Bayburt Genel Tanıtım

Erzurum, Erzincan, Gümüşhane ve Trabzon illeriyle komşu durumunda olan Bayburt ili, ülkemizin en küçük illeri arasında yer almaktadır. Çoruh Vadisi üzerine konumlanan il, bölge olarak Doğu Karadeniz bölgesinde yer almaktadır.

 -Yüzölçümü: 3.741 km karedir.

 -Rakım: 1550 metre

 -2017 Nüfusu: 80.417 kişidir.

Farklı uygarlıkların Anadolu'ya hakim olduğu dönemlerde Bayburt ili de uygarlıklara göre farklı şekilde isimlendirilmiştir. Papert, Baberc ve Baybert gibi isimlerle anılan il, 1930 yılında Bayburt olarak son halini almıştır. Uzun bir süre Roma İmparatorluğunun hakimiyetinde olan il, Romalıların bölünmesiyle beraber Bizans hakimiyetine geçmiştir. 1243 yılında yapılan Kösedağ Savaşından sonra bir anlaşmanın ardından Bayburt, Selçuklu Devletinin egemenliğine alınmıştır. Bir dönem Osmanlı egemenliğinde kalan il 1828-1829 Osmanlı-Rus Savaşları sırasında Rusların işgaline uğrayarak büyük zarar görmüştür. Cumhuriyet Döneminin gelmesiyle beraber Bayburt hem Türk topraklarına katılmış hem de il statüsü kazanmıştır.

Ticaret ve sanayi alanında fazla gelişme gösteremeyen il de genel olarak ekonomik faaliyetler tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Coğrafi konum açısından da hayvancılığa ve tarıma elverişli toprakların bulunması, halkın bu ekonomik faaliyetlerde rol almasını sağlamıştır.

Karadeniz'den uzanan sıradağlar genel olarak Bayburt iline kadar uzanır. İlin topraklarının %45'lik kısmını dağlar oluştururken, 3000 metreyi aşan dağlar mevcuttur. Karadeniz ve İç Anadolu iklimini birlikte yaşayan il, maalesef ormanlar açısından zengin değildir. Fakat il sınırlarında verimli ovalar oldukça fazladır. Özellikle, ovaların taşıdığı alüvyonlar bu bölgelerde sulu tarımın da yapılmasını sağlamaktadır.

Bayburt Hava Durumu
Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
Gökgürültülü Sağanak Yağışlı 27 oC En Düşük Sıcaklık: 13°C En yüksek Nem: 90% En düşük Nem: 50% Rüzgar hızı: 13 km/s
Bayburt Namaz Vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
04:35 06:01 12:29 16:00 18:47 20:07

Bayburt Otobüs Bileti

Varışı Bayburt Otobüs Biletleri
Nereden? Kalkış Yolculuk Süresi Otobüs Detayı Firma Fiyat
Ankara 11.08.2020 19:30 15:00 1+1H, 2+1 Bayburt Özlem Seyahat 135 TL Bilet Al
Ankara 11.08.2020 18:30 13:00 HR15, 2+1 Lüks Bayburt Seyahat 150 TL Bilet Al
İstanbul 11.08.2020 13:00 18:30 HR15, 2+1 Lüks Bayburt Seyahat 200 TL Bilet Al
Esenler 11.08.2020 13:00 17:00 1+1H, 2+1 Bayburt Özlem Seyahat 180 TL Bilet Al
Esenler 11.08.2020 13:00 18:30 HR15, 2+1 Lüks Bayburt Seyahat 200 TL Bilet Al
İstanbul 11.08.2020 13:00 17:00 1+1H, 2+1 Bayburt Özlem Seyahat 180 TL Bilet Al
İstanbul 11.08.2020 12:00 18:30 HN41, 2+1 Lüks Bayburt Seyahat 200 TL Bilet Al
Esenler 11.08.2020 12:00 18:30 HN41, 2+1 Lüks Bayburt Seyahat 200 TL Bilet Al
Kalkışı Bayburt Otobüs Biletleri
Nereye? Kalkış Yolculuk Süresi Otobüs Detayı Firma Fiyat

Bayburt Otobüs Firmaları

Bayburt Tarihi, Kültürel ve Gezilecek Yerler

Sırakayalar Şelaleleri

Bayburt il merkezine bağlı Sırakayalar Şelaleleri aynı ismi taşıyan Sırakayalar Köyü'nde bulunmaktadır. Köyün girişinde ve içinde bulunan Sırakayalar Şelaleleri, toplamda 2 tanedir. Yaz aylarında özellikle mesire alanı olarak kullanılan şelalelerin etrafı piknik yapmak zaman geçirmek ve yazın tadını çıkarmak için muhteşem yerlerdir.

Aydıntepe Yeraltı Şehri

Aydıntepe Yeraltı Şehri, şehir merkezinden 25 kilometrelik bir mesafede bulunmaktadır. Bölgenin en eski yaşam alanlarından olan şehir birkaç yıl önce keşfedilmiştir. Bu yeraltı şehrinde başlatılan kazılar sonucu birçok değerler ortaya çıkmıştır. bu durum şehrin turizmine de olumlu yönde etki etmiştir.

