Kabataş Beşiktaş - Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı ile Esenler Otogarı'na Nasıl Gidilir?

Kabataş Beşiktaş - Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı ile Esenler Otogarı'na Nasıl Gidilir?

İstanbul’un nüfusunun çoğunluğu Avrupa yakasında yer almaktadır. Nüfusun fazla olması sebebi ile de ulaşım süreleri Avrupa yakasında oldukça fazladır.

Bu süreleri en aza indirebilmek için Beşiktaş, Mecidiyeköy ve Mahmutbey arasında sürekli sefer düzenleyecek olan metro hattı kullanıma açılmıştır.

Bu hat ile birlikte milyonlarca yolcunun taşınması hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda da metroya daha kolay erişim sağlanabilmesi adına 15 yeni durak sisteme eklenmiştir. İstasyonlar sayesinde merkezi yerlerin tamamından metro kullanılabilmeye başlanmıştır.

Beşiktaş - Mahmutbey Metro Hattının Kullanımı

Metro hattı, toplamda 15 istasyonu bünyesinde barındırmaktadır ve toplamda 17 km uzunluğundadır. Avrupa yakasının oldukça büyük bir bölümünü kapsamakta olan metro hattı, ulaşımı kolaylaştıracağı gibi araç ve yaya trafiğini de bölge genelinde en aza indirmeyi amaçlamaktadır. Bu plan sayesinde ulaşım süresi en aza indirebileceği gibi metro çevresindeki bölgeler daha da rahatlayacaktır.

Metro Hattından Esenler Otogarı’na Gidiş

Metro hattını kullanan kişilerin farklı bölgelere aktarmalar ile geçmesi gittikçe kolaylaşmaktadır. Metro sonrasında İETT otobüsleri veyahut da İDO seferleri ile ulaşım süreleri en aza indirilmeye çalışılmaktadır.

Metro hattı üzerinde bulunan ve metroyu kullanacak kişiler için Esenler Otogarı gibi merkezi yerlere ulaşım daha da kolaylaşmış durumdadır. Kişiler otobüsler yardımıyla bu bölgeye ulaşabilecekken, trenlerle veya sarı dolmuşlarla da ulaşabilmektedir.

Esenler Otogarı’na ulaşabilmek için ilk alternatif olarak metro hattını kullanarak Mecidiyeköy’de inmek gerekmektedir. Metro hattının hemen çıkışında yer alan ana otobüs durağından 75O hattına binilmelidir. Bu hat, direkt olarak Esenler Otogarı’na gitmektedir ve yolculuk süresi oldukça kısadır.

Esenler Otogarı’na ulaşabilmek için bir diğer alternatif ise Beşiktaş üzerinden gitmektir. Metro hattı kullanılarak ilk durak olan Beşiktaş’a gelinir. Beşiktaş metro durağından çıkıldığında direkt olarak yürüme mesafesinde olan merkezi otobüs durak alanına geçilir. Bu durak, Beşiktaş iskelesinin hemen önünde yer almaktadır. Bu duraktan 28O numaralı İETT otobüs hattına binilerek direkt olarak Esenler Otogarı’na gidilebilmektedir. Otobüslerin otogara geçme süresi, direkt olarak ulaşım sağladığı için oldukça kısadır. Metronun kullanımı ve İETT’nin kullanımı ile birlikte ortalama 30-40 dakika içerisinde otogara gidilebilmektedir.

Yorumlar
  • Melahat
    02 Ocak 2018
    Esenler otogarı demeyin ya ben ömrümde böyle pis bir otogar görmedim, İstanbul'a hiç mi hiç yakışmıyor.
  • Hümeyra Ata
    Esenler'in altından metro geçiyor zaten ulaşması en kolay lokasyonlardan biri.
Benzer Makaleler