İç Anadolu Tarih ve Kültür Turizmi

İç Anadolu Tarih ve Kültür Turizmi

Anadolu coğrafyası, tarihin en eski çağlarından bu yana farklı medeniyetlere ev sahipliği yaparak ilgi çekmiş, özellikle de büyük savaşların sahnelendiği zeminler olarak ortaya çıkmıştır. Çünkü gerek yer altı kaynakları, gerek yer üstü güzellikleri ile bu coğrafya ciddi anlamda ön planda olmuştur.

Yurdumuzun çeşitli bölgeleri iklim ve kültürlerine göre bölgelere ayrılırken, İç Anadolu Bölgesi de Anadolu’nun tam merkezi olarak dikkat çeker. Turizm denilince akla sadece deniz kenarlarına gelen yabancı misafirler düşse de, aslında tarihi ve kültürel turizm hareketliliği diye bir realite de vardır. Bu anlamda İç Anadolu bölgemiz de pek çok ziyaretçi için çekim merkezi olarak görülmektedir.

Bölge Özellikleri

Ülkemizin en ortasında bulunan İç Anadolu Bölgesi, konumu ile Orta Anadolu Bölgesi olarak da anılabilir. Yalnızca Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile sınırı olmayan, diğer bütün bölgelere bir kapısı açılan İç Anadolu, karasal iklimi ve bir takım tarımsal faaliyetlere olan yatkınlığı ile de tarih boyunca ilgi görmüştür. Elbette ki bir Akdeniz İklimi kadar üretken olmayan bu topraklar, yine de tahıl ve buğday ekimleri için değerlendirilebilmiştir.

Kültür ve Tarih

Tarih boyunca Ankara Savaşı gibi çok çeşitli ve büyük savaşlara sahne olan bölgeye, bugün de çok sayıda turist akın etmektedir. Eskişehir, Afyon, Konya gibi memleketlerimizdeki tarihi yapıları incelemek için yurdumuza gelenler, bu yapıları ve yaşananları çok daha net olarak algılayabilirler.

Sadece savaş ya da tarihi yapı olarak değil, bölgedeki sanatsal faaliyetler de turistlerin ilgisini çeker. İşlemeler, ebru sanatı, boyamalar, mimari eserler ve geçmişten günümüze kalan kültürel öğeler bu coğrafyada görülebilir. Halı, kilim gibi el işçiliğinin öne çıktığı kültür mirasları da sergilenebilir.

Bölgedeki yer şekillerinin düz olması ve dağların çok büyük yer kaplamaması, ulaşım ağlarının rahat kurulmasına da imkan tanımaktadır. Bundan dolayı da tren için demir ağlar olsun, kara araçları için asfalt çalışmaları olsun burada rahatlıkla gerçekleştirilebilir. Gelen ziyaretçilerin de bu anlamda her yere rahatça ulaşabilmeleri mümkün olur.

Dağcılık ve Kayak

İç Anadolu Bölgesi, dağcılık ve kayak faaliyetleri için de önemli bir potansiyel taşır. İnsanların bu tarz tutkularını söz konusu coğrafyada yaşayabilecekleri son derece açıktır. İklim ve yer şekillerinin buna imkan tanıdığı bölgede, farklı tesislerde bütün bu faaliyetler yapılabilir.

Şifalı Sular ve Sağlık Turizmi

Öte yandan yer altı kaynaklarından da yararlanılan bölgede, şifalı suların insanları iyileştirmesi ve rahatlatması noktasından hareketle pek çok tesisinin öne çıktığı görülebilir. Yurt içi ve yurt dışından pek çok ziyaretçi bu tesislere akın ederek rahatlamak ve kendini iyi hissetmek ister. Bütün bunlar ile beraber bölgenin çekiciliği de artmakta, gelen ziyaretçiler memnun kaldıkça farklı ziyaretçilerin buraya gelmesi de kolaylaşmaktadır.

Yorumlar
  • Edis
    İç Anadolu'da keşfedecek çok şey olduğunu Eskişehir'e gittiğimde farkettim. Bu sene kaçtı ama seneye yaza doğru güzel bir seyahat planlıyorum İç Anadolu'ya.
Benzer Makaleler
Popüler Yazılar
Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En Çok Okunanlar