Helva Köyü Buz Mağarası

Buz Mağarası özellikle Bayburt'un en önemli yerlerindendir. İl merkezine uzaklığı 33 kilometredir. Helva Köyü'nde yer almaktadır. Buz Mağarası'nda geçireceğiniz zaman sizi başka bir boyuta götürecektir. Mağarada bulunan sarkıtlar ve dikitler özellikle görülmeye değer özellik gösterir. Buz mağarası zamanında bölge halkı tarafından da soğuk hava deposu olarak kullanılmıştır. Bayburt ili turizm açısından gelişmemiş olsa da görülmeye değer bir yerdir.

Çımağıl Mağarası

Aşağı Çımağıl köyünde yer alan Çımağıl Mağarası il merkezine de 35 kilometrelik bir mesafede yer almaktadır. Mağara, turistler tarafında pek bilinmese de mistik bir atmosfer barındırmaktadır. Mağaranın uzunluğu 110 metre, tavan ile yüksekliği ise 30 metre boyutlarındadır. Mağara içerisinde nadir olarak bulunan org desenli duvarlar, mağara incileri, mağara çiçekleri, traverten basamakları ve aynı zamanda dikitler ve sarkıtlar bulunmaktadır. Ancak tüm bunlarla birlikte, mağara tursitler açısından pek uğrak yeri değildir. Bunun nedeni ise tanınmıyor olmasıdır. Mağaraya giden yol ise nispeten zorlu ve zaman alıcıdır. Ancak mağarayı görmek, tüm bu zahmete değiyor.

Dede Korkut Kümbeti

Dede Korkut Kümbeti, Bayburt il merkezinden 39 km’lik bir mesafede yer almaktadır. Masat Köyü'nde yer alan kümbet, özellikle tarihi yapısı ile ilgi çekmektedir. Halk arasında Ali Baba Kümbeti olarak bilinen türbe, Dede Korkut'a ait olarak bilinmektedir. Kümbetin tarihi ise 9. yüzyıla dayanmaktadır. Ancak türbe zaman zaman geçirdiği onarımlar nedeni ile orijinal yapısını kaybetmiştir.

Korgan Köprüsü

Korgan Köprüsü, halk arasında Meliğin olarak bilinmektedir. Korgan Köprüsü, tarihi İpekyolu üzerinde yer almaktadır. Korgan Köprüsü'nün Selçuklu zamanında, 14 13. yüzyıllarda inşa edildiği düşünülmektedir. Köprü, Bayburt Akşar beldesinde yer alır. Köprü boyut olarak, 43 metre uzunluğa ve 4 metre genişliğe sahiptir. Aynı zamanda, köprünün inşası sırasında moloz taş ve sarı taş kullanılmıştır.

Bayburt Saat Kulesi

Bayburt Kalesi'ne çok yakın bir konumda yer alan Bayburt Saat Kulesi, tüm şehre hakim konumda yer almaktadır. Cumhuriyet ilanı tarihinde kulenin yapımına başlanmıştır. Kulenin inşası 1924 yılında tamamlanmıştır. Saat Kulesi'nin uzunluğu 21 metre şeklindedir. Kulenin bununla birlikte şerefesi de vardır. Kule saati ise İsviçre'den getirilmiştir.

Bayburt Tarihçe

Şehrin tarihçesi M.Ö. 3000'li yıllara kadar uzanmaktadır. Bayburt ilinde ilk olarak yerleşik hayat yaşayan ve bu bölgeye şehir kuran uygarlık ise Azziler olarak bilinmektedir. M.Ö. 770-665 yılları arasında farklı uygarlıkların istilasına uğrayan bölge en son olarak Perslerin hakimiyetine girmiştir. Bu dönemlerde bölgeye gelen farklı uygarlıklar ilin isminin sürekli değişmesine de neden olmuştur.

Bir dönem, Gymnias olarak bilinen il, Papert, Baberc ve Baybert gibi isimler de almıştır. M.Ö. 40’lı yıllarda Romalıların hakimiyetine giren il, uzun bir dönem Romalılarda kalmıştır. Bu dönemde ayrıca Bayburt Kalesi de inşa edilmiştir. Romalıların dönem içerisinde bölünmesinden dolayı Bayburt ili, Bizanslıların eline geçmiştir. Bu dönemden sonra başlayan Türkler ile Bizanslılar arasındaki savaşlar bölge halkının sürekli değişmesine neden olmuştur. Özellikle, 1048 yıllarına gelindiğinde bölgede genel olarak Türk hakimiyeti daha fazla şekilde görülmüştür. Bu dönemde giderek hakimiyeti kaybeden Bizanslılar 1054 yılında ili Selçuklulara vermişlerdir. Uzun bir süre farklı devletlerin istilasına uğrayan il, en fazla Moğol istilası sırasında zarar görmüştür.

14. yy'da ise Akkoyunlu Devletinin kuruluş yeri olan Bayburt ili, 17 Ekim 1514 yılında Yavuz Sultan Selim tarafından fethedilerek, Osmanlı topraklarına bağlanmıştır. Bu dönemde, il farklı bölgelerde sancak durumunda teşkilatlanmıştır.

