Artvin’in Doğal Güzellikleri

Artvin’in Doğal Güzellikleri

Ülkemizin her yanı adeta bir cennet iken, Karadeniz kentleri başta olmak üzere pek çok yerimiz en güzel, en hoş detayları ile turistlerin ilgisini çekmektedir.

Örnek olarak Artvin, Karadeniz bölgesinde adeta parlayan bir yıldız misali kendini belli eder. Gerek tarihi anlamda farklı ve zengin geçmişi, gerek ise doğal güzellikleri ile kentin birçok noktası gezilmeye ve görülmeye değerdir.

Kaçkar Dağları

Rize ile Artvin kentleri arasında bulunan (dağların uzantısı Artvin’in Hopa ilçesine kadar gelir) Kaçkar sıradağları, her mevsim zirvelerinde kar bulundurur. Kartpostal güzelliğinde fotoğraflar hep bu dağlarda çekilebilirken, ormanlık arazileri ve yeşil bitki örtüleri ile bu dağlar yurt içi ve yurt dışından turist kafilelerini kendine çeker.

3900 metrelik yükseklik değerine sahip olan Kavran Tepesi ile 3700 metrelik yüksekliği ile öne çıkan Vercenik tepesi bu sıradağların zirveleri olarak kabul edilir. Doğuda yer alan Altıparmak tepesi ise 3500 metre ile 3. zirvedir.

Kaçkar Yaylası

Kaçkar sıradağlarında, güney taraflarda kalan bu yaylalar, oldukça geniş ve büyük bir ormanlık araziye de sahiptir. Turistler açısından yayla ve dağ gezintileri burada en iyi şekilde gerçekleştirilebilir. 3328 metrelik yükseklikte yer alan Dilberdüzü ise bölgedeki kamp alanlarından en çok bilineni ve ziyaret edilenidir.

Çoruh Nehri

Dünyanın en hızlı akan nehirlerinden biri olma özelliği taşıyan Çoruh Nehri, bu yönü ile oldukça önemli bir yerdir. Nehrin etrafındaki Çoruh Vadisi ise doğal güzellikleri ve temiz havası ile bilinir. Bu nehir, hızlı akmasının yanı sıra Artvin’in de en büyük nehri konumundadır. Nehir, Mescid Dağı’ndan başlar.

Altıparmak (Barhal) Çayı

Kaçkar Dağları’nın güneyinden başlayan ve Yusufeli’nin yaklaşık 2 kilometre kadar güneylerindeki Çoruh Nehri’ne dökülen Altıparmak Çayı, aynı zamanda Barhal Çayı olarak da isimlendirilir. Bu çay 40 kilometre kadar uzunluğa sahiptir ve çeşitli kano aktiviteleri burada yapılabilmektedir.

Mersivan Yaylası

Artvin ve çevresindeki onlarca yayladan birisi de Mersivan Yaylası’dır. Genya dağlarının çevresindeki bu yayla, düzlük yeşil alanlara, farklı habitatlara, tertemiz bir havaya ve bakmaktan usanmayacağınız doğal güzelliklere sahiptir.

Yorumlar
Benzer Makaleler