Kabataş Beşiktaş - Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı ile İdo Sirkeci İstasyonu'na Nasıl Gidilir?

Kabataş Beşiktaş - Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı ile İdo Sirkeci İstasyonu'na Nasıl Gidilir?

Kabataş’tan başlayıp, Mahmutbey’e kadar ilerlemekte olan metro hattı, İstanbul’un Avrupa yakasının yükünü büyük ölçüde azaltmıştır. Metro hattının aktif hale getirilmesi ile birlikte her gün milyonlarca yolcunun taşınması amaçlanmıştır.

İstanbul’un yoğun nüfusunun bu bölgede olması sebebi ile bu bölgeye ağırlık verilmiş ve yeni bir tane daha metro hattı eklenmiştir.

Metro hattının uzunluğu 20 kilometreyi bulmaktadır ve toplamda 15’ten fazla durak ile tüm yolculara erişim sağlanacaktır. Merkezi yerlerin seçilmesi ile birlikte nüfusu fazla olan semtler de metro hattına yakın konumda olacak ve taşınan yolcu sayısı daha da arttırılacaktır. Bu sayede özel ulaşım araçlarının kullanımı bir nebze de olsa aza indirgenecek ve toplu taşıma araçları teşvik edilecek. Bu sayede İstanbul’daki trafik sıkıntısının bir kısmı çözülmüş olacaktır.

Kabataş - Mahmutbey metro hattının tamamı yaklaşık olarak 50 dakika sürmektedir. Hat, genel olarak farklı aktarma noktalarının tam üzerinden geçmektedir. Hattın yönü sayesinde metro istasyonlarından çıkıldığı an direkt olarak diğer ulaşım araçları tercih edilebilecektir. Bu sayede metro hattı aktif olarak kullanılabileceği gibi, diğer toplu taşıma araçları da metro tarafından oldukça desteklenecektir.

Metro Hattı Kullanılarak İDO Sirkeci İstasyonu'na Nasıl Gidilir?

Metro hattının kullanıma açılması ile birlikte farklı alternatif güzergahlar kullanılmaya başlanacaktır. Bu güzergahlardaki varılacak noktaya birbirinden farklı aktarmalar ile kısa süreler içerisinde ulaşılacaktır. Sirkeci, Eminönü olarak da bilinen merkezi bir İstanbul semtidir. Bu semte erişim için neredeyse İstanbul’un dört bir yanından İETT otobüsleri kullanılabilmektedir. Fakat kullanıma giren Kabataş - Mahmutbey metro hattı ile bu bölgeye erişmek artık daha da kolay hale gelmiş durumdadır.

Mecidiyeköy duraklarından veyahut da Mahmutbey duraklarından metro hattına giriş yapılmalıdır. Daha sonrasında Beşiktaş’ta inilmelidir. Beşiktaş’ta indikten sonra Eminönü’ne ulaşabilmek için Kabataş’a geçmek gerekmektedir. 36L, 58UL gibi İETT otobüs hatları ile Kabataş’a ulaşılmaktadır. Daha sonra Kabataş’tan T1 tramvayına binilerek Karaköy ve Haliç üzerinden Sirkeci’ye ulaşılabilmektedir. T1 tramvayından inilen nokta, merkezi İETT otobüs durağıdır. Bu duraktan yürüme mesafesi kadar yakınlıkta da İDO Sirkeci İstasyonu yer almaktadır. 1 - 2 dakika içerisinde bu istasyonu ulaşım sağlanabilmektedir.

Yorumlar
  • Demet
    02 Ocak 2018
    Sirkeci zaten İstanbul'un merkezi konumunda, her türlü ulaşım var.
Benzer Makaleler