16 Temmuz 1916 tarihinde ise Rusların işgaline uğrayan il, Ermeniler ve Ruslar tarafından büyük işkencelere maruz kalmışlardır. Tanzimat Döneminde sancak statüsünde olan Bayburt, Cumhuriyet Döneminin gelmesiyle il statüsü kazanabilmiştir.

Bayburt İklim ve Bitki Örtüsü

Bayburt ili, Doğu Karadeniz Bölgesinde yer aldığı için genel olarak Karadeniz ikliminin etkisi altında kalmaktadır. Fakat ilin iç kısımlarında İç Anadolu'nun karasal iklimi de büyük etki göstermektedir. Bu nedenle, il genel olarak bir geçiş iklimine maruz kalmaktadır.

Genel olarak, il sınırlarında kışlar yağışlı ve soğuk şekilde geçerken, yaz ayları da sıcak ve kurak iklime maruz kalmaktadır. Yıl içerisinde en yüksek sıcaklık değerleri 36 dereceye kadar ulaşırken, kış aylarında en düşük sıcaklık değeri yükseltinin fazla olduğu alanlarda -20 derecelere kadar inebilmektedir. Sıklıkla kuzey rüzgarlarının etkisinde kalan bölge, kuzeyden gelen yağışları da yıl boyunca almaktadır. İlin yıllık yağış miktarı ise 438 mm'dir. Yıllık olarak en fazla yağış alan mevsimler ise bahar ve kış mevsimleridir.

Bayburt ili, Doğu Karadeniz Bölgesinde yer alsa da yeşil alan ve ormanlık alan bakımından zengin bir yapıya sahip değildir. Dağlar il topraklarında daha fazla yer tutar. Genel olarak bitki örtüsü bozkır ve çayırlardan meydana gelmektedir. Sadece, dağlık alanların yüksek kesimlerinde iğne yapraklı çok sık olmayan yeşil alanlara sahiptir.

Özellikle, düzensiz otlak ve yeşil alan tahribi nedeniyle bitki örtüsü gün geçtikçe daha çorak bir hal almaktadır. Bayburt ilinde 14.631 hektarlık alanı ormanlık alanlar oluşturmaktadır. Ormanlık alanlarda en sık rastlanan bitki örtüsü ise çam, meşe ve kavak ağaçlarıdır. Daha düz yerlerde ise step(bozkır) alanlar daha fazla yer tutmaktadır.

Bayburt Coğrafya

Bayburt, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde bulunan, yerli halkın büyük bir kısmının Türkmenlerden oluştuğu bir şehirdir. Toplamda 3,742 km²’lik bir yüz ölçümüne sahip olan Bayburt; kuzeyde Rize ve Trabzon, güneyde Erzincan, doğuda Erzurum, batıda Gümüşhane illeri ile komşudur. Şehir Anadolu’nun kuzeydoğusunda yer alan Çoruh Nehri’nin etrafında kurulmuştur ve denizden toplam yüksekliği 1550 metredir.

Bayburt’un merkezi ve merkezi çevreleyen alan coğrafik olarak üç bölgede incelenmektedir. Bunun ilki bölgenin batısını oluşturan Bayburt Ovası’dır. İkincisi bölgede akarsuların oluşturduğu derin vadiler, üçüncüsü ise bölgenin etrafını çevreleyen ve şehrin doğu bölümünü oluşturan dağlardır.

Şehrin batı kısmını oluşturan Bayburt Ovası yüz ölçümü bakımından 900 km²’ye yaklaşmaktadır. Bölgenin geriye kalan bölümü ise %45 oranı ile doğu kısmında yer alan dağlardır. Saruhan, Pulur, Otlukbeli, Çavuşkıran, Coşan, Kop, Soğanlı, Zülfe, Kemer, Kırklar ve Haldize dağları bölgenin yükseklik açısından en büyük ve en bilinen dağlarıdır. Bu dağlardan Kop ve Soğanlı dağları bölge üzerinde ki en büyük ve en yüksek sayıda ki yaylalara ev sahipliği yapmaktadır.

Türkiye’nin meşhur nehirlerinden birisi olan Çoruh Nehri de Bayburt ilinin sınırları içerisinden akmaktadır. Yaklaşık olarak 3239 metre yüksekliğinde ki Mescit Dağı’ndan doğan Çoruh Nehri, Bayburt ilinin sınırlarına şehrin güneydoğu tarafından girmektedir. Bayburt içerisinde bulunan Çoruh Vadisi’ne aktıktan sonra nehir Bayburt’un il sınırlarından çıkmaktadır. Bayburt Çoruh Nehri’nin yanı sıra Balıklı Göl ve Atlı Göl gibi birçok krater gölüne de sahiptir.

