Dünyanın En Renkli Kumsalları

Dünyanın En Renkli Kumsalları

Tatiller her insanın heyecanla beklediği ve en az problemle güzel anılar biriktirmeyi amaçladığı zaman dilimlerinden biridir. Her insanın tatilden beklentisi farklı olabiliyor. Kimileri dinlenmek isterken kimileri bambaşka yerler gezerek ve görerek değerlendirmek istiyor.

Dünyanın bazı tatil bölgeleri var ki, merak etmemek, gidip görmeyi istememek elde değil. Hatta bu tanıma, varlığına inanmakta bile güçlük çekilen sahiller olduğunu da eklemeliyiz. Bu bölgeler, renkli sahiller olarak da geçen ve değişik kumları ile her sene birçok insanı kendine çeken tatil bölgeleri.

1. Cam Sahili

Cam Sahili, Kalifornia bölgesinde bulunan bir yer. Bu sahil aslında yıllarca çöp alanı olarak belirlenmiş ancak daha sonrasında doğa ortaya böyle bir mucize ortaya çıkarmış. Temizlik çalışmalarından sonra ortaya çıkan milyonlarca cam parçası zaman içerisinde okyanus hareketleri sonucunda pürüzsüz hale gelmiş. Tüm sahil cam çakıl taşları ile dolduğunda ise mükemmel bir görüntü ortaya çıkmış. Şimdi ise bu sahil görenleri büyüleyen ve birçok misafire ev sahipliği yapan bir yer haline gelmiştir.

2. Pembe Sahil

Pembe Kum Sahili, Bahamalar'da bulunuyor. Adını duyunca insanların kafasında canlandırdığı görüntünün tam olarak hakkını veren bu sahil, tamamı pembe renkli bir kumsaldan meydana geliyor. Pembe kumsalın ana maddeleri aslında mercan taneleri, yaş parçaları ve deniz kabuklarını içeriyor. Yani insan eli ile ortaya çıkarılmış bir görüntü değil. Tamamen doğanın ortaya çıkardığı, mükemmel güzellikte bir başka alan daha diyebiliriz.

3. Siyah Kum Sahili

Pembe ve cam sahillerden sonra adı ile yine şaşırtan sahillerden biri de Siyah Kum Sahili. Siyah Kum Sahili Hawaii'de bulunuyor. Yemyeşil doğanın, masmavi deniz ile buluştuğu alanlarda bir de siyah renkli kumsalı ile gelenleri şaşırtıyor. Siyah Kum Sahili rengini bölgede bulunan lavlara borçlu demek yalan olmaz. Bunun sebebi sahilin rengini lavların okyanus ile birleştiğinde aniden soğuması sonucu bu sahilin oluşmasından kaynaklanıyor.

4. Kırmızı Sahiller

Kırmızı Sahiller dünyanın 3 bölgesinde görülmektedir. Bunlar, Yunanistan, Galapagas Adaları ve Hawaii'dedir. Adanın kızıl - kırmızı arasındaki kumsalı mavi su ile buluştuğunda mükemmel gün doğumu - gün batışı manzaralarını ziyaretçilerine sunmaktadır. Bu bölgelere rengini veren ise volkanik kayalar ve demir yataklarıdır.

5. Yeşil Sahiller

Yeşil Sahiller de dünya üzerinde nadir bulunan ve ziyaretçilerini şaşırtan kumsallardan biridir. Dünya üzerinde yalnızda 2 tane bulunan Yeşil Sahilleri görmek için Hawaii Papakolea bölgesine veya Guam Talofofo bölgesine bir ziyaret gerçekleştirmek gerekir. Yeşil ve mavinin her tonunun görülebileceği bu sahiller ise rengini olivin kristallerinden ve magnezyum elementinden almaktadırlar.

6. Mor Kum Sahilleri

Mor Kum Sahilleri Kaliforniya Pfeifffer bölgesinde yer almaktadır. Capcanlı bir mor rengi ile tüm kumsalı boydan boya doğa güzelliği haline getiren, bölgede bulunan lal - magnezyum taşı parçalarından başkası değildir.

Yorumlar
 • Levent Enes Erik
  19 Ocak 2018
  Cam Sahili'ni bir televizyon programında görmüştüm ve gerçek olduğuna inanamamıştım.
 • Dilek Çınar
  14 Ocak 2018
  Dünyanın en renkli kumsalları bizim Geyikli'nin kumsalları :) Bozcaada'ya geçmeden önce mutlaka uğrayın.
 • Enise
  13 Ocak 2018
  Maldivler'deki kumsal hiçbir yerde yok. Listedekileri de ilk defa duyuyorum bu arada.
Benzer Makaleler
Popüler Yazılar
Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En Çok Okunanlar