Halkalı - Gebze Marmaray Yüzeysel Metro Hattı ile Atatürk Havaalanı’na Nasıl Gidilir?

Halkalı - Gebze Marmaray Yüzeysel Metro Hattı ile Atatürk Havaalanı’na Nasıl Gidilir?

Marmaray İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan ve boğaz trafiğine yakalanmadan insanların kolayla geçiş yapmasını sağlayan bir yatırım. Marmaray Yüzeysel Metro Hattı denizin altından geçen bir raylı siste olup, 5 duraktan meydana geliyor.

Bunlar Kazlıçeşme yani Marmaray'ın İstanbul'un Avrupa yakasındaki başlangıç noktası, sonrasında Yenikapı, Sirkeci, Üsküdar ve Ayrılık Çeşmesi yani Kadıköy.

Marmaray hattı yalnızca boğaz trafiğine girmeden insanların yaka değiştirmesine imkan vermiyor, aynı zamanda diğer metro ağlarına da bağlayarak daha uzun yollar kat edilmesine imkan sağlıyor. Örneğin Yenikapı istasyonundan diğer metro ağlarına olan bağlantı ile, hiç otobüs gibi bağlantıları kullanmadan yolculuğa devam edilebiliyor.

Atatürk Havalimanı'na Nasıl Gidilir?

Atatürk Havalimanı şehir içerisinde kalmış ve ulaşımı olduça kolay olan bir havalimanıdır. Ülkemizdeki en fazla uluslararası ve ulusa uçuş gerçekleştirilen havalimanı olan Atatürk Havalimanı içerisinde bir metro hattı geçmekte. Bu metro hattı sayesinde yolcularına ve karşılayıcılarına otobüs kullanmadan ulaşma imkanı tanıyor.

Anadolu yakasından Atatürk Havalimanı'na ulaşmak isteyen kişiler, Kadıköy Ayrılık Çeşmesi durağından Marmaray'a bindikten sonra Yenikapı durağında inebilir. Buradan Yenikapı Atatürk Havalimanı M1A numaralı metro hattı ile doğrudan havalimanı içerisinde inebilir. Atatürk Havalimanı'na Anadolu yakasından en hızlı ve trafiksiz geçiş yolu bu şekildedir. Diğer yol seçeneklerinde otobüs kullanıldığından trafiğin hesaba katılması gerekmektedir.

Anadolu Yakasının Daha Uzak Kesimlerinden Nasıl Marmara’ya Gidilir?

Anadolu yakasının daha uzak kesimleri için Marmara’ya ulaşım birkaç şekilde sağlanabilir. Öncelikle Kadıköy Kartal metro hattı kullanılarak, Kadıköy'den bir önceki durak olan Ayrılık Çeşmesi'nde inip aktarma yapılabilir. Bu istasyonda hiç dışarıya çıkmadan yalnızca göstergeler takip edilerek Marmaray durağına geçiş yapmak mümkündür.

Metrobüs kullanarak geçmek isteyen yolcular, metrobüs ile Ünalan durağında inerek Kadıköy - Kartal metrosuna geçiş yapabilirler. Kadıköy Kartal metrosundan da önceki seçenekte olduğu gibi Kadıköy'den önceki durak olan Ayrılık Çeşmesi durağında inerek Marmaray hattına geçiş sağlayabilirler.

Her iki seçenekte de Marmaray hattına geçiş yapıldıktan sonra Yenikapı istasyonunda inerek Atatürk Havalimanı metrosuna aktarma yapılması gerekmektedir. Atatürk Havalimanı'na gitmenin en hızlı ve en ekonomik yolu metro kullanmaktır.

Yorumlar
  • Nermin Çağlar
    İstanbul'un bir ucundan diğer ucuna ulaşım artık daha kolay. Önceden şehirler arası otobüslerle gittiğimiz yerlere şimdi metroydu, marmaraydı kolayca gidebiliyoruz. Yeni nesil çok şanslı.
  • Abdulkerim
    Teşekkür ederim bilgilendirme için. Marmaray ulaşımda işimizi çok kolaylaştırdı. Yeni bağlantı çalışmalarıyla daha da iyi olacak inşallah.
Benzer Makaleler