Bayburt Turizm

Özellikle tarihi dokusu ve doğal güzellikleri ile birlikte ön plana çıkan Bayburt, geçmişten günümüze antik medeniyetlerle birlikte birçok farklı İmparatorluğa ev sahipliği yapmış bir bölge olarak zengin bir tarihi yapıya sahiptir. Evliya Çelebi ve Marco Polo'nun da ziyaret etti bu özel şehir, Üstelik tarihin en önemli ticaret noktalarından biri olan ipek yolu üzerinde stratejik bir konuma sahiptir.

Bugüne kadar birçok farklı medeniyetin hüküm sürdüğü Bayburt’un hikayesi M.Ö. 3000 yılına dayanmaktadır. Bunlar içerisinde Haldiler, Medler ve Persler olmak üzere antik dönemden birçok farklı medeniyet birbiriyle kaynaşmış şekilde değişik mimari kalıntıları bırakmıştır. Aynı zamanda Romalılar, Emeviler ile birlikte Bizans İmparatorluğu ve Selçuklular, son olarak Osmanlı İmparatorluğu'nun hakimiyeti altına girmiştir. Bu bağlamda birçok değişik mimari yapıya sahip olan Bayburt, her yaz yoğun bir yerli ve yabancı turist akınına uğrar. Özellikle Roma ve Bizans dönemine kadar uzanan Bayburt Kalesi en önemli yapılardan biri olarak bilinmektedir.

Diğer taraftan Aydıntepe yeraltı şehri, Bayburt saat kulesi, Dede Korkut Kümbeti ile birlikte Çımagıl mağarası da yine görülmeye değer en önemli noktalar arasında yer almaktadır. Üstelik farklı hikayelere sahip olan mimari yapılar, muhteşem bir arkeolojik gezi gerçekleştirme şansın da yanında getirmektedir. Doğal güzellikleri ve bol oksijenli ormanlık alanları ile adeta göz banyosu yapma şansı elde edilirken, farklı mimari kalıntılar ve tarihi dokularla Bayburt mutlaka görülmesi gereken şehirler arasında yer almaktadır.

Bayburt Nasıl Gidilir?

Bayburt nüfusunun düşük olması ve diğer şehirlere oranla az gelişmiş olmasından dolayı ulaşım seçeneklerinin kısıtlı ve sınırlı olduğu bir şehirdir. Bayburt’a ulaşımda kullanılabilecek tek ulaşım yöntemi karayoludur. Bunun haricinde denizyolu, havayolu ve demiryolu ile ulaşımlar yalnızca diğer şehirlerden veya çevre bölgelerden aktarmalı olarak Bayburt’a sağlanmaktadır.

Bayburt’a ulaşımda en çok tercih edilen yöntem karayoludur. Türkiye’nin bütün bölgeleri ve şehirleri üzerinde bulunan şehirlerarası otobüs terminallerinden Bayburt için sefer bulabilmek mümkündür. İzmir’den 1324 km, Ankara’dan 778 km, İstanbul’dan 1124 km, Antalya’dan 1151 km ve Gaziantep sınırlarından 715 km uzaklıkta bulunan Bayburt’a tüm bu iller ve diğer illerden kişisel araçlar ile de ulaşım sağlayabilmek mümkündür.

Bayburt’a ulaşımda tercih edilmeyen fakat kullanılması mümkün imkanlardan birisi de havayoludur. Bayburt il sınırları içerisinde her ne kadar bir havalimanı bulunmasa da Trabzon’da bulunan havalimanı kullanılarak Trabzon’dan Bayburt’a karayolu ile 160 km’de, Erzincan’da bulunan havalimanı kullanılarak Erzincan’dan Bayburt’a karayolu ile 110 km’de, Erzurum’da bulunan havalimanı kullanılarak Erzurum’dan Bayburt’a karayolu ile 125 km’de ulaşmak mümkündür.

Bayburt’a ulaşımda havayolunda olduğu gibi denizyolu ve demiryolu ile de direkt olarak ulaşım sağlanamasa da Aşkale sınırları içerisinde bulunan demiryolu kullanılarak Aşkale’den Bayburt’a karayolu ile 70 km’de, Trabzon il sınırları içerisinde bulunan limanlar kullanılarak Trabzon’dan Bayburt’a yine karayolu ile 160 km’de ulaşım sağlamak ve Bayburt sınırlarına aktarmalı olarak seyahat edebilmek mümkündür.

Bayburt Ekonomi

Bayburt ilinin genel ekonomik yapısını tarım ve hayvancılık faaliyetleri oluşturmaktadır. İl sınırlarında maalesef sanayi ve ticaret fazla gelişmemiştir. Halkın aktif olarak çalışan kesimi tarımsal faaliyetlerde büyük rol oynamaktadır. Özellikle, Hart ve Sünür Ovaları tarımsal faaliyetlerin en fazla yapıldığı yerlerden birisidir. Bu ovaların verim açısından zengin oluşu da bölgede tarımsal faaliyetleri artırmıştır. Modern tarım faaliyetleri yapılamadığı ve sulamanın yetersiz kaldığı bölgede istenilen verim de alınamamaktadır. Genel olarak bölgede en fazla yetiştirilen tarımsal ürünler ise buğday, arpa, mercimek, patates ve şekerpancarıdır.

