Hafta Sonu İçin Avrupa Düşünenlere…

Hafta Sonu İçin Avrupa Düşünenlere…

Avrupa ülkeleri ve önemli kentleri, pek çok vatandaşımızın ilgisini çekmektedir. Çünkü bu kentler içinde gerek filmlere konu olan mekanlar, gerek sanat dünyasının içine işlemiş yapıtların yer aldığı müzeler, gerek ise spor faaliyetleri ile ünlü takımların bulundukları kulüp tesisleri ve stadyumlar dikkat çeker.

Bütün dünyanın severek ve isteyerek gittiği pek çok Avrupa kenti, ülkemizden de ziyaretçi akınlarına uğramaktadır. Çalışan insanlar için seyahat etmenin zorluğu ortada iken, özellikle de hafta sonları fırsat bulduğunda birkaç saatlik uçuşla bir Avrupa kentinde vakit geçirmek isteyen kimselerin de varlığı söz konusudur. İşte bu nedenle, hafta sonu için Avrupa düşünen kimselere rehber niteliğinde bazı durak noktaları sunulabilir...

Barselona, İspanya

Son haftalarda bağımsızlık haberleri ile de ön plana çıkan Katalan Bölgesi ve bu bölgenin güzide kenti Barselona, bir hafta sonu için yeterli olmasa da, o hafta sonunu çok özel yapan pek çok detaya sahiptir. Örnek olarak Sahilde denize girmek, rıhtımdan güneşin batışını izlemek, yat limanında yemek yemek, La Rambla caddesinde alışverişe çıkmak, ünlü Nou Camp Stadyumu’nu ziyaret etmek muhteşem anların yaşanmasına vesile olur. Buna ek olarak, zeytinyağlı yemeklerinden eğlenceli müzik ve dans gösterilerine kadar Barselona, kültürü ve şehir planlaması ile beraber Avrupa’nın en güzel başkentidir.

Marsilya, Fransa

Fransa’nın en güneyinde yer alan Marsilya, Nice ve Monako gibi deniz kenarı bir kenttir. Zamanında Afrika göçmenlerinin Marsilya Limanı’na gelip, buradan Avrupa’ya dağılmaları da bu kente ayrı bir anlam vermektedir. Limanda sabahlamak, tertemiz sularında denize girmek, tarihi yapılarına ve şehir kalesine çıkmak her anlamda zevk verecektir. Kentin geceleri ıssızlaştığı ve çok da güvenilir olmadığı tecrübe ile sabit iken, gündüzleri ise bambaşka duygular yaşamak için burası muhakkak ziyaret edilmelidir. Ünlü Fransız futbolcu Zinedine Zidane gibi yıldızların da bu sokaklara ayak bastıktan sonra dünyaya açılmış olmaları, yine zamanında yapılan deniz savaşlarının bir kısmının bu kentin kalesinden takip edildiğinin bilinmesi de kentin mistik havasını daha da güçlendirmektedir.

Varşova, Polonya

Ucuz ama çok eğlenceli bir Avrupa seyahati için, hele bir de zaman çok dar ise, tercih edilecek en güzel yerlerin arasında Polonya’nın başkenti Varşova da gelir. Tarihi yönden etkileyici bir kent olan Varşova, halen izlerini taşıdığı Yahudi Soykırımı ve İkinci Dünya Savaşı sırasında kurulan gettoları ile çarpıcı bir yerdir. Ulaşım, yeme, içme ve hediyelik eşya gibi konularda çok ucuz olan kent, aynı zamanda şehrin simgesi haline gelen Kültür Palace ile de dikkat çeker. Stalin’in yaptırdığı ancak kendisinin bir türlü gelip göremediği bu devasa yapıdan bütün Varşova izlenebilirken, nehir kıyıları, old town denen eski şehir yapıları ve diğer merkezler de yine bu kentin ilgi çekici yerleri arasında gelir.

Yorumlar
  • Fayat
    Aslında vize derdi olmasa ucuz bilet kampanyalarını yakalayarak her hafta sonu değerlendirilebilir ama vize konusu biraz uğraştırıcı. AB vatandaşları kendi ülkelerinde gezer gibi geziyorlar ülkeler arasında. Keşke bizde öyle olsak...
Benzer Makaleler
Popüler Yazılar
Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En Çok Okunanlar