Güney Amerika Gezi Rehberi

Güney Amerika Gezi Rehberi

Dünyanın en güzel gezi rotaları arasında Güney Amerika durakları da gelir. Kültürü, doğası, alışkanlıkları, insanları, davranışları, yemekleri ve daha birçok özelliği ile Güney Amerika ülkeleri dikkat çeker.

Dünyanın en güzel gezi rotaları arasında Güney Amerika durakları da gelir. Kültürü, doğası, alışkanlıkları, insanları, davranışları, yemekleri ve daha birçok özelliği ile Güney Amerika ülkeleri dikkat çeker. Gerek bizim ülkemizden, gerek ise farklı ülkelerden bu kıtaya giderek hayatına farklı bir değişiklik getiren çok sayıda kişi bundan mutluluk duyar. Güney Amerika ülkelerine gidip gezmek isteyen herkes elbette ki bu geziye dair bir takım bilgileri de merak etmektedir. Nerelere gidilmeli, nereler görülmeli, hangi yollar izlenmeli ya da vize gerekip gerekmediği gibi konular öne çıkar. İşte bütün bu sorunların cevaplarını bir nebze olsun karşılamak adına bazı cevapları derlemeye çalıştık…

Vize ve Seyahat

Güney Amerika ülkeleri arasında Arjantin, Brezilya, Şili, Uruguay, Paraguay, Peru, Bolivya, Ekvator, Venezuela ve Kolombiya sayılmaktadır. Bu ülkelerin hiçbiri için vize almaya gerek yoktur. Yalnızca pasaport ile seyahat edilebilen söz konusu ülkelere, doğrudan ya da aktarmalı uçuş seçenekleri ile ulaşım sağlanabilir. Buna ek olarak, ülkelere girişlerde kişilerin nasıl bir seyahat yapacağına emin olmak için nerelerde konaklanacağı ve nerelere gidileceği gibi bilgiler sorulabilir. İşte bu nedenle de otel rezervasyonları, dönüş için uçuş bilgileri gibi çıktılar yolcuların yanlarında olmalıdır.

Yerel Ulaşım Seçenekleri

Kıtayı gezmek için bütün ülkeler de tercih edilse, yalnızca bir ülke de gezilmek istense mutlaka yerel ulaşım seçenekleri değerlendirilmelidir. Çünkü bu kıtada ülkeler ve farklı şehirler arasındaki mesafeler hayli fazladır. Bundan dolayı da çeşitli hava yolları, otobüs firmaları, feribotlar ya da benzer seçenekler değerlendirilebilir. Örnek olarak geziyi Arjantin’den başlatmak istiyorsanız, Uruguay’a geçerken feribot ya da otobüs seferlerinden istifade etmeniz mümkün.

Rota Oluşturma

Seyahat süresine göre ziyaret edilecek ülkeler ve şehirler de belirlenebilir. Örneğin sadece 3-4 gün gibi kısa bir süreye sahipseniz, Arjantin ya da Brezilya gibi ülkeler değerlendirilebilir. Ancak seyahat süresi 20 gün ya da daha fazla ise, istediğiniz her ülkeye giriş çıkış yapmanız mantıklı olabilir. Burada da rota oluşturma devreye girer. Güney Amerika kıtası gezintisi için rota oluştururken haritayı açmak ve öncelikli ülkeleri seçmek önem taşır. Brezilya gibi çok geniş yüzölçümlü ülkeler de, Şili gibi kıyı boyunca 4000 km mesafeye sahip ülkeler de önünüze gelecektir. Burada tercih yapmak size kalmıştır.

Önemli Kentler

Arjantin’in başkenti Buenos Aires, tur başlangıcı için doğru nokta olabilir. Burada genel olarak Arjantin halkını tanımak mümkündür. Daha kırsal yerlere gidildiğinde ise, kırsal kültürün kent kültüründen daha farklı olduğu sonucuna varılabilir. Dilenirse bu kentten Colonia Del Sacramento’ya geçilerek Uruguay toprakları ziyaret edilebilir. Üstelik bu esnada feribot yolculuğu yapmak da mümkündür. Yine Montevideo da bir Uruguay kenti olarak yolculuk yapılabilecek yerler arasındadır. Şili için Santiago ve diğer kentler de yine rotaya eklenebilecek yerlerdir.

Yorumlar
  • Barbaros Mümin
    Buenos Aires çok güzel bir yer ya, hayran kaldım. İlk fırsatta tekrar gideceğim. Uçak biletleri biraz pahalı ama erken planlamak gerekiyor tatili.
  • Ece
    Sadece Amerika kıtasını gezmeye kalksak kaç yıl sürer acaba? Ömür yetmez bence..
Benzer Makaleler