En Değerli Pasaporta Sahip Ülkeler

En Değerli Pasaporta Sahip Ülkeler

Globalleşen ve giderek daha da gelişen dünyanın, kendine özgü bir takım kriterleri, koşulları ve değerleri de vardır. Bu değerler söz konusu olduğunda, hemen hemen her alanda bir derecelendirme ya da kıyaslama da işin içine girer.

Pasaportların gücü, değeri gibi konular da işte burada gündeme gelir. Çünkü, farklı yerler görmek isteyen ve bunun için fırsat kollayan herkes, pasaportunun el verdiği ölçüde seyahat edebilir. Bu da pasaportların, yani aslında ülkelerin politik gücü ve kimliği ile alakalıdır. Bir ülkeye girerken vize istenmemesi, çeşitli kolaylıkların sağlanması ya da benzer koşulların oluşması, doğrudan doğruya pasaportun hangi ülkeye ait olması ile ilgilidir.

Singapur Pasaportu

İlginçtir ama, pasaport değeri sıralamasında Singapur en üstte yer alıyor. Çünkü 173 ülkeye seyahat edebilen bu pasaport, pek çok ülkeye doğrudan giriş hakkına sahip. Aynı zamanda havaalanı vizesi ile aktarma uçuşlarında havaalanlarını rahatlıkla kullanabilen bir durum da Singapur pasaportu taşıyanlar için öne çıkıyor. Farklı kriterlere göre yapılan puanlamada bu pasaportun değeri 159 olarak ölçülüp liste başına yazılmış…

Almanya Pasaportu

Aynı sıralamanın ikinci basamağında Almanya geliyor. Çünkü bu pasaportun puanı 158 olarak ölçülmüş. Teknoloji yatırımları, ihraç edilen araba ve telefon sayıları, bilgisayarları, elektronik aletleri ya da benzer pek çok ürünü ile ciddi bir ekonomik güce sahip olan bu ülke, seyahat özgürlükleri ve rahatlık açısından da önemli bir konumda. Avrupa’nın belki de en güçlü devleti denebilecek olan Almanya için pasaport gücünü hafife almak zaten doğru olmazdı, bu sayede Almanların halen dünyanın pek çok yerine rahatlıkla girip çıkabildikleri de görülmüş oldu.

İsveç ve Güney Kore Pasaportu

Sıralamanın 3. basamağında 2 ayrı ülke var; İsveç ve Güney Kore… Söz konusu ülkelerin pasaportları 157’şer puana sahip ve en değerli pasaportlar arasında bu ülkelerin olması da şaşırtıcı değil. Pasaport analizleri yapılırken politik duruştan kaynaklı vize kolaylıklarının da hesaba katılması, aslında bu ülkelerin değerlerinin anlaşılması açısından da ayrı bir gösterge olarak yorumlanabilir.

Türkiye Pasaportu Kaçıncı Sırada?

Ülkemizin pasaportu ise ancak 104 puan toplayıp 44. basamakta kendini gösteriyor. Amerika Birleşik Devletleri ile yaşanan kriz olsun, pek çok ülkeden alınan geri dönüşler olsun son dönemlerde pasaport ve politik duruşlar ile ilgili değer kaybettiğimiz kesin. Bu nedenle de vatandaşların özgürce seyahat etmeleri ile ilgili bu tarz sorunların görülmesi de oldukça mümkün hale gelmekte… Zaten tam da bu nedenle, Polonya, Letonya gibi nispeten daha küçük ve zayıf görülen ülkelerin pasaportlarının bile ülkemizin pasaportundan daha değerli durması durumu ortaya çıkmakta.

Bir kez gelinen dünyada, siyasi ve politik oyunlar ile kesintiye uğramaksızın ülkelerin halklarının özgürce dolaşabildiği, gezip seyahat edebildiği ve dünyayı çok daha yakından tanıyabildiği bir ortamın kurulması önemlidir.

Yorumlar
  • Duru
    Singapur ne alaka ya? Ona gelene kadar ne ülkeler var. Avrupa ülkelerinin listede olmaması ilginç.
  • Enver
    Ülkemizin üstüne çok geliyorlar. Rahat bıraksalar kısa zamanda güzel yerlere geleceğiz ama rahat bırakmıyorlar. Biz yine de pasaportumuz için kolayca randevu alabiliyor ve hızlıca sahip olabiliyoruz ama pasaport harçları daha düşük olsa daha güzel olur.
Benzer Makaleler
Popüler Yazılar
Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En Çok Okunanlar