İtalya Gezi Rehberi

İtalya Gezi Rehberi

Gezi planı yaparken gidilecek olan coğrafyanın özelliklerinin bilinmesi, nerelerin muhakkak ziyaret edilmesinin gereklilikleri, nelere dikkat edilmesi gibi unsurlar öne çıkar. İtalya gibi Avrupa’nın göz bebeği bir ülke için de benzer noktalar ön plana çıkarılmalıdır.

Gezmek ve yeni ülkeler görmek herkes için bir tutku olabilir. Çoğu insan çeşitli coğrafyaları ziyaret ederek farklılıkları tadabilir ve enteresan noktaları keşfedebilir. Yeni ülkeler görmek aynı zamanda ufuk açıcı da olacaktır ve bu durum fazlası ile keyif de verecektir. İşte bütün bunlar, anlamlı seyahatler ile bütünlük oluşturur. 

Şehir Seçimi Önemli

Bugün hangi İtalya turuna göz atarsanız atın, bu turların içinde muhakkak ki Roma, Venedik ve Floransa kentlerini görürsünüz. Ancak en popüler olan Venedik ve Roma kentleri, maalesef ki bilmeyenler için Floransa’yı gölgede bırakır ve plan yapma aşamasında bu kente en fazla yarım ya da bir gün ayrılır. İşte bu, büyük bir hatadır. Floransa, Roma kadar, Venedik kadar zaman ayrılması gereken bir kenttir. Sanatsal mekanları, otantik sokakları ve estetik binaları ile bu kent ayrı bir markadır. Buna ek olarak Roma ile Venedik zaten İtalya’nın simge kentleri olmasından dolayı sıkça tercih edilmektedir.

Milano da gezilecek olan kentler arasına yazılabilir. Verona da özellikle tarihi yapısı ve binaları ile ziyaretçilerini beklemektedir.Genel anlamda pek çok İtalya şehri ziyaretçilerin beğendikleri bir ya da birden çok unsuru barındırabilmektedir. Bundan dolayı da renkli yapısı ile İtalya kentleri mutlaka değerlendirilmelidir.

Yemekler

Spagetti, İtalya’da neredeyse milli bir yemek türü. Bundan dolayı lüks ve güzel restoranlarda niçin et değil de makarna yediklerini çözmek için uğraşmayın; cevabı zaten bir önceki cümlede verilmiş durumda! Pizza çeşitleri ile de kendini gösteren bu ülkede, çok farklı ve kaliteli yerlerde çeşitli pizzalardan tadılması da mümkün.

Splitz, Milano’da ünlü bir içecek türü ve özgün bir tarif ile yapılıyor. Çeşitli mekanlarda bu içecekten içmek olası, aynı zamanda farklı kentlerde de söz konusu içeceğin servisi yapılabiliyor.

Lüks restoranlara yolunuz düştüğünde ise pizza ve makarnadan başka alternatiflere yönelmeniz iyi olabilir. Örneğin harika bir et yemeği burada tercih edilebilir.

Ulaşım

İtalya’da kara yolları biraz pahalı, ayrıca otelin türüne ya da bulunduğu yere göre konaklama masrafı da bütçeyi aşabilir. Bunlardan dolayı, İtalya içi seyahatlerde gece trenlerini kullanmak oldukça mantıklı. Çünkü gece giderken trende uyuyarak otel masrafından kurtulmak ve kara yolu olmadığı için uygun fiyata biletler satın almak gayet mümkün. Hatta gece trenleri, gündüz trenlerinin yarı ücretinde, bu nedenle de sıklıkla tercih edildiği görülebiliyor.

Bir de, İtalya trenlerinde bilet kontrolleri, diğer Avrupa ülkelerine göre hayli sıkı. İşte bundan dolayı da bilet almadan trene binilmemesi gerekiyor.

Yorumlar
  • Tuğçe
    İtalya'ya ilk gittiğimde hayran kalmıştım. Ara ara tatillerimde hala giderim. Makarna ve pizzada gerçekten çok iyiler. Orada yemeden ben makarna ve pizza yedim demeyin. Bizimkiler onların yanında bir hiç.
Benzer Makaleler