankara 11.08.2020 22:00 00:00 34 g, 2+1 Star Batman 120 TL Bilet Al
Ankara 11.08.2020 21:30 00:00 X+2, 2+1 Star Diyarbakır 190 TL Bilet Al
Ankara 11.08.2020 21:00 00:00 HK38, 2+1 Lüks Batman Seyahat 120 TL Bilet Al
Antalya 11.08.2020 20:00 20:00 HJ47, 2+1 Yeni Diyarbakır Seyahat 190 TL Bilet Al
Ankara 11.08.2020 19:30 00:00 34-2, 2+1 Star Batman 120 TL Bilet Al
Ankara 11.08.2020 19:30 00:00 HL41, 2+1 Lüks Batman Seyahat 120 TL Bilet Al
Ankara 11.08.2020 19:30 00:00 JH46, 2+1 Siirt Has 150 TL Bilet Al
Ankara 11.08.2020 19:00 15:00 1++2, 1+1 Lider Siirt Turizm 120 TL Bilet Al
Kalkışı Batman Otobüs Biletleri
Nereye? Kalkış Yolculuk Süresi Otobüs Detayı Firma Fiyat

Batman Otobüs Firmaları

Batman Tarihi, Kültürel ve Gezilecek Yerler

Antik Kent Hasankeyf

Kuruluş tarihi bilinmeyen kent, jeopolitik yapısı açısından çok eski bir yerleşim yeri olduğunu belli etmektedir. Bölgede bulunan mağaralar, insanların çok eski zamanlardan burayı mesken olarak kullandığını göstermektedir. Hasankeyf Kalesi ise bilgilere göre, milattan sonra 4. yüzyılda yapılmıştır. Bölgeyi koruma amaçlı Bizans İmparatoru Konstantinos tarafından inşa edilen bu iki kaleden biri Hasankeyf Kalesi'dir. Birçok devletler tarafından ele geçirilen kale, aynı zamanda o medeniyetlerin izlerini de barındırmaktadır. Kale içerisinde ve duvarlarında, her döneme ait tarihi eserler bulunmaktadır.

Memikan Köprüsü

Memikan Köprüsü'nün inşa tarihi ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak köprü, inşası sırasında kullanılan malzemeler bakımından, bölgede bulunan diğer köprülere benzerlik göstermektedir. Genel olarak ise, 6. yüzyılda Müslümanlar tarafından inşa edildiği düşünülmektedir. İpekyolu üzerinde bulunan Memikan Köprüsü, Garzın Çayı üzerinden ulaşım sağlamıştır. Ancak köprü günümüzde harap durumdadır. Malabadı Köprüsü ile yapı bakımından benzerlik göstermektedir. Aynı zamanda, köprünün kendi dönemine göre çok önemli ve işlevsel bir köprü olduğu kanısına varılmaktadır.

Malabadi Köprüsü

Abbasiler dönemine ait olduğu düşünülen Malabadi Köprüsü, zengin bir Abbasi tüccarı tarafından yaptırılmıştır. Köprünün içine iki yoldan girilmektedir ve köprü tek kemerlidir. Köprü içerisinde odalar vardır ki, bu odalar insanların dinlenmesi ve uyuması için yapılmıştır. Batmanın tarihi eserlerinin arasında yer alan bu muhteşem köprü eşsiz bir mimariye sahiptir. Aynı zamanda, Malabadi Köprüsü'nden Evliya Çelebi'nin Seyahatmanesi'nde de bahsedilmektedir. Malabadi Köprüsü, Batman Çayı üzerinde yer alır.

Hızır Bey Camii

Hızır Bey Camii, Batman'ın Kozluk ilçesinde yer almaktadır. Aynı zamanda, ilin en büyük ilçesidir. Hızır Bey Camii kitabesinde yer alan bilgilere göre camii, 15123 yılında inşa edilmiştir. Aynı zamanda, Sason ve Hezo Beyi tarafından yaptırıldığı da kitabede yer alır. Batman'ın bu tarihi eserini ziyaret edebilir ve tarihi mimariye şahit olabilirsiniz.

İbrahim Bey Camii

İbrahim Bey Camii,1705 yılında Garzan Aşiretinden olan Murtaza beyin oğlu İbrahim Bey tarafından yapılmıştır. Camii, Batman ilinin Kozluk ilçesinde yer almaktadır. Mimari yapıdan zarif ve muhteşem bir özellik gösteren camii, minare yapısı olarak beş kenarlı bir kaide üzerine inşa edilmiştir. Biri 100, diğeri 99 yollu olan basamaklar da minarenin yapımına örnektir.