İl sınırlarında hayvancılık faaliyetleri de oldukça büyük bir yer tutmaktadır. Özellikle, yer şekillerinin uygun olmasından dolayı bu bölgede hayvan yetiştiriciliği oldukça fazladır. Mera hayvancılığına daha elverişli bir yapıya sahip olan il sınırlarında en fazla sığır ve koyun yetiştiriciliği yapılmaktadır. Genel olarak göçebe halk ve köy halkı hayvancılık faaliyetleriyle il de ekonomik yapıya katkı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra son zamanlarda arıcılık faaliyetleri de gelişmiş durumdadır.

Sanayi ilde fazla gelişmemiş olsa da tarım ve hayvancılık faaliyetlerine dayalı fabrikalar bölgede bulunmaktadır. Özellikle, peynir, tereyağı, un, et, tuğla ve bazı kiremit fabrikaları bölgede yer almaktadır. Eski dönemlerde el dokuma tezgahları ve atölyeleri bulunsa da son zamanlarda sayısı giderek azalmıştır. Bayburt ilinde sadece tarım ve hayvancılığa dayalı sanayi kolları büyük yer tutmaktadır. Bunların haricinde il sınırında bazı yardımcı konumda sanayi atölyeleri de bulunmaktadır.

Bayburt Araç Kiralama

Bayburt Oto Kiralama
(0458) 211 92 50
Karasakal Mahallesi, Kayalık Sk. 50/2, 69000 Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

Bayburt Kocabey Oto Kiralama
0507 707 69 92
velişaban mahallesi ozulu caddesi, Zahit Mahallesi, 69000 merkez/Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

Başkan Oto Kiralama
(0458) 333 55 69
Zahit Mahallesi, Ayyıldız Cd. No:43, 69000 Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

Rend E Car Bünyamin

Uzungöl Mahallesi, 61940 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Bayburt Oto Kiralama
(0458) 211 92 50
Karasakal Mahallesi, Kayalık Sk. 50/2, 69000 Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

Bayburt Kocabey Oto Kiralama
0507 707 69 92
velişaban mahallesi ozulu caddesi, Zahit Mahallesi, 69000 merkez/Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

Başkan Oto Kiralama
(0458) 333 55 69
Zahit Mahallesi, Ayyıldız Cd. No:43, 69000 Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

Rend E Car Bünyamin

Uzungöl Mahallesi, 61940 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Bayburt Oteller

Inan Kardesler Hotel
(0462) 656 62 60
Uzungol Golbasi mah. Caykara No:25/A, Uzungöl Mahallesi, 61960 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Otel Bayburt Konaklama
(0458) 333 69 69
Şingah Mahallesi, Turgut Özal Blv. No:17, 69000 Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

Uzungöl Soylu Otel&Restaurant
0534 609 26 29
sekersu sok/ yenı mah/ uzungol/çaykara/trabzon, Uzungöl Mahallesi, 01960 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Goblec Hotel
(0462) 656 65 65
Uzungöl Yeni Mahalle, Uzungöl Mahallesi, 61960 Uzungöl Belediyesi/Çaykara/Trabzon, Türkiye

Uzungöl Önder Hotel & Spa
444 5 061
Gölbaşı Mahallesi, Fatih Cad. No:42, 61960 Uzungöl / Çaykara/Çaykara/Trabzon, Türkiye

Uzungöl Evim Motel & Bungalov
0850 600 7957
Uzungöl Mahallesi, 61960 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Özen Villa Apart
0542 846 61 00
Uzungöl Uzungol Uzungöl, Uzungöl Mahallesi, 61940 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Yayla Hotel
(0462) 656 65 87
Uzungöl Mahallesi, 61940 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Kuloğlu Apart
0537 685 30 66
Uzungöl Mahallesi, 61940 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Elif İnan Motel
(0462) 656 65 88
Uzungöl Mahallesi, 61940 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Grand Sis Hotel
(0462) 656 63 02
Çayıroba Köyü Yolu 7. km. Pladi Mezrası, Derindere Mahallesi, Uzungöl Çaykara / Trabzon, 61960 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Çam Otel & Restaurant
(0462) 656 64 01
Uzungöl Mahallesi, Uzungöl Yolu, 61960 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Akyuz Kardesler Hotel & Bungalow
(0462) 656 60 92
Uzungöl Mahallesi, 61940 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Ozturk Kardesler Apart Hotel
0532 393 04 02
Uzungol Yeni Mah, Black Sea Region Turkey, 61960 Caykara Uzungol/Çaykara/Trabzon, Türkiye

Grand Uzungöl Otel
(0462) 656 64 87
Uzungöl Mahallesi, 61100 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Kamanoglu Hotel
(0462) 656 61 08
Uzungöl Mahallesi, 61940 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Uzungöl Sezgin Hotel
(0462) 656 61 75
Uzungöl Yeni Mahalle Sezgin Otel Ve Restaurant, Uzungöl Mahallesi, 61960 Uzungöl/Çaykara/Çaykara/Trabzon, Türkiye

