İngiltere Gezi Rehberi

İngiltere Gezi Rehberi

En merak edilen ve en ilgi uyandıran ülkeler arasında İngiltere ilk sıralarda gelmektedir.

Bu nedenle de İngiltere’ye dair gezi planlayan kimselerin bu ülkede nerelere gideceği, hangi şehirlerde zaman geçireceği konusunda önemli bilgilere ihtiyaç duydukları bir gerçektir. Tam da bu anlamda çeşitli şehirleri ve özellikleri ile ülkeye dair bazı ipuçları verilebilir…

İngiltere Gezisi

Avrupa’nın kuzey batısında bulunan, kendi para birimi olan Sterlin’i kullanan, yakın zamanda Brexit ile Avrupa Birliği’nden çıkma kararı alan İngiltere, tarihte sömürgelerinin dünyanın her yanında olmasından ötürü “üzerinde güneş batmayan imparatorluk” olarak anılır. Great Britain olarak orijinal bir isme sahip olan ülke, aynı zamanda bir ada ülkesidir. Güney kısmında Fransa bulunurken, İrlanda, İskoçya gibi ülkeler ile aynı kara parçasında yer almaktadır.

Ülkeye giriş için vize gerekirken, Avrupa Birliği vatandaşları ile Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarının vize ihtiyacı bu ülke için bulunmaz. Uçakla, feribotla ya da Fransa’dan gelen su altı tüneli ile adaya varış mümkündür.

Başkent Londra

İngiltere dendiği zaman kırmızı telefon kulübeleri, çift katlı şehir içi otobüsleri ve Londra ilk akla gelen simgelerdir. Başkent Londra, pek çok özelliği ve gelişmişliği ile turistlerin ilgisini çeker. Aynı zamanda Birleşik Krallık’ın en büyük kenti de burasıdır. British Museum bu kentte yer alırken, söz konusu görkemli binaya girdikten sonra pek çok tarih öncesi unsur ve çeşitli sanat eserleri görülebilir. Öte yandan Parthenon Tapınağı’ndan kalma çeşitli kalıntı ve buluntular da burada yer almaktadır.

Londra’yı meşhur eden simgelerden olan London Eye da gezilmesi gereken bir başka yerdir. Burası bir gözetleme kulesidir ve tekerlek biçimindedir. Öte yandan Madame Tussaud müzesi de mutlaka görülmelidir.

Londra’da Londra Kulesi ve Buckingam Sarayı da dikkat çekmektedir. Bu yapılar hem sağlamlığı, hem de önemleri ile bilinirler. 

Manchester ve Edinburgh Kentleri

İngiltere’deki en ünlü iki yerden birisi Manchester, diğeri ise Edinburgh’tur (Londra’dan sonraki en ünlü yerler). Edinburgh Kalesi ve tarihi yerleri ile beraber kuzeyin başkenti Manchester de oldukça popülerdir. Manchester aynı zamanda futbol kültürü ve takımları ile de bilinen bir kenttir. Manchester Katedrali’nden sanat galerisine kadar çok sayıda nokta gezilebilir.

Tüm bunlar dışında Leeds ve Liverpool kentleri ile diğer pek çok il ve ilçe gezilebilir. İngiltere’de tarihi yapılar sıklıkla gözlemlenebilirken, ilk taş yapılar da yine bu coğrafyada bulunur.

Yorumlar
Benzer Makaleler