En Çok Ziyaretçi Ağırlayan Dünya Şehirleri

En Çok Ziyaretçi Ağırlayan Dünya Şehirleri

Dünyanın dört bir yanında birbirinden farklı ve ilginç kültürleri olan şehirleri görmek ve buralardaki farlılığı tatmak isteyen yüzbinlerce belki milyonlarca ziyaretçinin her yıl gidip keşfettiği ülkelerin metropollerini derledik.

Bu ülkelerin kentlerine has yemeklerini, ünlü mimari yapılarını, tarihi ve kültürel değerlerini çok daha yakından inceleme fırsatı hem ufkunuzu açacak hem de dünya görüşünüze yeni bir boyut kazandıracak. Seyahat tutkunlarının dışında ekonomik ya da finansal sebeplerden ötürü de yoğun ziyaretçi çeken bu kentler, aynı zamanda dünyanın önde gelen ticaret ve finans merkezleri olma özelliğine de sahipler.

Bu şehirler dünyanın en gelişmiş ve en hızlı büyüyen şehirleri arasında yer alıyor. Bu nedenle hepsi gerçek bir metropol ve sadece kendi ülke vatandaşlarının değil, pek çok dünya insanının da yaşadığı yerledir. Bu sebepten ötürü kültürel bir harmanın yaşandığı bu kentlerde her ülkenin vatandaşı, kendinden bir şeyler bulabilir.

Tokyo

Japonya’nın başkenti olan bu metropol aynı zamanda 35 milyon nüfusuyla dünyanın da en büyük kenti. Tertemiz sokaklarında her yeri kaplayan çiçek kokuları eşliğinde yolculuk edebiliyorsunuz. Ayrıca metro ağı da oldukça gelişmiş ve kompleks bir yapıda olan bu şehirde insanların saygısını ve nezaketini gördükçe dünya namına umutlarınız yeniden yeşerebilir.

Tokyo’da yaz ayları nemli ve yağışlı, kış ayları ise soğuk ve karlı olduğundan gitmek için en uygun dönem bahar aylarıdır. Tokyo Ulusal Müzesi ve Sensoji Tapınağı, ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği komplekslerden. Bunun dışında pek çok müze ve park bulunduran şehirde, geneli deniz mahsullerinden oluşan Japon mutfağını da keşfedebilirsiniz.

Kuala Lumpur

Malezya’nın başkenti ve aynı zamanda en kalabalık şehri olan Kuala Lumpur, her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turistin uğrak yerlerinden biri. Ticaret merkezi olmanın karakteristik özelliği olan yüksek gökdelenleri bolca görebileceğiniz bu şehre gitmek için en uygun dönem yaz aylarının yaşandığı aralıktır. Mayıs ayından temmuz ayına kadar, açık ve güneşli havaların yaşandığı bu kentte şehir içi ulaşım ağı oldukça gelişmiştir ve toplu taşıma fiyatları da bir hayli ucuzdur. Çağdaş sanat galerileri ve pek çok müze görebileceğiniz bu şehirdeki en ünlü yapı Petronas İkiz Kuleleri’dir.

Dubai

Birleşik Arap Emirlikleri'nin en büyük kenti olan Dubai, gösteriş lüksünün en yoğun yaşandığı şehirlerin başında geliyor. Şehirde yer alan Burç Halife dünyanın en yüksek binası olması özelliğiyle yabancı turistler tarafından büyük ilgi görmekte. Çölün içinde bambaşka bir dünyanın var olduğu bu şehir, daha çok zengin ziyaretçileri ağırlıyor. Birbirinden ilginç durumlara şahit olabileceğiniz bu kentte, kavurucu sıcağa rağmen Dubai Mall’de kayak yapma imkânından tutun da yerden metrelerce yüksekte kurulan tenis kortlarına varana kadar başka hiçbir yerde şahit olamayacağınız garipliklere alışabilirsiniz. Tamamen gösteriş ve saygınlık çerçevesinde lüksü uçlarda yaşayan bir şehir olan Dubai'de, altın kaplamalı arabalar hatta yemekler bile mevcut. Şehrin curcunasından uzaklaşıp biraz daha sakin bir dinlenme mekanı arayan ziyaretçiler için, Safa Parkı tercih edilebilir bir bölge. Dubai'nin otantik yanlarını görmek isteyenler için ise Bastakya Bölgesi tatmin edici bir alternatif olarak yer alıyor.

Paris

Dünyanın en gözde turistik şehirlerinden biri ve Fransa'nın başkenti olan Paris, her yıl milyonlarca gezgini misafir ediyor. Sahip olduğu birçok ünlü yapının UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer aldığı bu kentte elbette Eiffel Kulesi, Louvre Müzesi, Zafer Takı ve Noutre Dame Katedrali hariç daha pek çok ünlü yapıyı görebilirsiniz. Sanatın her alanda hayat bulduğu aşkın şehri Paris’te ayrıca büyük meydanlar ve caddeler de bulunmaktadır. Daha çok küçük ve sevimli kafeleri ile harika kahveleri içebileceğiniz mekanları bulunan Paris’te kruvasanlı kahvaltılar olmazsa olmazlardan. Eğlence arayanlar için ise en güzel durak Disneyland. Dileyen gezginler, romantik Sen Nehri’nde tekne turu ile Paris’i dolaşma keyfine de varabilirler.

Singapur

Bir ada ülkesi olan Singapur’da aynı zamanda ülkenin başkenti de Singapur. Sahip olduğu tarihi ve doğal güzellikleriyle dünyanın her tarafından yüzbinlerce turist çektiği gibi Güneydoğu Asya'ya geçişlerin de en önemli uğrak yerlerinden biri olma özelliğindeki bu kent, vergi cenneti olarak da nam yapmış. Çeşit çeşit festivalleri ve barındırdığı Asya kültürü ile oldukça ilginç bir memleket burası. Malay Yarımadası'nın güney ucunda bulunan ve Asya'nın önde gelen iş, eğlence ve tatil merkezlerinin başında gelen Singapur, dünya genelinde en önemli ticaret ve liman kentleri arasında yer alıyor.

Londra

Dünyanın en önemli iş ve finans merkezlerinden biri olan İngiltere'nin başkenti Londra, 8 milyonluk nüfusuyla en çok ziyaretçi çeken kentlerin başında geliyor. Şehir merkezinde bulunan Leicester Meydanı, sadece yayaların girebildiği ve oldukça hareketli bir meydandır. Londra, önemli bir finans kenti olduğundan günün her saati yoğun bir kalabalık ve gürültünün içinde kalmaktan sıkılan ziyaretçiler, Hyde Park’ta, eğer şanslarına açık bir hava da varsa hem sakin hem de keyifli bir öğleden sonra geçirebilirler. Bundan başka elbette Buckingham Sarayı, Big Ben Saat Kulesi ve Westminster Sarayı sadece Londra’nın değil, İngiltere’nin de önemli yapılarından. Buralar için de özel bir vakit ayırmak şart. Ayrıca Thames Nehri’nde tekne turu yaparken de bu yapıları görebilirsiniz. Çok sayıda müze bulunan kentte, gelişmiş bir metro ağı mevcut. Şehir belediyesinin sunduğu kullanışlı bir uygulama ile nereye hangi vasıta ile ne kadar sürede gidebileceğinizi de kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Yorumlar
Benzer Makaleler
Popüler Yazılar
Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En Çok Okunanlar