Dünyada Atatürk Anıtlarının Olduğu Şehirler

Dünyada Atatürk Anıtlarının Olduğu Şehirler

Bir ulusu yattığı hasta yatağından kaldırıp ona güçlü olduğunu hatırlatan, yaptığı devrimler ile yeni ve çağdaş bir ülkenin temellerini atan, dahi bir lider; Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk…

Modern Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran, Osmanlı’dan kalan enkazı kaldırarak özgür bir halk yaratan, ekonomik ve sosyal alanlardaki devrimleri ile Orta Doğu bataklığına saplanıp kalmış bir memleketi yeniden gelişmiş bir devlet olma yoluna sokan Atatürk, dünyanın her yanında saygı uyandırmayı başarmış, gerçek bir dünya lideridir. Yedi cihanla harp etmiş, milletini ezdirmemiş, kısıtlı imkanlarla zafere ulaşmasını bilmiş bir askeri deha olan Atatürk, günümüzde de eskisinden çok daha güçlü bir şekilde anılmaya devam etmektedir. Sadece ülkemizde değil, farklı ülkelerde de anıtları bulunan ve bu şekilde yabancı devletlerin saygısına mazhar olan Atatürk için gittiğiniz ülkelerde anıtlarını ziyaret etmeniz mümkündür.

Canberra, Avustralya

İlginçtir, belki de tarih boyunca ilk kez, iki ülkenin dostluk temelleri, bir savaş sonrasında atılmıştır. Tarihin en kanlı ve en acı dolu savaşlarından biri olan Çanakkale Savaşı, Avustralyalı askerlerin cepheye getirilmesi ile daha da içinden çıkılamaz bir hal almış; fakat Atatürk önderliğinde savaşı kazanan Türkler, bu sayede 1. Dünya Savaşı’nın da seyrini değiştirmiştir. Çanakkale Savaşı’nın ardından Mustafa Kemal Atatürk’ün Anzak Askerleri anısına söylediği “Onlar, bu topraklarda canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.” Sözleri Avustralyalı anneleri duygulandırmış ve Avustralya’da Atatürk için anıt yaptırılmıştır.

Wellington, Yeni Zelanda

Tarakino koyunda yer alan Atatürk anıtı, Cook Boğazı’nın Gelibolu’ya benzemesinden dolayı yaptırılmıştır. Çanakkale Savaşı’nda Anzak askerleri ile beraber savaşan Yeni Zelandalılar, gelibolu’daki hezimeti unutamamakla beraber, Ata’ya olan saygılarını da göstermişlerdir.

Havana, Küba

Fidel Castro tarafından defalarca övgüyle bahsedilen Atatürk, Castro’nun ülkesinde de anıta sahiptir. Heykelin altında “Yurtta Barış, Dünyada Barış” sözleri hem Türkçe, hem İspanyolca yazmaktadır.

Be-er Sheva, İsrail

“Yurtta Sulh, Dünyada Sulh” gibi barışçıl bir sözün sahibi olan Atatürk’ün anısına, İsrail topraklarında da bir anıt vardır. Anıtta da bu sözlere yer verilmekte, altında ise “Mustafa Kemal Atatürk – 1881 – 1938 – Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu” yazmaktadır.

Mexico City, Meksika

Le Reforma Caddesinde bulunan Atatürk Anıtı, vatandaşlarımız tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir.

Kuşimoto, Japonya

Bu kasabada hem Ertuğrul Fırkateyni mürettebatı anısına, hem de Atatürk anısına anıt heykeller dikilmiştir.

Santiago, Şili

Şili’nin başkentinde, önemli bir parkta yer alan anıtta “benzeri olmayan kahraman” ifadeleri gibi pek çok övgü dolu ifade yazılmıştır.

Bunlar dışında Bükreş’te (Romanya) yer alan Atatürk Meydanı ve Atatğrk Büstü, Caracas’taki (Venezuela) Atatürk heykeli ve Bakü’deki (Azerbaycan) Atatürk Anıtı yine ziyaretçiler tarafından görülebilir durumdadır.

Mustafa Kemal Atatürk, geçmişte ve günümüzde olduğu gibi, gelecekte de tüm dünya tarafından saygı ile anılmaya devam edecek, barışçıl ve cesur bir liderdir.

Yorumlar
  • Semih Saltan
    Daha listede olmayan çok yerde var ulu önderimizin anıtları. Çünkü tüm dünyanın saygı duyduğu bir komutandı o.
  • Dursun
    Atam izindeyiz. Böyle bir lider bir daha zor gelir dünyaya.
Benzer Makaleler
Popüler Yazılar
Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En Çok Okunanlar