Avrupa’nın Kapısı Viyana Gezi Rehberi

Avrupa’nın Kapısı Viyana Gezi Rehberi

Pek çok kişi için Avrupa turuna çıkmak, dünyayı gezmek ya da farklı kentler ve ülkeler görmek oldukça önemlidir. Bu anlamda da çeşitli destinasyonlar, gezi rotaları ve farklı yerleşkeler ön plana çıkabilir.

Ancak her anlamda ilgi gören, sanatsal geçmişi ile olsun ya da siyasi tarihi ile olsun merak uyandıran bir takım kentler ise daha çok ilgi görür. Avrupa genelinde bu tarz tarihi kentleri bulabilmek mümkün iken, en çok da Avusturya gibi orta Avrupa ülkelerinde bu durumu görebilmek gayet makuldür. Çünkü orta Avrupa, savaşlarla dolu bir geçmişe, aynı zamanda da aydınlanma çağında ortaya koyduğu eserlere sahip olduğundan dolayı gezginler için çok farklı ve ilgi uyandıran bir coğrafyadır. Dehalar, sanatçılar, sosyologlar, önemli tarihi şahsiyetler ve daha birçok değerli kişi bu coğrafyada yaşamını sürdürmüştür. Evleri, iş yerleri, kullandıkları istasyonlar ve benzer yapılar da hayranları tarafından merak edilir. İşte bütün bunlardan dolayı da Avusturya ve başkenti Viyana her zaman gezi rotasyonlarında bulunur.

Viyana ve Tarihi Mekanları

Pek çok tarihi yapının Viyana’da gezerken görülüp fark edilebilmesi mümkündür. Bu yapılar arasında en ünlülerinden birisi Habsburg Hanedanlığı’nın yüzyıllar boyunca yaşadığı Hofburg Sarayı’dır. Neredeyse bütün Avrupa’yı, tam da bu saraydan yönetmiş olan söz konusu hanedanlık ile ilgili çeşitli bilgilere sahip olmak da yine burada mümkündür. Viyana’nın oldukça merkezi bir noktasında yer alan saray için herkes kolaylıkla erişim sağlayabilir.

Saray temel olarak Aşağı Belvedere ve Yukarı Belvedere anlamında 2 kısma ayrılmaktadır. Bu şekilde bir gezi rotası oluşturulup geçmiş yıllarda kullanılan odalar, salonlar, kıyafetler ve eşyalar izlenebilir. Buna ek olarak farklı geçit ve kapılardan geçerek tarihi bir ürperti de hissedilebilir.

Sarayın bahçesi ise bambaşkadır. Çünkü hem görsel anlamda güzel, hem de mimari anlamda büyüleyici olan bu bahçe içinde gezmek, vakit geçirmek ve farklılıkları yaşamak mümkündür. Turistlerin birçoğu da buraya gelip bahçede zaman geçirmektedir.

Sisi Müzesi de Avusturya ve Viyana’nın simgelerinden biri olarak kendini gösterir. Kraliçe Sisi’den gelen bu isim asıl adı Elizabeth olan, biraz da deli bir karaktere sahip kraliçe için yapılmış ve ona adanmıştır. Esasen, Osmanlı’daki Hürrem karakteriyle de benzerlik gösteren Sisi, ciddi anlamda Viyana için önemli bir karakter olarak adını tarihe yazdırmıştır.

Şehirde farklı müzeleri bulmak da mümkün, çünkü Viyana aynı zamanda müzeler şehri olarak biliniyor. Buna ek olarak, “Ekmek yoksa pasta yesinler” diyen şahsiyetin annesi Maria Theresa için de kentte ayrı bir saray var. Bütün bu saray ve müzeler olduğu gibi şehir merkezinde konuşlanmış durumda.

Mimarlık Müzesi ve Opera Binası da Viyana’da gezilebilecek noktalar arasında geliyor. Modern Sanat Müzesi ve Freud Müzesi de yine öne çıkan yapılardan…

Yorumlar
  • Hayriye
    Atalarımız kapısına defakez dayandığına göre Viyana'da iş var demektir. Gidip görmek lazım.
Benzer Makaleler