Çanakkale Gezi Rehberi ve Şehitlik Turu

Çanakkale Gezi Rehberi ve Şehitlik Turu

Anadolu coğrafyasının gördüğü en kanlı savaşlardan biri olan, 1. Dünya Savaşı’nın gidişatına doğrudan etki eden Çanakkale Savaşı, ayrıca çok önemli bir deniz savaşı ve mücadelesidir.

Bu nedenle de her sene, belli dönemlerde çok sayıda yerli ve yabancı turistin Çanakkale’ye gelmesi durumu söz konusudur. Bu kutsal toprakları en iyi şekilde öğrenmek, şehit düşen 253.000 Mehmet’imizi en iyi şekilde yad etmek için doğru bir rota izlenmeli ve şehitlikler de adım adım bilinmelidir.

 • Çanakkale Şehitleri

I. Dünya Savaşı sırasında itilaf devletlerinin Çanakkale Boğazı’ndan geçip İstanbul’u işgal etme planı, Çanakkale Savaşları ile bertaraf edilmiştir. Ülkemizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de askeri deha ve stratejileri ile kurtuluşa öncülük ettiği bu savaş, aynı zamanda kendisinin de tarih sahnesine çıkmasını ve parlamasını sağlamıştır.

Metre kareye 6000 merminin düştüğü, tarihin gördüğü en kanlı ve acılı savaşlar arasında gelen Çanakkale, bugün bile patlamamış mermilerin, infilak etmemiş deniz mayınlarının çıkarılması ile ne denli önemli bir yer olduğunu dünyaya göstermektedir. 

 • Şehitlikler

Çanakkale şehitlikleri ve önemli tarihi yerler için aşağıdaki liste takip edilebilir;

 • Kilitbahir Kalesi; Bu kale, Çanakkale tarihi için önemli bir noktadır. Fatih Sultan Mehmet’in burayı kuşatması sırasında, Papalık Donanması’nın yardıma gelip Osmanlı’ya karşı savaşmasına tedbir olması amacı ile söz konusu kale inşa edilmiştir.
 • Namazgah Tabyası ve Deniz Müzesi; Çanakkale Deniz Savaşları sırasında 14 adet kısa menzilli top ile 2 uçak savar topuna sahip olan bu tabya, savaş esnasında en aktif şekilde kullanılan tabyalar arasında gelir. Ayrıca burada deniz müzesi de bulunmaktadır.
 • Rumeli Mecidiye Tabyası; Çanakkale Savaşları sırasında 270 kiloluk top mermisini o anın enerjisi ve atmosferi ile kaldırıp topa süren, ardından da Ocean gemisinin vurulup etkisiz hale getirilmesinde başrolü oynayan Seyit Onbaşı, söz konusu kahramanlık destanını bu tabyada yazmıştır. Tabyada 8 bonet ve 6 top bulunur.
 • Bigalı Köyü Atatürk Evi; Savaş sırasında yarbay rütbesini taşıyan Mustafa Kemal Atatürk, ordulara hükmederken bu evi karargah olarak kullanmıştır. 
 • Büyük Anafartalar Köyü; Çanakkale için önemli bir kısım olan bu köy, yine savaş zamanlarında önemli olayların yaşandığı bir coğrafyayı oluşturur.
 • Anzak Koyu ve Arıburnu; Çanakkale Savaşları sırasında Anzakların topraklarımıza ilk çıktığı yerlerin burada olduğu, zaten bundan dolayı da Anzak Koyu adı ile anılan söz konusu alan mutlaka ziyaret edilmelidir. Arıburnu da savaşa dair önemli izleri ziyaretçilere gösterir.
 • Mehmetçiğe Saygı Anıtı; Gözyaşlarının tutulamadığı, manevi olarak duygu yükleyen en önemli yapıların arasında bu anıt gelir.
 • Siperler; Aralarında 2 metre bile olmayan, o denli yakın kazılmış siperleri gezmek bugün de mümkündür. Mustafa Kemal Atatürk’ün “ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum” diyerek dünya harp tarihine geçen konuşmayı yaptığı nokta, bu siperlerin arasındadır.
 • 57. Alay Şehitliği; tek bir askerinin ya da rütbelisinin bile sağ kalmadığı 57. Alay, tüm birlik olarak aynı şehitlikte yatmaktadır. Bugün Türk Silahlı Kuvvetleri’nde 57. Alay yoktur, bu şehitlikte 57. Alay’ın gerçek sahipleri yatmaktadır.
 • Conkbayırı; Tarih sahnesinin en önemli savaşlarından olan Çanakkale Deniz Savaşları için Conkbayırı son derece önemli bir konumdadır.

Tüm bu noktalar dışında Atatürk ve Yeni Zelanda Anıtı, Seddülbahir Köyü, Çanakkale Şehitler Abidesi, Havuzlar Şehitliği gibi çok önemli noktalar da muhakkak ziyaret edilmeli, milli ruh tam olarak buralarda yaşanmalıdır.

Yorumlar
Benzer Makaleler