Kabataş Beşiktaş - Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı ile Atatürk Havaalanı’na Nasıl Gidilir?

Kabataş Beşiktaş - Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı ile Atatürk Havaalanı’na Nasıl Gidilir?

İstanbul’da ulaşım alanında birçok çalışma yapılmaktadır. Yapılan çalışmaların genel amacı, nüfusun olabildiğince fazlasını toplu taşıma kullanmaya teşvik etmektir.

Bunun sebebi, şehirdeki trafiğin git gide artması, önünün alınamayacak duruma gelmesi ve şehir içinde yüz binlerce aracın aynı anda hareket etmesidir. İstek doğrultusunda da farklı ulaşım ağları aktif edilmekte ve güzergah sayıları arttırılarak her mahalleye, her sokağa ulaşım sağlanmaktadır.

Avrupa yakası, Anadolu yakasına nazaran daha fazla nüfus barındırmaktadır. Bu nedenle belediyecilik işlemleri Avrupa yakasında daha fazla olmak zorundadır. Zorunluluk sebebiyle Avrupa yakasındaki trafiği azaltmak ve farklı bir alternatif oluşturmak amacı ile Beşiktaş - Mahmutbey metro hattı 2014 yılında inşa edilmeye başlanmıştır. Kullanıma sunulan metro hattı, Avrupa yakasındaki nüfusu fazla olan Bağcılar, Eyüp, Esenler gibi semtlerdeki trafik sıkıntısını büyük oranda ortadan kaldırmıştır.

Toplamda 18 kilometre uzunluğu olan metro hattının, 15 tane de durağı mevcuttur. Gün içerisinde de bu hat ile saatte 65.000 - 70.000 yolcu hedeflenmiştir. Hedeflenen yolcu miktarları diğer metro hatlarına göre daha az olsa da, bu bölgedeki yoğunluk İETT otobüsleri ve Metro hattı ile azaltılmak istenmiştir. Bu sebeple 2014 yılından bu yana hattın kullanıma açılması için çalışmalar yapılmaya başlanmıştır ve hat günümüzde aktif olarak hizmet vermektedir.

Metro Hattından Atatürk Havalimanına Nasıl Gidilir?

Metro hattının kullanılmaya başlanmasının ardından bazı seferlere gerek duyulmayacağı için seferler kaldırılmıştır. Bu sebeple yeni ulaşım araçları ile farklı bölgelere ulaşım sağlanmaya başlamıştı. Metro hattını kullanarak Atatürk Havalimanı’na gitmek isteyen kişiler farklı alternatifleri kullanarak metrodan direkt olarak bu merkeze ulaşabilmektedir.

Atatürk Havalimanı’na gitmek isteyen kişilerin metroya bindikten sonra Gaziosmanpaşa’da inerek T4 tramvayına binmelidirler. Daha sonra tramvayda Vatan durağında inilir. Sonrasında Vatan durağından M1 metrosuna binilmelidir. Metroya binildikten sonra yaklaşık 15 durak geçtikten sonra Atatürk Havalimanı’na direkt olarak ulaşılacaktır ve yolculuk toplamda 60 - 70 dakika sürecektir. Farklı ulaşım araçlarının kullanılmasının olanaklı kılınması ile birlikte İstanbul’daki yoğun trafik saatlerinde de ulaşım süresi en aza indirilmiştir.

Yorumlar
  • Hayri Dönmez
    3. havalimanı yapılana kadar Türkiye'nin en iyisi Atatürk havalimanı ve ona ulaşımı kolaylaştırmak için her şey yapılmalı. Konum olarak zaten güzel yerde, ulaşım gayet rahat.
Benzer Makaleler