Doğanın Renkli Yüzü: Kuzey Işıkları

Doğanın Renkli Yüzü: Kuzey Işıkları

Kuzey ışıkları… Görülebilecek en mucizevi, en büyüleyici güzelliklerden biri… Peki bu nefes kesici doğa olayının nasıl oluştuğunu, en iyi nereden izlenebileceğini merak ettiniz mi?

“Kutup Işıkları” da denilen ve tüm tarih boyunca gören herkesi büyülemiş olan bu muhteşem ışık şovlarını görüp dilinizin tutulmaması pek mümkün değil… Kuzey ve Güney kutup noktalarında gözlemlenebilen kuzey ışıkları (Aurora), güneş fırtınalarından yayılan parçacıkların dünyamızın manyetik alanı ile olan etkileşimleri sonucunda oluşur.

Güneşten saatte bir milyon kilometreden fazla bir hızla uzaya fırlayan elektron yüklü parçacıklar, dünya çekirdeğinin ürettiği manyetik güç çizgilerinin etkisiyle manyetosfere ulaşarak, atmosferde bulunan elementlerle etkileşime girerler. Güneşten yayılan solar rüzgar partikülleri çarpışarak, manyetik alan boyunca hızlanırlar. Atmosferin iyonize olan üst katmanlarındaki oksijen ve nitrojen, bu parçacıkların etkisiyle elektron kazanır ve bunun sonucunda foton salınımı ortaya çıkar. İşte bizim gökyüzünde gördüğümüz ışıklar, bu fotonlardır.

Kutup ışıklarının dört farklı şekli var. Bunlar; korona, perde, kemer ve bant. Görülebilecek ışıkların renklerine değinecek olursak; yüz kilometre yükseklikteki oksijen atomları yeşil, iki yüz kilometre yükseklikteki oksijen atomları ise kırmızı ışık üretir. Mor ve mavi ışıklar ise azot atomları nedeniyle oluşur.

Kuzey ışıklarını görebilmeniz için şansa ihtiyacınız var. Çünkü ne zaman izleyebileceğinizin bir garantisi yok… Bu tamamen hava koşullarına bağlı; açık bir gökyüzü ya da zifiri bir gece ışıkları görme olasılığınızı yüseltecektir.

Kutup ışıklarının görülebileceği en iyi yer Kuzey Grönland’daki jeomanyetik kutup boyunca uzanan ‘Aurora oval’ olarak adlandırılan bölgedir. En yaygın görüldüğü zaman aralığı ise 23 Eylül ile 21 Mart tarihleri arasıdır. Burası dışında bu eşsiz anı en iyi görebileceğiniz yerler;

Norveç, Tromso

Bu kuzey ülkesinde yaşamak birçok insanın hayallerini süslerken, bir de kuzey ışıklarının görülebilmesi daha değerli hale getiriyor. Tromso’da kez kuzey ışıklar yılda iki kez izlenebiliyor.

Alaska, Denali Milli Parkı

Şehir ışıklarının uğramadığı Alaska’nın eşsiz doğa güzellikleri arasında kuzey ışıklarını izlemek eşsiz bir deneyim olacaktır.

Kanada, Calgary

Burada bir evin balkonundan bile bu eşsiz doğa olayını izleyebilirsiniz.

Danimarka, Faroe Adaları

Buranın neresinde olursanız olun kuzey ışıklarını çok net görebilirsiniz.

İskoçya, Büyük Britanya

Hem büyük ve gelişmiş bir şehir hayatı hem de kuzey ışıkları… Şüphesiz ki eşsiz bir deneyim olacaktır.

Sibirya, Rusya

Macera düşkünü biriyseniz, vahşi doğası ve soğuğu ile Sibirya’da kuzey ışıklarını izlemek tam size göre olacaktır.

İsveç, Kiruna

Tromso ile aynı enlemlerde yer alan İsveç’in Kiruna kasabası küçük bir kasaba olmasına karşın eğlence olanakları ile dikkat çeken bir bölge.

Finlandiya, Fin Laplandı

Hem “iglo köyü” görme fırsatınız burayı görmek istemeniz de etken olacaktır hem de burada bulunan “aurora alarmı” kuzey ışıklarını kaçırma ihtimalinizi azaltacaktır.

İsveç, Jukkasjarvi

Bölgede bulunan uzay merkezi sayesinde gök yüzünün tadını çıkartabilirsiniz.

Norveç, Svalbard

Dünyanın en kuzeyine gidip hiç bozulmamış doğasında kuzey ışıklarını izlemeye ne dersiniz?

Bu ışıkları görebileceğiniz onlarca yer sayılabilir. Ancak bunların arasında İzlanda, Reykjavik fiyat olarak en uygun olanıdır.

Yorumlar
  • Sertaç Büdü
    Şu sıralar kuzey ışıklarının tam vakti. Hatta bir astronot uzaydan görüntülemiş, oldukça büyüleyici.
  • Banu
    Çok güzeller ya. Allah'ın kudretine bakar mısınız.. Gerçekten mükemmel.
  • Yasin
    Çok büyüleyici bir doğa olayı. İnsan gerçekten hayret ediyor :) Ben de görmek isterim..
Benzer Makaleler