Kabataş Beşiktaş - Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı ile Alibeyköy Otobüs Terminali’ne Nasıl Gidilir?

Kabataş Beşiktaş - Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı ile Alibeyköy Otobüs Terminali’ne Nasıl Gidilir?

Mecidiyeköy-Mahmutbey arasındaki kazı çalışmalarının tamamlandığı metro hattının 2019 yılının ilk aylarında devreye girmesi hedefleniyor. Günde ortalama 1 milyon kişinin yer değiştireceği metro hattı sayesinde İstanbul Avrupa Yakasının yer altı ulaşım ağı tamamlanmış olacak.

8 farklı ilçeden geçecek olan Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı Bağcılar'dan yer altına inecek olan vatandaşların hem deniz ulaşımına hem de mevcut diğer sistemlere daha hızlı, konforlu ve ekonomik entegre olmalarını sağlayacak.

İstanbul'un Metrodaki Önemli Hatlarında Çalışmalar Devam Ediyor

Tamamlandığı zaman dünyadaki en gelişmiş metro ağına sahip olacak İstanbul'da, vatandaşların en fazla 30 dakikalık bir yürüyüşten sonra metroya ulaşması hedefleniyor. Milyonlarca insanın yerin altında hareket etmesine imkan tanıyan sistemler sayesinde özellikle 3.köprünün hizmete açılmasından sonra daha fazla önem taşıyan ve hacmi artan Alibeyköy Otobüs Terminaline de daha kolay gidilebilecek.

3.köprünün yanı sıra çevre yollarının da kullanıma açılmasıyla birlikte Fatih Sultan Mehmet güzergahını kullanamayan otobüslerin uğrak yerlerinden birisi olan Alibeyköy terminaline günlük 1600 otobüs giriş ve çıkış gerçekleştiriyor.

Vatandaşın çağdaş şartlar altında seyahat etmesi için planlanan otogar 50 dönümlük arazi üzerine kurulu. Son metro hattının kullanıma açılmasının ardından toplu taşıma ile entegre olacak terminale yolcu transferi çok daha kolay bir şekilde gerçekleşecek.

Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı ile Alibeyköy Otobüs Terminali’ne Gitmek Mümkün mü?

1- İstanbul Anadolu Yakasından metrobüs hattına binen yolcular 34 Z veya 34 AS hattı ile Mecidiyeköy durağından metro hattına inebilecekler. Bu hattın 4. durağı olarak planlanan Alibeyköy durağına sadece 8 dakika içinde ulaşım sağlanacak. Bu durakta inen yolcular Alibeyköy Otobüs Terminalinin istedikleri bölümüne rahatça gidebilecekler.

2- Yine Anadolu Yakasından Marmaray'ı kullanan yolcular Kirazlı durağında inerek metronun M2 hattına aktarma yaparak da Alibeyköy Otobüs Terminaline ulaşabilirler.

3- Avrupa Yakasından seyahat edecek olan yolcular Yenikapı-Hacıosman arasında servis yapan M2 no'lu metro hattının Mecidiyeköy durağından inerek diğer metroya geçiş yapmaları mümkün olacak.

Metro hatları arasında çok uzun yürüme mesafeleri olsa da özellikle keşmekeş yaşanan saatlerde metroyu tercih ederek aktarmalarla gidecekleri yere en geç 1-1,5 saat içinde ulaşabilecek olan İstanbullular trafik kabusunun yerini sakinliğe bırakmasında da etkili olacak.

Yorumlar
  • Barbaros Can
    Küçükköy'den dibimdeki Alibeyköy otogarına taksi dışında bir taşıtla gidemiyorum. Yetkililerin biran önce buna bir çözüm bulması gerekiyor.
  • Buğra
    Bütün otogarların Alibeyköy gibi olması gerekiyor. Temiz, geniş, otopark ücretsiz. Esenler otogarının pis kokusundan sonra Alibeyköy çok iyi geldi İstanbul halkına.
Benzer Makaleler