Meric Hotel
(0462) 656 61 34
Yeni Mah. Atatürk Cad. No:1 Uzungöl, Köseli Mahallesi, Uzungöl, 61940 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Gölbaşi Residence
0530 688 71 85
Uzungöl Cami Sokak.no 38, Uzungöl Mahallesi, 61100 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Zengin Motel
(0462) 656 62 66
Uzungöl Mahallesi, 61940 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Inan Kardesler Hotel
(0462) 656 62 60
Uzungol Golbasi mah. Caykara No:25/A, Uzungöl Mahallesi, 61960 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Otel Bayburt Konaklama
(0458) 333 69 69
Şingah Mahallesi, Turgut Özal Blv. No:17, 69000 Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

Uzungöl Soylu Otel&Restaurant
0534 609 26 29
sekersu sok/ yenı mah/ uzungol/çaykara/trabzon, Uzungöl Mahallesi, 01960 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Goblec Hotel
(0462) 656 65 65
Uzungöl Yeni Mahalle, Uzungöl Mahallesi, 61960 Uzungöl Belediyesi/Çaykara/Trabzon, Türkiye

Uzungöl Önder Hotel & Spa
444 5 061
Gölbaşı Mahallesi, Fatih Cad. No:42, 61960 Uzungöl / Çaykara/Çaykara/Trabzon, Türkiye

Uzungöl Evim Motel & Bungalov
0850 600 7957
Uzungöl Mahallesi, 61960 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Özen Villa Apart
0542 846 61 00
Uzungöl Uzungol Uzungöl, Uzungöl Mahallesi, 61940 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Yayla Hotel
(0462) 656 65 87
Uzungöl Mahallesi, 61940 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Kuloğlu Apart
0537 685 30 66
Uzungöl Mahallesi, 61940 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Elif İnan Motel
(0462) 656 65 88
Uzungöl Mahallesi, 61940 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Grand Sis Hotel
(0462) 656 63 02
Çayıroba Köyü Yolu 7. km. Pladi Mezrası, Derindere Mahallesi, Uzungöl Çaykara / Trabzon, 61960 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Çam Otel & Restaurant
(0462) 656 64 01
Uzungöl Mahallesi, Uzungöl Yolu, 61960 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Akyuz Kardesler Hotel & Bungalow
(0462) 656 60 92
Uzungöl Mahallesi, 61940 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Ozturk Kardesler Apart Hotel
0532 393 04 02
Uzungol Yeni Mah, Black Sea Region Turkey, 61960 Caykara Uzungol/Çaykara/Trabzon, Türkiye

Grand Uzungöl Otel
(0462) 656 64 87
Uzungöl Mahallesi, 61100 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Kamanoglu Hotel
(0462) 656 61 08
Uzungöl Mahallesi, 61940 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Uzungöl Sezgin Hotel
(0462) 656 61 75
Uzungöl Yeni Mahalle Sezgin Otel Ve Restaurant, Uzungöl Mahallesi, 61960 Uzungöl/Çaykara/Çaykara/Trabzon, Türkiye

Meric Hotel
(0462) 656 61 34
Yeni Mah. Atatürk Cad. No:1 Uzungöl, Köseli Mahallesi, Uzungöl, 61940 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Gölbaşi Residence
0530 688 71 85
Uzungöl Cami Sokak.no 38, Uzungöl Mahallesi, 61100 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Zengin Motel
(0462) 656 62 66
Uzungöl Mahallesi, 61940 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Bayburt Müzeler

Necmeddin Erbakan Köprüsü
0532 548 60 69
Velişaban Mahallesi, Arküstü Sk., 69000 Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

Bayburt Müze Müdürlüğü
(0458) 211 24 02
Zahit Mahallesi, Adnan Menderes Cd. No:33, 69000 Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

Şehit Hafız Süleyman Köprüsü
0532 548 60 69
Yıldırım Çayı, Kadızade Mahallesi, 69000 Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

Dede Korkut Kümbeti

Aşağı Gümüşsu Mahallesi, 69000 Gümüşsu Köyü/Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

Oslu Hacı Hasan Efendi Türbesi

69000 Akşar Köyü/Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

Hacı Mahmud Efendi Türbesi

69000 Pamuktaş Köyü/Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

Baksı Müzesi

Bayraktar Köyü Yolu, 69000 Bayraktar Köyü/Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

Otlukbeli Savaşı Şehitleri Anıtı

24515 Küçükotlukbeli Köyü/Otlukbeli/Erzincan, Türkiye

Çımağıl Mağarası
0534 954 58 81
143117,595489, Sümer Mahallesi, 40. Sk. No:40, 20020 Aşağıçımağıl Köyü/Bayburt Merkez/Denizli, Türkiye

5. Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay Müze Evi

Ataköy Mahallesi, 61940 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Necmeddin Erbakan Köprüsü
0532 548 60 69
Velişaban Mahallesi, Arküstü Sk., 69000 Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

Bayburt Müze Müdürlüğü
(0458) 211 24 02
Zahit Mahallesi, Adnan Menderes Cd. No:33, 69000 Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

Şehit Hafız Süleyman Köprüsü
0532 548 60 69
Yıldırım Çayı, Kadızade Mahallesi, 69000 Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

