Güney Asya Gezi Rehberi

Güney Asya Gezi Rehberi

Hiç tanımadığınız yabancı kültürleri tanımak, gezmek, yemek ve içmek hiç şüphesiz ki her zaman ilgi çekici bir deneyim olacaktır. Yaşayabileceğiniz bu deneyimler için de en farklı olacak olan ise Güney Asya ülkeleri olacaktır.

Farklı dinleri, kültürleri, yaşamları, yemekleri ve giyimleri kesinlikle keşfedilmeye değer… Peki bu kadar farklı ve yabancı bir bölgeye yapılacak seyahatte kolaylık sağlayacak ipuçları nelerdir?

Güneydoğu Asya’da yol masrafı neredeyse yok! Ancak ağ ulaşımı oldukça pahalı. Bunun için doğru otobüs ve trenleri kullanmak oldukça önemli. Gece seyahatleri hem bilet fiyatları açısından daha ucuz olacak hem de sizi bir gecelik konaklama masrafından kurtaracaktır. Gece yolculuğunu tercih etmeniz durumunda zamandan da tasarruf edecek ve gündüz vakitlerinizi gezmeye ayırabilmiş olacaksınız.

Tren yolculuğu yapacaksanız vagon yerine koltukları tercih etmek hem daha konforlu hem daha ekonomik olacaktır.

Güneydoğu Asya’da bulabileceğiniz en taze yemekler sokak yiyecekleridir. Üstelik en ucuzları da… Sokak satıcılarından zehirlenme endişeniz olmadan yiyebilir ve yerel halkın damak zevkini de keşfetmiş olursunuz.

Daha ucuza seyahat etmek istiyorsanız organize turları tercih etmek yerine kendi turunuzu planlayın. Böylece seyahatinizi daha ucuz hale getirmiş olursunuz hem de daha fazla yeri ziyaret etme imkanı bulursunuz.

Oldukça büyük ve ilginç bir coğrafya olan Güney Asya’nın ülkeleri Endonezya, Malezya, Singapur, Tayland, Myanmar, Laos, Kamboçya, Vietnam, Filipinler, Doğu Timor ve Brunei’dir. Peki bu ülkelerde nereleri ziyaret edebilir, neler ile karşılaşabilirsiniz?

Singapur

Singapur dünyadaki en önemli turistik merkezlerden biri. Küçük olmasına karşın gezip görülecek yerleri ve sunduğu imkanlar baş döndürücü… Singapur’un her köşesinde sizi şaşırtacak bir şey ile karşılabilirsiniz.

Dört resmi dilinin bulunmasıyla da dikkat çeken Singapur, çok zengin bir kültüre sahip. Şehrin simgesi olan Merlion Heykeli’nin yanı sıra Çin Mahallesi, Orchard Yolu, Gardens by The Bay ve Marina Bay gibi önemli yerler de mutlaka görülmeli… Singapur’da görülecek yerler listesine Asya Medeniyetler Müzesi, Peranakan Müzesi de eklenebilir.

Tropikal iklime yakın olan Singapur yılın her dönemi sıcak olduğundan her dönem ziyaret edilebilir.

Malezya

Malezya tam anlamıyla Güneyasya’nın kalbi durumunda. Etkileyici plajları, egzotik adaları ve zengin etnik ve kültürel mirasıyla görülmeye değer bir yer.

Güneyasya’nın en güvenli ülkesi Malezya, denizi ve plajları ile tam bir tatil cenneti…

Bunun dışında Başkent Kuala Lumpur, Petronas Kuleleri, ünyanın en büyük mağara tapınağı Batu Caves, Langkawi Adaları, Cameron Highlands kesinlikle görülmesi gereken yerler. Başkente iki saat uzaklıktaki UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Melaka şehri de görülmek için ideal bir yer.

Ülkenin çok gelişmiş bir ulaşım ağı olması ve hemen herkesin İngilizce biliyor oluşu da buraya yapılacak bir seyahati oldukça pratik kılıyor.

Tayland

Dünyaca ünlü tay masajı… 400’den fazla budist tapınağı… Çarpıcı bir doğa… Muhteşem plajları… Ve kültürel zenginliği… Bu ülkeyi turistlerin listesinde ilk sıralara taşımak için fazlasıyla yeterli.

Tayland Kraliyet Sarayı, Yatan Budha Tapınağı, Zümrüt Budha Tapınağı, UNESCO Dünya Mirası listesindeki Ayutthaya antik kenti, Phuket plajları görülecek yerler arasında başı çekiyor.

Tayland’da yapılabilecekler arasında en dikkati çekenler ise geleneksel masajlar ve safari…

Tropikal iklimdeki Tayland yılın her dönemi gidilmeye uygun bir yer.

Kamboçya

Kamboçya’da Asya’daki diğer ülkelerin aksine sakinlik, sadelik ve durgunluk hakim… Küllerinden yeniden doğan bu ülke biraz tanıyan herkesi kendine çekmeyi başarıyor.

Yemyeşil doğası, muhteşem gün batımı manzaraları ve şirin kasabaları ile bu ülke tam anlamıyla ziyaretçilerine huzur vadediyor.

Siem Reap, Angkor Wat Tapınajları, Pol Pot önderliğinde yaşanan vahşetin izlerinin görülebileceği Ölüm Tarlaları görülebilecek yerler…

Bambu Adası’nda düzenlenen tekne turları ve Sihanoukville gece hayatı ise dikkat çeken diğer önemli yanları bu ülkenin.

Kamboçya yemekleri ise değişik tatlar denemeyi seven herkesin ilgisini çekebilir.

Yorumlar
  • Selim
    Kamboçya çok ucuz bir ülke diyorlar. Sadece uçak biletleri biraz pahalıymış ama oraya gidip bir fotoğraf makinası vs. alıp buraya geri döndüğünde satan insanlar bilet paralarını kolayca çıkarabiliyorlarmış. Nasipse ben de ailemle birlikte gitmek için plan yapıyorum.
Benzer Makaleler