Ankara Gezi Rehberi

Ankara Gezi Rehberi

Türkiye’nin başkenti olan ve ülkenin en kalabalık ikinci şehri olan Ankara, daha çok memur şehri gibi görülse de, pek çok tarihi ve turistik yerleri ile gezilip görülmesi gereken önemli şehirlerden birisidir.

Özellikle de, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının bulunduğu, Ankara’nın ve Türkiye’nin kalbi olan Anıtkabir, bu şehrin gezilip görülmesi için en önemli sebeplerdendir.

  • Anıtkabir

Anıtkabir, Anıttepe’de bulunan bir yapıdır. Prof. Dr. Emin Onat ve Doç. Dr. Ahmet Orhan Arda’nın yaptığı proje sonucunda yapılan ve bu projeye uygun olarak inşa edilen Anıtkabir, 1944-1953 yılları arasında tamamlanmıştır. Anıtkabir, 2. Ulusal Mimarlık Dönemi göz önüne alındığında, bu dönemin en önemli örneklerinden olan bir anıt mezardır. Dünya’yı etkileyen bir lider olan Atatürk’ün “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” sözü gereğince, Anıtkabir içerisinde Barış Parkı yapılmıştır. Bu bölüm ve Anıt Blok’undan oluşan Anıtkabir’in en çok dikkat çeken noktalarından birisi de Aslanlı Yol ’dur. Aynı zamanda yapı içerisinde Tören Meydanı, Anıt Mezar’ın Mozele’si, bunun akabinde Şeref Holü ve Mezar Odası bulunmaktadır. 

  • Kurtuluş Savaşı Müzesi

Ankara, 5000 yıllık bir geçmişe sahip olan ve pek çok medeniyete ev sahipliği yapan önemli kentlerdendir. Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’yla birlikte yeni bir yapılanmayla yükselmesinde çok önemli bir rolü olan Ankara’da, tarihi meclis halen varlığını sürdürmektedir. Bu açılan ilk meclis, Türkiye’yi kuran ilk meclis olduğundan büyük önem taşımaktadır. Bu ilk meclis, günümüzde Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Birbirinden farklı ve Kurtuluş Savaşı’nı anlatan, ülkenin ilk yıllarına ait anıları gösteren pek çok fotoğrafın sergilendiği bu müzede, ülkenin ilk 3 cumhurbaşkanının pek çok eşyası sergilenmektedir. Oldukça uygun bir giriş ücretine sahip olan bu müzede, Ankara’da mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler arasındadır. 

  • Ankara Kalesi

Ankara Kalesi, bölgenin en önemli merkezlerinden biri olup, yaklaşık 4 bin yıldır ayakta olan bir kaledir. Pek çok medeniyet için savunma ve yerleşim amaçlı kullanılan kale, günümüze kadar pek çok onarım görerek ayakta kalmayı başarmıştır. Kalenin Akkale adı ile anılan burcunda, Atatürk zamanında Eti Müzesi kurulmuştur. Buraya yolu düşenler, hediyelik eşya dükkanlarında gezebilir, tarihi mekanlarda oluşturulan kafelerde soluklanabilirler. 

Bunlar dışında sosyal ortamlar açısından Kızılay, Çankaya gibi çeşitli yerler görülebilir. Şehir içi ulaşımda metro ve dolmuşlar, hatta otobüsler tercih edilebilir. Müzeler, eski yapılar ve tarihi binalar da ziyaretçiler tarafından gezilebilir.

Yorumlar
Benzer Makaleler