Dede Korkut Kümbeti

Aşağı Gümüşsu Mahallesi, 69000 Gümüşsu Köyü/Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

Oslu Hacı Hasan Efendi Türbesi

69000 Akşar Köyü/Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

Hacı Mahmud Efendi Türbesi

69000 Pamuktaş Köyü/Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

Baksı Müzesi

Bayraktar Köyü Yolu, 69000 Bayraktar Köyü/Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

Otlukbeli Savaşı Şehitleri Anıtı

24515 Küçükotlukbeli Köyü/Otlukbeli/Erzincan, Türkiye

Çımağıl Mağarası
0534 954 58 81
143117,595489, Sümer Mahallesi, 40. Sk. No:40, 20020 Aşağıçımağıl Köyü/Bayburt Merkez/Denizli, Türkiye

5. Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay Müze Evi

Ataköy Mahallesi, 61940 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Bayburt Seyahat Acentesi

69 Bayburt Turizm Seyahat Acentası
(0458) 211 20 04
Kadızade Mahallesi, Hamam Sk. No:2, 69000 Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

As Bayburt
(0458) 211 29 38
Şingah Mahallesi, 29600 Gökpınar Köyü/Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

Trabzon Travel
0531 600 63 40
uzungöl mah/şerçe Sokak no 73, Uzungöl Mahallesi, 61960 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Esadaş
(0442) 481 25 91
21 Haziran Mahallesi, Pazaryolu Cad., 25930 Pazaryolu/Erzurum, Türkiye

Şehit Osman Villaları
(0458) 211 25 02
Tuzcuzade Mahallesi, Firdevs Sk., 69000 Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

Özlem Seyahat Demirözü
(0458) 411 60 80
Otobüs Terminali, Şirin Mahallesi, Cumhuriyet Cd., 69400 Demirözü/Bayburt, Türkiye

Uzungöl Turizm

Uzungöl Mahallesi, 61940 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Çaykara Tur

Uzungöl Mahallesi, 61940 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Sultan Murat Yaylsi
0533 747 51 70
Uzuntarla Mahallesi, Sultan Murat Yaylası Yolu, 61940 Köprübaşı/Trabzon, Türkiye

69 Bayburt Turizm Seyahat Acentası
(0458) 211 20 04
Kadızade Mahallesi, Hamam Sk. No:2, 69000 Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

As Bayburt
(0458) 211 29 38
Şingah Mahallesi, 29600 Gökpınar Köyü/Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

Trabzon Travel
0531 600 63 40
uzungöl mah/şerçe Sokak no 73, Uzungöl Mahallesi, 61960 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Esadaş
(0442) 481 25 91
21 Haziran Mahallesi, Pazaryolu Cad., 25930 Pazaryolu/Erzurum, Türkiye

Şehit Osman Villaları
(0458) 211 25 02
Tuzcuzade Mahallesi, Firdevs Sk., 69000 Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

Özlem Seyahat Demirözü
(0458) 411 60 80
Otobüs Terminali, Şirin Mahallesi, Cumhuriyet Cd., 69400 Demirözü/Bayburt, Türkiye

Uzungöl Turizm

Uzungöl Mahallesi, 61940 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Çaykara Tur

Uzungöl Mahallesi, 61940 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Sultan Murat Yaylsi
0533 747 51 70
Uzuntarla Mahallesi, Sultan Murat Yaylası Yolu, 61940 Köprübaşı/Trabzon, Türkiye

Bayburt Yeme - İçme Yerleri

Inan Kardesler Hotel
(0462) 656 62 60
Uzungol Golbasi mah. Caykara No:25/A, Uzungöl Mahallesi, 61960 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Ensar Restoran
(0462) 656 63 21
Işıklı Mahallesi, Fatih Cad. Ensar Otel No:18, 61940 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Uzungöl Sezgin Hotel
(0462) 656 61 75
Uzungöl Yeni Mahalle Sezgin Otel Ve Restaurant, Uzungöl Mahallesi, 61960 Uzungöl/Çaykara/Çaykara/Trabzon, Türkiye

Hotel Kardelen - Kumaşsoy
(0462) 648 11 61
Limonsuyu Yaylasi Caykara Trabzon, 61950 çaykara/Gümüşhane Merkez/Trabzon, Türkiye

Sultan Bungalow & Restaurant
0532 681 61 23
Uzungöl Mahallesi, Fatih Caddesi No:101, Uzungöl, Uzungöl Mahallesi, 61940 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Solaklı Motel Ve Restaurant
(0462) 656 63 48
Uzungöl Yeni Mahalle, Uzungöl Mahallesi, 61960 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Bayburt Konağı
(0458) 211 51 10
Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı Erzurum Köprüsü Yanı Bayburt, Gençosman Mahallesi, 69000 Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

Dombili Kebap
(0458) 211 68 99
Mehmet Çelebi Mahallesi, Semerciler Cd. 20 A, 69000 Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

Çoruh Et Lokantası
(0458) 211 70 54
Zahit Mahallesi, Cumhuriyet Cad. No:19, 69000 Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

