Dünyanın En Mutlu Ülkeleri

Dünyanın En Mutlu Ülkeleri

Mutluluk, insan hayatının amacı olarak nitelendirilebilir. Yenilen yemeklerin lezzetli olmasının istenmesi, içilen içeceklerin verdiği tadın güzelleştirilmesi, gezilen yerlerin etkileyici olması, sevilen kişiler ile beraber olmanın arzu edilmesi gibi pek çok unsur, aslında insanların mutlu olmak için dikkat ettikleri noktalar arasında gelir.

Bu doğrultuda iyi ekonomik refah seviyelerinde olmak, özgürlük duygusunu tatmak, hobiler edinip sevilen ve hoşlanılan işler ile uğraşmak gibi kriterlerle de insanların ne kadar mutlu olduğu değerlendirilebilir. Ülkeler de bu bazda incelenebilir ve halkların mutluluk dereceleri tanımlanabilir. Ülkelerin halkları için hangi kuralları uyguladığı, baskıcı olunup olunmaması, eğitme verdikleri önem, ekonomik durumlar ve diğer pek çok kriter burada devreye girer. Bu şekilde de dünyanın en mutlu ülkeleri öne çıkabilir.

İzlanda

Neredeyse her ankette ya da araştırmada, İzlanda ülkesinin halkının ne denli mutlu olduğu ortaya çıkmaktadır. Doğru düzgün bir ordusu olmayan, askeri yatırımlar yerine eğitime yatırım yapan, nitelikli ve estetik duyguları gelişmiş insanlar yetiştiren İzlanda, nüfus olarak da düşük olduğu için kişi başına düşen milli gelir noktasında oldukça iyi bir yerdedir. Halkının pek çoğu ikinci bir yabancı dil bilen, hassasiyetleri gelişmiş ve özgürlüklerine düşkün bir toplum olarak İzlanda öne çıkar.

Avustralya

Dünyanın bir ucunda bulunan ayrı bir kara parçası, yani kıta olarak nitelendirilebilen bu topraklarda, yine dünyanın en mutlu insanları arasında gösterilebilecek kimseler yaşamaktadır. Mesleki anlamda sevilen işlerin yapılması, ekonomik olarak gelişmiş bir refah seviyesinde bulunulması, doğal güzellikler ve farklı kültürü ile Avustralya bu anlamda dikkat çeker. Devletin halkı için çalışması ve sistemin insanları memnun etmek üzere kurulması da burada önemli etkenler arasında gelir.

Kanada

Sokakta insanların birbirlerine hangi dinin mensubu oldukları sorusunun sorulmasının bile yasak olduğu, kişisel özgürlüklere bu denli önem veren ve asla, hiçbir konuda mahalle baskısı oluşturulmasına izin verilmeyen bir yönetim anlayışı ile idare edildiği için, bugün dünyanın cazibe merkezleri arasında Kanada ülkesi de gösterilmektedir. Yüksek kazançlar, halkın orta ve üst sınıf olarak yaşantısını sürdürmesi, ekonomik rahatlığın hat safhada olması da yine insanların memnuniyet ve mutluluğuna doğrudan etki eder. Üstelik Kanada pasaportu taşımak, bugün dünyanın pek çok büyük ülkesine giriş için de kolaylık sağlar. Hemen güneyinde ve kuzey batısında yer alan Amerikan halkına göre Kanadalılar son derece huzurlu bir yaşam sürerler.

Uruguay

Güney Amerika’nın gözde ülkelerinden Uruguay, gelişmiş limanları ve eşit yaşam şartları ile gündeme gelmektedir. Halkının mutluluğu sağlık hizmetlerinin gelişmesi, kişisel özgürlük alanlarına önem verilmesi ve adalet duygusunun güçlenmesinden ileri gelir. Milyonlarca insan bu özgür Güney Amerika ülkesinde kendini şanslı hissedebilir.

Görüldüğü üzere adını sıkça siyasi olaylarda ya da savaşlarda duyduğumuz o çok büyük ve gelişmiş ülkeler, aslında halklarına gereken mutluluğu sağlayamazlar. Bilimle, sanatla, sporla uğraşan ve özgürlükler konusunda hassas olan ülkelerde ise mutluluk seviyesi son derece yukarılardadır.

Yorumlar
  • Gamze Hari
    06 Ocak 2018
    İsveç, İsviçre buralarda hem insanlar zengin hem doğa. İnsanda para, doğada da bolluk olunca ister istemez mutlu oluyor insanlar. Biz de sürünüyoruz işte ne yapalım..
  • Ayhan
    06 Ocak 2018
    Tabi mutlu olurlar. Maaşları yüksek, para derdi olmayınca başka bir dertleri kalmaz.
Benzer Makaleler
Popüler Yazılar
Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En Çok Okunanlar