Kabataş Beşiktaş - Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı ile Harem’e Nasıl Gidilir?

Kabataş Beşiktaş - Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı ile Harem’e Nasıl Gidilir?

İstanbul’da yaşanan trafik gün geçtikçe artmaktadır. Yaşanan trafik problemlerinin çözülebilmesi için de farklı uygulamalara gidilmektedir. Bu sayede şehrin yoğun nüfuslu bölgelerindeki ulaşım sıkıntısı büyük ölçüde çözüme kavuşturulmaktadır.

Çözüme yönelik Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı bir diğer çalışma da Beşiktaş - Mecidiyeköy - Mahmutbey arasındaki metro hattıdır. Bu metro hattı, İstanbul’un Avrupa yakasındaki ulaşım problemini ortadan kaldırabilmek adına kullanıma sokulmuş durumdadır. Yapılan planlar doğrultusunda günde 1 milyondan fazla yolcu bu metro hattı ile taşınacaktır. Bu sayede ulaşım esnasında oluşan yoğun trafikler bir miktar ortadan kalkacak ve metro seçeneğini tercih eden kişiler ise daha kısa süreler içerisinde ulaşım sağlayacaktır.

Büyükşehir Belediyesi aracılığı ile oluşturulan metro hattı toplamda 18 kilometre uzunluğundadır ve 15 istasyondan oluşmaktadır. Merkezi yerler hedef alınarak oluşturulan istasyonlar, daha fazla kişinin metroyu kullanabilmesine olanak sağlayacaktır. Bu sayede metro hattından en üst seviyede verim alınacaktır ve yolcu kapasitesi arttırılacaktır. İstasyonlar genel olarak İETT otobüslerinin kalktığı yerlerde konumlandırılmıştır. Bunun sebebi, İstanbul içindeki ulaşım ağını daha sık hale getirerek, ulaşımı hızlandırmak ve yaya trafiğini de büyük ölçüde ortadan kaldırmaktır.

Metro Hattından Harem’e Nasıl Gidilir?

Metro hattının açılması ile birlikte bölge genelinde bir takım değişiklikler olacaktır. Metronun güzergahında işleyişini sürdürmekte olan İETT otobüslerinden bazıları güzergah üzerinden kaldırılarak, farklı güzergahlarda hizmet vermeye başlayacaktır. Bu sebeple de Beşiktaş - Harem gibi işlek yerler arasında gidip gelen kişilerin ulaşım süreçleri değişecektir.

Harem’e gidebilmek için Mahmutbey’den veyahut da Mecidiyeköy civarındaki herhangi bir metro durağından girilerek son durak olan Beşiktaş’a gelinmelidir. Beşiktaş’a geldikten sonra direkt iskeleden Üsküdar vapurlarına binilmelidir. Yarım saat aralıklarla kalkan Üsküdar vapurları ile Anadolu yakasına geçilerek, oradan Harem’e geçiş yapılmaktadır. Bu geçiş için kısa bir yürüyüş tercih edilebileceği gibi, sarı dolmuşlar da tercih edilebilmektedir. Taksinin tercih edilmesiyle Üsküdar’dan Harem’e yalnızca 2 - 3 dakika içerisinde geçilebilmektedir. Avrupa yakasından Harem’e geçebilmek için en kısa yol, Beşiktaş üzerinden gelmektir. Bu sayede vapur dahil toplam yolculuk 30 - 40 dakika aralığında sürmektedir ve Avrupa yakasından Harem’e kolaylıkla ulaşılabilmektedir.

Yorumlar
  • Davut
    06 Ocak 2018
    Nazan Hanım daha hızlı ama herkesin Avrupa yakasından vapurla geçme imkanı yok, o yüzden hazırlamışlar bu yazıyı.
  • Nazan Derin
    04 Ocak 2018
    Harem'e vapurla geçiyorum ben, diğerlerinden daha kolay ve hızlı oluyor.
Benzer Makaleler