Halkalı - Gebze Marmaray Yüzeysel Metro Hattı İle Harem’e Nasıl Gidilir?

Halkalı - Gebze Marmaray Yüzeysel Metro Hattı İle Harem’e Nasıl Gidilir?

Marmaray yüzeysel metro hattı İstanbul’un iki tarafını, yani iki kıtayı de demek mümkün, birbirine bağlayan toplamda 5 durağa sahip bir raylı sistem. İleriki dönemlerde daha da uzaması ve gelişmesi planlanan Marmaray hattı şimdiden İstanbulluların trafik problemine büyük ölçüde çare oldu denebilir.

Marmaray metro hattı ile Anadolu veya Avrupa yakasında oturan İstanbullular diğer metro ağlarına veya otobüs hatlarına aktarma gerçekleştirerek gidecekleri bölgeye daha hızlı bir şekilde gidebiliyorlar. Marmaray hattının Yenikapı istasyonundan bağlanan Atatürk Havalimanı ve Hacı Osman metro hattı, Sirkeci üzerinden vapur iskelelerine ulaşım veya Ayrılık Çeşmesi ( Kadıköy ) durağı aracılığı ile Kartal Kadıköy metro hattına ulaşım sağlamak mümkün. Bu aktarma hatları ile ilgili Marmaray içerisindeki yolculara, aktarma istasyonunda gelindiğinde bilgi içeren bir anons yapılmaktadır. Anonsu duyan yolcular duraklarını kaçırmadan aktarmalarını gerçekleştirebilirler.

Harem’e Nasıl Gidilir?

İstanbul Avrupa yakasından yola çıkan bir yolcunun Harem’e gidebilmesi için elinde birkaç seçenek bulunmaktadır. Bunlardan ilki ve en trafiksiz olanı Marmaray kullanarak Üsküdar durağında inmektir. Daha sonra yürüyerek veya yürümek istemeyenler için 16 A 16 F 16 U otobüs hatlarını kullanarak Harem’e ulaşmak mümkündür. Ancak sahil yolundan yürüyerek de, zamanı olan kişiler için, ulaşım sağlamak mümkündür.

Başka bir seçenek olarak Marmaray Üsküdar durağında inen yolcular Sultanbeyli istikametinden gelen 18 Ü numarasına sahip otobüs hattını kullanarak sahil yolu üzerinden Harem bölgesine ulaşım sağlayabilir.

İki seçenek ile de Harem ilçesine sorunsuz bir şekilde ulaşım sağlamak mümkündür. Daha az yürümek isteyen yolcular için 16 numaralı otobüs hatları daha uygun olacaktır. Ancak 18 Ü hattı da sahil yolunu kullandığı için kısa süre içerisinde varması gereken noktaya ulaşım sağlayabilmektedir.

Rota üzerinde yolcuların dikkat etmesi gereken nokta Marmaray içerisinde Üsküdar istasyonunu kaçırmamak ve istasyonda indikten sonra göstergelerde Duraklar / Şehir Hatları yazan kısımları takip etmek. Marmaray çıkışları arasında çok fazla mesafe olduğundan yanlış çıkışlardan çıkmak yolcuların yürüme mesafesini oldukça arttırabilmektedir. Doğru çıkıştan çıktıktan sonra otobüs duraklarına doğru ortalama 5 dakikalık bir yürüyüş ile ulaşmak mümkündür.

Yorumlar
  • Harun Koca
    Avrupa yakasındakiler için Esenler otogarı ne denli önemli ise Anadolu yakasındakiler için Harem o denli önemli. Bu yüzden buraya ulaşım da çok önemli. Neyse ki son atılımlarla baya kolaylaştı. Otogar düzeninin de Esenler gibi olmasını temenni ediyoruz.
Benzer Makaleler