Dünyaca Ünlü Dizi Setlerini Ziyaret Edin

Dünyaca Ünlü Dizi Setlerini Ziyaret Edin

Yabancı diziler son zamanlarda popüler kültürün tüm ihtiyaçların tek başına üstlenmeye çalışırken seyahat tutkunları için de çekim yapılan bölgeleri yeni seyahat rotaları haline getirmeyi başarıyor.

Game of Thrones

Tüm dünyadaki milyonlarca hayranı için fırtınalar estiren Game of Thrones’un çekimleri tek bir ülke sınırları içinde gerçekleşmiyor. Büyülü mekânlar için dünyanın dört bir yanını turlayan GoT ekibi, çekimleri gerçekleştirdiği mekânlar itibari ile de oldukça başarılı. 

13. yüzyılda inşa edilen ve İskoçya’da bulunan Doune Kalesi, sadece Game of Thrones’ta değil, başka pek çok dizi ve film sahnelerinde de karşımıza çıkan bir yapı. Yapı 1. Sezon ilk bölümünde Winterfell olarak izleyici ile buluşmuş. 

Dizinin 1. ve 2.sezondaki bölümlerinin çekimi Fas’ta bulunan Pentos, Yunkai ve Astapor gibi mekânlarda gerçekleştirilmiş.

King's Landing bölgesi için Hırvatistan’da bulunan Dubrovnik seçilmiş. Ayrıca yine Hırvatistan sınırlarındaki Meereen, Braavos da dizi çekimlerinde kullanılan yerlerden. 

İspanya’da ise Volantis ve Danzak Dövüş Çukurları bölgelerinde dizinin 5. ve 6. sezon bölümleri çekilmiş.

Kuzey İrlanda’da da, Başkent yakınlarındaki ormanlar ve Lordsport Limanı yine dizide kullanılan önemli mekânlardan. Kingsroad sahneleri ve Iron Islands gibi bölgelerin çekimi burada gerçekleştirilmiş.

Son olarak Daenery ve Drago'nun evlendiği sahnenin çekimi için de Malta tercih edilmiş.

Dexter

Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı Florida eyaletinde bulunan Miami’de çekimleri gerçekleştirilen dizi, ülkemizde de oldukça büyük bir hayran kitlesine sahip. Dizinin çokça sahnesinin geçtiği ünlü South Beach bölgesi, Atlantik Okyanusu kıyısında bulunuyor. Nüfusunun yarısından fazlasının İspanyolca konuştuğu bu şehirde Dexter ile yakından bildiğimiz Ocean Drive Caddesi, renkli ve palmiyelerle kaplı ışıltılı bir yer. Tam bir tropikal tatil beldesi diyebileceğimiz bu beldede, uzun zaman sıkılmadan vakit geçirebilirsiniz.

Suits 

New York’un en büyük ana bölgelerinden biri olan Manhattan, başarılı ve sevilen dizilerden biri olan Suits’in çekildiği yer. Başka pek çok dizi ve filme de ev sahipliği yapan ışıl ışıl ve geniş caddeleri ile ünlü Manhattan, Birleşmiş Milletler Merkezi Binası’nı da içinde bulunduruyor.  Ayrıca ulaşım da oldukça kolay ve halkın büyük bir kesimi toplu taşıma araçlarını tercih ediyor. 

Shameless

Şimdilerde ekranlarda uyarlaması dönen ünlü dizi Shameless, ABD’nin Illinois eyaletine bağlı Chicago kentindeki Canaryville bölgesinde çekilmiştir.  Michigan Gölü ve her dönem etkili olan rüzgârı ile ünlü bu şehir, ABD’nin en büyük 3. kentidir. Caz ve blues müzik türlerinin de ortaya çıktığı bu kentte, ünlü müzik kulüplerinde hoşça vakit geçirebilirsiniz. 

Two and A Half Men

Çok sevilen Two and A Half Men adlı sit-com dizinin çekimlerinin gerçekleştirildiği yer olan Malibu, California eyaletinde yer alan bir şehirdir. Genelde sessiz ve sakin bir bölgedir. Okyanus kıyısındaki tertemiz plajları ve yıl boyunca eksik olmayan rüzgârı ile sörf tutkunlarının uğrak mekânıdır. 

Vikings

Kanada ve İrlanda ortak yapımı olan ve çekimlerinin de Kanada’da gerçekleştirildiği ünlü dizi, tarihsel drama türünde izleyicileri ekrana kilitleyen, başarılı bir yapımdır. Kanada, muhteşem doğal parkları ve eşsiz manzaralara sahip adaları ile pek çok dizi ve film sahnesi için elverişli mekanlara ve cezbedici doğa harikalarına sahip bir ülke. 

Black Sails 

Çekimlerinin Güney Afrika’nın başkentlerinden biri olan Cape Town’da gerçekleştirildiği dizi, macera ve aksiyon türünde tüm dünyada etkisi yayılan bir yapımdır. Cape Town gelişmiş ve büyük bir kent olmakla birlikte pek çok farklı etnik unsuru da içinde barındırması ile ünlü bir şehirdir. İki okyanusun birleştiği yer olan bu şehir, Avrupa kıtasına en uzak noktada bulunur. Yağmurlara denk gelmeden rahat ve güneşli bir gezi yapmayı planlıyorsanız, seyahat için doğru zamanı seçtiğinizden emin olmalısınız.

Lost

Halen popülaritesini korumakta olan Lost dizisinin çekimleri, Büyük Okyanus'ta, Hawaii sınırları içerisinde bulunan bir ada olan Oahu’da gerçekleştirilmiş. ABD'ye bağlı olan bu ada Hawaii adalarından en fazla nüfusa sahip olan 3. adadır. Hawaii'nin parıldayan sarı kumları, yeşilin tüm tonlarını sergileyen ormanları ve her tür çeşit meyveleri ile bu ada tam bir tatil cenneti olabilir. Turistlerin her dönem büyük ilgisini gören, dizi ile ünü daha da artan bu adada, meraklısına özel pek çok tur da düzenleniyor. 

Yorumlar
Benzer Makaleler
Popüler Yazılar
Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En Çok Okunanlar