Dünya Turuna Çıkmak İsteyenlere Tavsiyeler

Dünya Turuna Çıkmak İsteyenlere Tavsiyeler

Milyonlarca insan gezegeni keşfetmek, farklı yerler görmek ve kendini daha da donanımlı hale getirmek ister. Bu noktada yerelden genele doğru bir seyahatler ağı kurulabilir. Peki, dünya turuna çıkmak isteyenlere neler tavsiye edilebilir?

Özellikle de günümüzde, uçak yolculukları, tren yolculukları, gemi turları ya da çok daha farklı seyahat tarzları ile değişik istikametlerden istifade edilebilir. Çeşitli ülkelere gidilebilir, birbirinden farklı kentler ziyaret edilebilir. Ziyaretler sanat, spor ya da turizm açısından da sınıflandırılabilir. Örneğin Paris’e gidip Picasso tablolarını görmek için Louvre Müzesi ziyaret edilebilirken, Venedik kentinde gondollar ile şehir turu atmak da başka bir alternatif olarak dikkat çeker. Peki, acaba bunların hepsini birden, aynı tur içinde yapmak, kısacası dünya turuna çıkmak acaba nasıl hissettirir? Ya da soruyu değiştirelim, dünya turuna çıkmak isteyenlere neler tavsiye edilebilir?

Rotalar İyi Belirlenmeli

Dünya genelinde 150’den fazla ülke ve on binlerce adet şehir var. Bu nedenle de her şehri, her belde ya da bölgeyi gezmek mümkün değil. Ancak, muhtemel destinasyonları oluştururken birbirine ulaşımı kolay olan noktaların tercih edilmesi elbette ki mantıklı… Örnek olarak İtalya sınırında bir kenti gezmek için Fransa’nın güney sahillerinden ulaşım mümkün iken, Danimarka’dan aynı bölgeye geçişin bir miktar daha zor olduğu söylenebilir. Ya da, Çin seyahati düşünülürken bir anda Mısır’a dönüş yapmak, ardından ise Japonya’ya doğru yeniden bir ters istikamet gerçekleştirmek çok mantıklı olmayacaktır. Sırası ile ve yakın olanlara öncelik verilerek bir rota çizilmeli, buna göre de yollarda çok zaman kaybedilmemelidir.

Bütçe Doğru Hesaplanmalı

Yolculuk boyunca birçok masraf ortaya çıkacaktır. Bu masraflar yapılacak olan seyahatlerin lüks durumuna, kullanılacak olan ulaşım araçlarının ücretlerine, kalınacak olan otellerin masraflarına bağlı olarak değişir. Kimi zaman ise hiç hesapta olmayan ekstra masraflar ön plana çıkabilir. İşte bütün bunlardan dolayı doğru, ya da en azından büyük oranda doğru bir hesaplama yapılmalı, para durumu buna göre ayarlanmalıdır.

Vizelere Dikkat

Bizim gibi ülkeler için dünyanın çeşitli ülkelerine seyahatler konusunda vize her zaman bir engel olarak görülmektedir. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri ziyareti yapılmadan önce bu ülkeden vize almak, Avrupa ülkelerine giderken Shengen vizesine sahip olmak, Çin’e gidilecekse Çin vizesini hazır etmek gerekecektir. Her ne kadar Ukrayna, Rusya gibi ülkeler vizesiz ziyaretlere kapılarını açsa da çok sayıda ülkede vize konusu gündeme gelir.

Zaman Yönetimi Çok Kritik

Çıkılacak olan dünya turunda zaman yönetimi çok kritik bir unsurdur. Örneğin Endonezya’da ormanları gezmek için 2 hafta ayırırsanız, kısıtlı zamanınızda Avustralya’daki kanguruları göremeyebilirsiniz. Ziyaret edilecek olan noktaların planlamasını daha önceden yaparsanız, her yere en iyi ve doyurucu şekilde vakit ayırabilirsiniz. Bu durum da dünya turunuzu olduğundan çok daha keyifli hale getirir.

Yorumlar
  • Emine
    Dünya turu planlasak, nasıl sponsorluk alabiliriz? Uçak bileti, fotoğraf makinesi, giysi gibi sponsorluklar alıyorlar gezginler; nasıl yapıyorlar bunları?
Benzer Makaleler
Popüler Yazılar
Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En Çok Okunanlar