Mor Kiryakus Manastırı

Mor Kiryakus Manastırı giriş kısmında Süryanice yazılmış iki kitabe bulundurmaktadır. İlk kitabede ise Halepli bir kişi hakkında yazılar geçmektedir. Ancak kitabelerde manastırın yapım tarihi ile ilgili bir bilgi yoktur. Bunun nedeni, manastır kitabelerinde tarihten ziyade, İncil’den değerli nasihatlar paylaşılmasıdır. Manastır mimarisi ise özellikle dikkat çekmektedir. Manastırın dış cepheden dikdörtgen yapılı olduğu görülmektedir. Ancak iç kısımdan ise, iki kare planlı, geniş kapalı avlu ve avlu etrafındaki payendelerin etrafında bulunan odalar bilinmektedir. Mor Kiryakus Manastırı, Batman şehrinin önemli yapılarının başında gelir.

Batman Tarihçe

Doğunun küçük fakat sevimli illerinden biri olan Batman'ın bilinen tarihi Medlere kadar uzanmaktadır. Ela Khan ismini bu bölge için kullanmış olan Medler, Batman'da uzun bir süre yaşamışlardır. Medlerin hakimiyetinde iken bölgeyi Makedonya Kralı olan Büyük İskender kuşatmıştır. İskender'in ölümünden sonra krallığın zayıflamaya başlaması ile birlikte Batman ve çevresine Selepkoslar hakim olsa da kısa bir süre sonra bu hakimiyet Partlara onlardan da Romalılara geçmiştir. Roma İmparatorluğu ikiye ayrıldıktan sonra Batman'ın hakimiyeti Bizans'a kalmıştır.

Şehrin İslam kültürü ile tanışması ise 650 yılından sonradır. Büyük Selçuklu hükümdarı olan Alp Arslanın 1071 Malazgirt Zaferi ile birlikte ise şehirde Türk kültürü görülmeye başlamıştır. Selçukluya bağlı olan Artuklu Beyliği Mardin ve çevresine hakim olunca şehrin kontrolü de bu beylik tarafından ele alınmıştır.

Artuklu Beyliği döneminde Batman ve çevresinde zaman zaman Moğol istilaları da görülmüş olsa da bu istilalar kısa süreli olmuştur. Önemli Türk devletlerinden olan Akkoyunlu ve Karakoyunlu devletleri de bölgede hakimiyetlerini sürdürmüş olan ve Orta Asya Türk kültürüne ait olan balbal geleneğini bu bölgeye de taşıyan iki devlettir.

Yavuz Sultan Selim Han'ın Çalıdıran seferi ile birlikte Batman artık Osmanlı Devletine ait bir toprak parçası haline gelmiştir. Böylece bölgedeki Safevi hakimiyetine de son verilmiş oldu. Kurtuluş savaşı sırasında işgale uğramamış olan nadir şehirlerden biri olan Batman 1990 yılında il özelliği kazanmıştır.

Batman İklim ve Bitki Örtüsü

Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü Batman'da yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlı geçer. Yükseklerde kar olarak görülen yağış ovalara yağmur olarak düşer. Yıl geneline bakıldığı zaman ortalama sıcaklığın 17 derece civarında olduğu söylenebilir. Doruk alanlar haricinde Mart ayından itibaren şehirde kar kalıntısı kalmaz. Dağlık bölgelerde meşelik görülmesine karşılık il genelindeki bitki örtüsü bozkırdır.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Batman; Siirt, Diyarbakır, Muş, Bitlis ve Mardin ile komşudur. Büyük bölümü dağlık alan olan şehirde, güneye inildikçe yükseltiler yerini yaylalara bırakır. Yüksek kesimlerde en sık görülen bitki türü; meşe, yaban fıstığı ve ardıçtır. Irmak boylarında ise yer yer söğüt ve kavağa rastlanır. Temmuz ayı bölgedeki en kurak aydır. Buna rağmen en fazla yağış alan dönem Nisan ayıdır. Geçmiş dönemlerde gür ormanlık alanlara sahip olduğu söylenen bölgede halk yakacak ihtiyacı için bilinçsiz bir şekilde kesim yaptığı için mevcut yeşillikler yerini seyrek bir bitki örtüsüne bırakmıştır.

