Eski Çin’den Kalanlar

Eski Çin’den Kalanlar

Neredeyse 4 bin yıl kadar geriye giden bir yazılı geçmişe sahip olması da bu alanda ne denli önemli verilerin bulunduğunu işaret ederken, aynı zamanda kalıntılar ve buluntuların korunması da Çin’de özen gösterilen konular arasında gelir.

En kalabalık ülke olarak bilinen Çin Halk Cumhuriyeti, önemli bir geçmişe sahip olarak da dikkat çeker. Zaten, tarih yazıcılığı için kullanılan taşlar, kağıtlar ve matbaacılık ile beraber savaşlarda kullanılan barut gibi buluşlar da Çin’den çıkmıştır. Bu coğrafya, söz konusu buluşlar adına ciddi anlamda önemli bir yerdedir.

Çin Tarihi

Antik Çin medeniyeti, günümüzde kullanılan araç ve gereçlere zemin oluşturmakla beraber, mimari açıdan da kendi stilini yansıtarak özgün yapılar ortaya koymuştur. Antik Çin’den kalan çeşitli kalıntılar ve yapılar her manada öne çıkarken, bugün Çin’e gidildiğinde de ziyaret edilmesi gereken ilk yerin Yasak Şehir (Forbidden City) olduğu fark edilebilir. Sarayların, bahçe ve konakların bulunduğu bu alanda, ok önemli tarihi kalıntılara ulaşabilmek mümkündür.

Sadece Yasak Şehir değil, Cennet Tapınağı (Temple of Heaven) da ciddi bir ziyaretçi kitlesi tarafından ziyaret edilir. Çin tarihine ışık tutan bu yapılar, ulaşım anlamında zaman zaman zor, zaman zaman kolay olarak nitelendirilebilir.

Yazlık Saray (Summer Place) şeklinde isimlendirilen önemli bir tarihi yer de yine Çin’de dikkat çekerken, milyonlarca insanın yaşadığı ülkede bu tarz yapılar ile geçmişin de sürekli hatırlatıldığı görülebilir. Çin İmparatorluğu’nun simge mekanlarından olan bu saray oldukça ihtişamlıdır. Çinliler, antik Çin zamanlarından olsun, yakın geçmişten olsun her daim sonuçlar ve dersler çıkarmayı bilmişlerdir.

Yine bir başka önemli detay, Tiananmen Meydanı ile ön plana çıkar. Başkent Pekin’de bulunan bu meydan, yakın geçmişteki darbe ve siyasi gelişmelerde simgesel öneme sahiptir. Meydan, direnişi sembolize eder.

Çin Seddi

“The Great Wall” olarak bilinen Çin Seddi, zamanında pek çok saldırı altında kalan ve Türk akınları altında zarar gören Çin Devleti’ni korumak için inşa edilmiştir. Akınlardan yüksek duvarlar ile korunmak isteyen Çin hükümdarları, bu sedde oldukça önem vermişlerdir. Yapımı 2000 yıl kadar süren ve 1 milyondan fazla kişinin inşaatında çalıştığı Çin Seddi, aynı zamanda dünyanın 7 harikasından biri olarak öne çıkar ve UNESCO tarafından bu durumu tescillidir. Bu duvar, koruma altındadır ancak ziyaretçilerin gezmesi ve görmesi için de uygun durumdadır.

Antik Çin’den Önemli Bir Kent; Xi’an

Antik uygarlıklar denildiği zaman dünya çapında sayılı olarak akla gelen kentlerden biri olan Xi’an, Çin’in kuzeybatı taraflarında kalan önemli bir yerleşim yeridir. En eski kalıntılar ve antik kent buluntuları buradan elde edilmiştir.

Kumlar altında bulunan taştan savaşçılar, yani Terra Cotta Savaşçıları da yine antik Çin’in ordusu olarak bu kentte yer alır.

Yorumlar
  • Abdulkadir
    Benim için tek kalan çin filmleri sanırım, filmlerin çekildiği yerleri görmek isterdim..
  • Ayşegül
    Uçak biletini erken alırsanız o kadar da yüksek olmaz. Bence verilen paraya değecek bir seyahat olur.
  • Enes
    Yenisini göremedik ki eskisini görelim :) Uçak bileti fiyatları çok yüksek, gidemiyoruz.
Benzer Makaleler
Popüler Yazılar
Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En Çok Okunanlar