Donbili Kebapçısı
(0458) 211 83 73
Tuzcuzade Mahallesi, Dede Paşa Cad. No:35, 69000 Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

Bayburt Sofrası
(0458) 211 85 58
Esentepe Mahallesi, Turgut Özal Bulv. No:56, 69000 Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

O Ses Ciğ Köfte
(0458) 333 15 15
Gençosman Mahallesi, Akşemseddin Cd., 69000 Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

Kutlu Sofra
(0458) 211 70 10
Saat Kule Karşısı, Kadızade Mahallesi, 69000 Merkez/Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

Bayburt Restaurant
(0458) 222 69 69
Trabzon Yolu Bayburt Otel, Kışla Karşısı, Bayburt Merkez, Bayburt, Tuzcuzade Mahallesi, 69000 Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

İnanlar Otel&Restaurant
(0462) 656 60 21
Uzungöl Mahallesi, 61940 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Öncü Kop Otel Kayak Ve Spor Tesisleri A.Ş.
(0458) 215 12 15
Kop Kayak Merkezi/, 69000 Kop Köyü/Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

1990
(0462) 656 60 92
Akyüz Kardesler Bungalov&Restaurant, Uzungöl Mahallesi, Trabzon/çaykara/uzungöl, 61960 Çaykara/Karadeniz, Türkiye

Uzungöl Seyir Terası
(0462) 325 25 11
Uzungöl Mahallesi, 61940 Çaykara/Trabzon, Türkiye

İnan Kardeşler Restorant

Uzungöl Mahallesi, 61960 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Hafız Ahmet Zade
(0462) 656 64 54
Uzungöl Mah. Fevzi Çakmak Cad. No: 15 Uzungöl Çankaya, Uzungöl Mahallesi, 61940 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Inan Kardesler Hotel
(0462) 656 62 60
Uzungol Golbasi mah. Caykara No:25/A, Uzungöl Mahallesi, 61960 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Ensar Restoran
(0462) 656 63 21
Işıklı Mahallesi, Fatih Cad. Ensar Otel No:18, 61940 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Uzungöl Sezgin Hotel
(0462) 656 61 75
Uzungöl Yeni Mahalle Sezgin Otel Ve Restaurant, Uzungöl Mahallesi, 61960 Uzungöl/Çaykara/Çaykara/Trabzon, Türkiye

Hotel Kardelen - Kumaşsoy
(0462) 648 11 61
Limonsuyu Yaylasi Caykara Trabzon, 61950 çaykara/Gümüşhane Merkez/Trabzon, Türkiye

Sultan Bungalow & Restaurant
0532 681 61 23
Uzungöl Mahallesi, Fatih Caddesi No:101, Uzungöl, Uzungöl Mahallesi, 61940 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Solaklı Motel Ve Restaurant
(0462) 656 63 48
Uzungöl Yeni Mahalle, Uzungöl Mahallesi, 61960 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Bayburt Konağı
(0458) 211 51 10
Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı Erzurum Köprüsü Yanı Bayburt, Gençosman Mahallesi, 69000 Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

Dombili Kebap
(0458) 211 68 99
Mehmet Çelebi Mahallesi, Semerciler Cd. 20 A, 69000 Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

Çoruh Et Lokantası
(0458) 211 70 54
Zahit Mahallesi, Cumhuriyet Cad. No:19, 69000 Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

Donbili Kebapçısı
(0458) 211 83 73
Tuzcuzade Mahallesi, Dede Paşa Cad. No:35, 69000 Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

Bayburt Sofrası
(0458) 211 85 58
Esentepe Mahallesi, Turgut Özal Bulv. No:56, 69000 Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

O Ses Ciğ Köfte
(0458) 333 15 15
Gençosman Mahallesi, Akşemseddin Cd., 69000 Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

Kutlu Sofra
(0458) 211 70 10
Saat Kule Karşısı, Kadızade Mahallesi, 69000 Merkez/Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

Bayburt Restaurant
(0458) 222 69 69
Trabzon Yolu Bayburt Otel, Kışla Karşısı, Bayburt Merkez, Bayburt, Tuzcuzade Mahallesi, 69000 Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

İnanlar Otel&Restaurant
(0462) 656 60 21
Uzungöl Mahallesi, 61940 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Öncü Kop Otel Kayak Ve Spor Tesisleri A.Ş.
(0458) 215 12 15
Kop Kayak Merkezi/, 69000 Kop Köyü/Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

1990
(0462) 656 60 92
Akyüz Kardesler Bungalov&Restaurant, Uzungöl Mahallesi, Trabzon/çaykara/uzungöl, 61960 Çaykara/Karadeniz, Türkiye

Uzungöl Seyir Terası
(0462) 325 25 11
Uzungöl Mahallesi, 61940 Çaykara/Trabzon, Türkiye

İnan Kardeşler Restorant

Uzungöl Mahallesi, 61960 Çaykara/Trabzon, Türkiye

Hafız Ahmet Zade
(0462) 656 64 54
Uzungöl Mah. Fevzi Çakmak Cad. No: 15 Uzungöl Çankaya, Uzungöl Mahallesi, 61940 Çaykara/Trabzon, Türkiye