Batman ilçelerinde halkın geçim kaynağı olarak görülen tütün, meyvecilik, fıstık, ceviz, badem, üzüm, sebzecilik ve arıcılık bölgede hakim olan iklim ve bitki örtüsünün genel özelliklerine bağlı olarak sürdürülür. Özellikle 1960'lı yıllardan sonra gelişmeye başlayan meyvecilik için dışarıdan tohum tedariği yapılmıştır. Yiyenlerin damağında tat bırakan üzüm, bölgenin hemen her ilçesinde ve köyünde sürdürülür. Batman Valiliğine ek olarak GAP İdaresi de arıcılık projelerine olan desteklerini sürdürmektedir.

Batman Coğrafya

4.654 km karelik bir yüzölçümüne sahip olan Batman ili, ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Muş, Bitlis, Diyarbakır ve Siirt ile komşu durumunda olan il, dağlık bir yapıya sahiptir. İlin çevresinde bulunan yükselti açısından fazla dağlar ve coğrafi konum nedeniyle il genel olarak sert karasal iklimin etkisinde kalmaktadır.

Kışlar oldukça sert geçmekle birlikte, kış aylarında sıcaklık seviyesi de oldukça düşük şekilde seyretmektedir. Batman ili, özellikle kuzey kısımlarında yükselti açısından büyük dağlara sahiptir. 3000 metreye yaklaşan dağlar engebeli bir yapıya sahip olduğu için bu alanlarda sıcaklık değerleri daha düşüktür. İlin en önemli dağları arasında ise; 2500 metreyle Sason Dağları, 2042 metreyle Meydanok Tepesi ve 2967 metreyle Meleto Dağı bulunmaktadır.

Batman ili akarsu ve göller açısından da zengin bir yapıya sahiptir. Genel olarak akarsuların debileri yüksek olup, kış ve bahar aylarında su seviyeleri daha da yükselmektedir. Dicle Nehri'nin il sınırları içerisinden geçmesi tarımsal faaliyetlere de büyük katkı sağlamaktadır. İlin en önemli akarsuları arasında; Batman Çayı, Dicle Nehri, Garzan Çayı ve küçük yapıdaki göletler bulunmaktadır.

Tarımsal faaliyetlere en büyük etkiyi gösteren göletler arasında Gercüş - Kırkat Göleti ile Kozluk Ceffan Göleti yer almaktadır. Bu göletlerin özellikleri ise DSİ tarafından tarımsal alanlara katkı ve sulama amaçlı yapılmış olmasıdır. Kozluk Ceffan Göleti ise sulama amaçlı değil, elektrik üretimi amaçlı yapılan gölettir.

Batman Turizm

Batman özellikle baraj projesinin hayata geçirilmesi ile birlikte sular altında kalan Hasankeyf ile ün yapmış bir şehirdir. Bu bölgede önemli merkezlerden biri olan Hasankeyf Kalesinin yapımı ise Milattan Önce 4. yüzyıla dayanmaktadır. Bizans döneminde özellikle Sasanilerin akınlarından korunmak için etkin bir şekilde kullanılmıştır. Hasankeyf bölgesinin en parlak ve ihtişamlı dönemi ise Artuklu Beyliği dönemine rastlamaktadır.

Malabadi köprüsünün işçiliği ile benzerlik gösteren Memikan Köprüsünün ne zaman yapıldığına dair net bir bilgi olmasa da köprü kusursuz mimarisi ile görülmeye değer bir yapıdır. Köprü 6. yüzyılda inşa edilmiş olabileceği gibi Antik dönemde inşa edilmiş olan bir başka köprünün üzerine de inşa edilmiş olabilir. Fakat konu hakkında kesin bir bilgiye ulaşılamamaktadır.

Abbasiler döneminin önemli mimari yapılarından biri olan tek kemerli Malabadi köprüsü ise Seyahatname'ye de konu olan eserlerden biridir. Şehirde bulunan 10 kemerli köprü ise demir yolu ulaşım ağının önemli kilit noktalarından biri durumundadır.

Çift yollu olan minaresi ile şehrin simgelerinden biri haline gelmiş olan İbrahim Bey Cami ise Garzan Aşireti beylerinden biri tarafından 1700'lü yılların başında inşa edilmiştir. Batman ve çevresinde bulunan 80 civarındaki kilise ve manastır içerisinde önemli bir yere sahip olan Mor Kiryakus Manastırı, Süryani Hristiyanlar tarafından inşa edilmiştir. Yine Süryaniler açısından değerli olan başka bir manastır da Mor Aho Manastırı olmakla birlikte burası şehir halkı tarafından Mahar Manastırı olarak biliniyor.

