Afrika’nın Bir Ucu: Cape Town

Afrika’nın Bir Ucu: Cape Town

Dünya üzerinde gidip görülmesi gereken pek çok yerleşim yeri, kent, kasaba, köy ya da benzer coğrafyalar vardır. Bunlar arasında kimileri fazlası ile ve sıkça ziyaret edilirken, kimileri ise çeşitli sebepler ya da ön koşullardan dolayı planlara dahil edilir.

Afrika ülkelerinin türlü yerleşim yerleri de genel anlamda ikinci gruba girer. Yani insanlar buraların farklılıklarından dolayı öne çıkan kısımlarını görmeye giderler. Çünkü Afrika, Avrupa gibi bir ucundan girilip diğer ucundan rahatça çıkılabilecek bir kıta değildir. Kimi bölümleri vahşi doğaya ev sahipliği yapan, kimi bölümlerinde çeşitli örgütler ya da korsanlar olsun bu kara parçasında, bütün dünya turistlerinin dikkatini çeken bir yer olarak ise Cape Town ön plandadır. Bir uç olarak görülen bu nokta, pek çok ziyaretçiyi de üzerine çeker.

Cape Town Hakkında

Güney Afrika Cumhuriyeti’ne bağlı olmasından dolayı Cape Town’a gidiş için bir vizeye ihtiyacınız yok. Bu nedenle, uzun uçuş süresi hariç, bu noktaya seyahat için herhangi bir zorluk da yok… Doğal güzellikleri, yer üstü ve yer altı zenginlikleri ile dikkat çeken Cape Town, aynı zamanda iki okyanusun birleştiği bir nokta olarak da tarif edilebilir. Afrika’nın en uç burnu olan bu yer, gelişmişlik ve modernlik olarak da beklentilerin çok üzerinde.

Sosyal Yaşam

Her ne kadar yakın geçmişte ırkçılık ile anılsa da, bölgede böyle bir sorunun kalmadığı doğrulanmaktadır. Özellikle de 1991 yılında yaşananlar ve Nelson Mandela’nın öncülük ettiği hareketler, ırkçılığı bu topraklardan silip atmıştır. Ancak yine de, Avrupa kökenli beyazlar ile yerli Afrikalıların arasındaki sosyal yaşam farkları, geçmişten gelen bu tarz ayrımcılıkların tam unutulmamasını sağlamaktadır. Çünkü yerliler daha sefalet ve kötü şartlar içinde yaşam savaşı verirken, beyazlar ise lüks konutlarda keyiflerine bakmaktadırlar.

Safari

Pek çoğumuzun aklına Afrika dendiği zaman ilk olarak safari turları gelmektedir. Afrika’nınn sanki her yerinde safari yapılabiliyormuş hissine hepimiz kapılırız. Ancak gelin görün ki, bu durum çok da gerçeği yansıtmıyor. Cape Town kıtanın en güneyinde yer aldığı için etrafında çok da safari yapılabilecek alanlar yok. Daha çok milli parklar içinde yapılan günü birlik turlar ile yavru hayvanları görmek mümkün oluyor. Ya da kentin biraz dışına doğru reserve denilen alanlara gidilerek belki bir gömlek daha büyük turlar tercih edilebilir. Daha büyük safariler için orta Afrika kısımlarına doğru gidilmelidir. Bu bölgelerde savanalar olduğu için tam bir safari keyfi sürülebilir.

Dileyen herkesin Afrika kıtasında modern bir kent için burayı ziyaret etmesi mümkündür. Kent genelinde oteller, restoranlar ve diğer mekanlar herkes için değişik bir tecrübe edinebilmeyi sağlar. Bu nedenle siz de istediğiniz zaman bu kente gidebilir ve en güzel anları yaşamaya başlayabilirsiniz.

Yorumlar
  • Çetmen
    Afrika'nın en iyi yeri burası zaten. Diğer bölgelerinde yoksulluk had safhada. Gidecekseniz buraya gidin.
Benzer Makaleler