Batman Nasıl Gidilir?

Ulaşım ağı son derece zengin olan Batman’a deniz yolu haricinde her türlü alternatif ile ulaşmak mümkündür ve birçok önemli yolun kesişim noktasında bulunduğu için Batman’ın ulaşım ağı gelişmiştir. Doğu, batı ve kuzey bölümlerden gelen yolların orta tarafından yer alan Batman’a otobüs yolu ile ulaşmak için Türkiye’nin her yerinden 24 saat boyunca düzenlenen otobüs seferleri seçebilirsiniz.

Bulunduğunuz şehirden Batman’a düzenlenen otobüs seferlerinden uygun olanı seçerek Batman otogarına ulaşabilir ve buradan da servis, dolmuş ya da taksi ile Batman merkeze gidebilirsiniz. Kendi özel aracınız ile de Batman’a gidebilirsiniz ve bunun için bulunduğunuz şehirden Batman merkez güzergâhını takip edebilirsiniz.

İstanbul’dan Batman’a yola çıkan kişiler Sakarya, Ankara, Aksaray, Adana, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Batman yollarını takip ederek merkeze ulaşabilirler. İzmir’den yola çıkanlar ise Afyon, Konya, Adana, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır yolunu takip ederek Batman merkeze ulaşabilirler. Ankara’dan çıkanlar da Kayseri, Malatya, Diyarbakır yollarını takip ederek Batman merkeze rahat bir şekilde ulaşabilirler.

Demiryolu ile Batman’a gitmek için Haydarpaşa – Kurtalan demiryolu hattını kullanarak Batman merkeze güzel bir yolculuk yaparak ulaşabilirsiniz. Tren yolu ile Batman’a gitmenin en önemli avantajlarından biri de eşyaların rahatlıkla taşınabilmesidir.

Uçak yolculuğu ile kısa sürede Batman’a gitmek için İstanbul ve Ankara’dan direkt olarak düzenlenen uçak seferleri ya da Ankara, Adana ve İzmir’den düzenlenen aktarmalı seferler ile Batman merkeze ulaşabilirsiniz.

Batman Ekonomi

Batman ilinin ekonomik yapısı büyük ölçekli olarak bölgeden çıkartılan petrol rezervine dayanmaktadır. Ayrıca, verimli ve düz ovalar üzerinde yapılan tarımsal faaliyetler de ilin ekonomik yapısına katkı sağlamaktadır. Genel tarımsal faaliyetlere bakıldığında bölgede en fazla tarımsal alan Batman Ovası üzerine kuruludur. Çünkü bu ova şehrin en verimli ovaları arasında yer aldığı için tarımdan alınan verim de bu alanda daha yüksektir.

Özellikle, ova üzerinde sulama işlemlerinin geliştirilmesi sonucunda ürün çeşitliliği ve verim artmıştır. İl sınırlarında en fazla yetiştirilen ürünler arasında ise; tahıl, pamuk, tütün, baklagiller ve sebzeler yer almaktadır. Gap projesinin bu ili de kapsamasından sonra bölgede yetiştirilen tarım ürünlerinde artış beklenmektedir.

İl hayvancılık faaliyetlerinde fazla rol almamaktadır. Sadece, dağlık bölgeler üzerinde engebe nedeniyle büyükbaş hayvancılık faaliyetleri sıklıkla yapılmaktadır.

Batman ilinin en büyük maden zenginliği petrol rezervidir. İl sınırlarında çıkartılan petrol, ildeki kişilere de büyük istihdam alanı oluşturmakta ve ekonomiye katkı sağlamaktadır. Özellikle, Raman Dağı çevresinde çıkartılan petrol, işlenerek ülkemizde ekonomiye katkı sağlamaktadır. Ülkemizde çıkartılan toplam petrol rezervinin yaklaşık olarak %20'lik kısmını Batman ili çıkartmaktadır. Bu açıdan maden bakımından ülkemiz ve ekonomi için il önemli bir yere sahiptir.

Batman Rafinesi sayesinde işlenen petrol, boru hatları sayesinde Yumurtalık bölgesine gönderilmektedir. Batman ili sınırları içerisinde petrol rafinesinden başka gelişmiş yapıda sanayi kolu bulunmamaktadır. Sadece küçük ölçekli yem ve bisküvi fabrikaları bulunmaktadır.