Kabataş Beşiktaş - Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı ile İdo Yenikapı İstasyonuna Nasıl Gidilir?

Kabataş Beşiktaş - Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı ile İdo Yenikapı İstasyonuna Nasıl Gidilir?

Toplamda 24,5 kilometre uzunluğunda olacak metro hattında 19 istasyon olması planlanıyor. Kabataş-Mecidiyeköy ve Mahmutbey metro hattının Mecidiyeköy-Tekstilkent arasındaki kazı çalışmalarında sona gelindi.

2019 yılının ilk aylarında açılması planlanan metro hattı yolcuların denize ulaşımını da kolaylaştıracak.

Bu şekilde Marmaray kullanılarak Anadolu Yakasına geçişler hızlanırken, Yenikapı İDO iskelesi sayesinde Bursa, Mudanya, Avşa, Bandırma ve Yalova gibi şehir dışı bölgelere de ulaşım kolaylaşacak. İDO iskelesi ve civarındaki üst yapı çalışmaları da Avrasya Tünelinin açılmasıyla birlikte hız kazandı ve son halini aldı.

Beşiktaş-Mahmutbey Metro Hattı ile İDO Yenikapı İskelesine Ulaşım Nasıl Sağlanır?

1- Mahmutbey durağında metro hattına inecek olan yolcular yaklaşık 26 dakika sonra Mecidiyeköy istasyonunda inerek Yenikapı'ya ulaşım sağlayan M2 Yenikapı-Hacıosman hattına geçerek yaklaşık 10 dakika içinde Yenikapı son durakta inebilirler. Son durak ve İDO Yenikapı iskelesi arasındaki yürüme mesafesi yaklaşık olarak 10 dakikadır. Araç trafiğine kapalı olan bir alandan yürüyen yolcuların valizlerini taşımaları için gerekli rampa düzeni de sağlanmıştır.

2- Hat tamamlandığı zaman ve kullanıma açıldığında Kabataş'a kadar devam edecek olan yolcular burada hafif metro hattına aktarma yapabilirler. Kabataş-Bağcılar arasında giden T1 hattına geçerek 12.durak olan Aksaray'da inecek yolcular yine 10 dakikalık bir yürüyüşün ardından İDO Yenikapı iskelesine rahat bir şekilde ulaşabilirler.

3- Mahmutbey'den Kirazlı durağına gelecek olan yolcular buradan M1B Yenikapı-Kirazlı hattına geçerek 45 dakika içinde son istasyon olan Yenikapı'da inerek yürüyerek İDO Yenikapı iskelesine geçiş yapabilirler.

Metro bağlantıları ile dünyanın diğer belediyelerinin kalkışamayacakları bir maddi yükün altına giren İstanbul Belediyesi hedeflerini belirlediği zaman dilimleri içinde gerçekleştirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Trafiğin yoğun olduğu bir günde Mahmutbey'den yola çıkan bir özel aracın Yenikapı İDO iskelesine ulaşması saat, yol ve hava durumuna bağlı olarak 75-90 dakika aralığında olabilirken metro ağı ve aktarma imkanı ile bu süre 45-50 dakika civarına çekilebilir.

Çalışmalar tamamlandığı zaman yolcular Mahmutbey ve Mecidiyeköy arasını 26 dakikada geçtikten sonra metrobüs ile Anadolu Yakası'na veya Hacıosman metrosu ile Sarıyer'e ya da Taksim'e çok rahat, hızlı ve ekonomik bir şekilde ulaşabilirler.

Yorumlar
  • Umutcan Aşık
    Oraya ulaşım kolaydı zaten ama Marmaray, Avrasya Tüneli vs. gibi çalışmalarla daha kolay hale geldi. Önceden Topkapı ya da Sirkeci merkezdi, bence ulaşım merkezi artık Yenikapı.
  • Derin Selik
    Yenikapı tarafını son kavşak çalışması ile çok güzel hale getirdiler. İdo çok sık kullanılıyor, ulaşımın kolay olması lazım. Bir de oradaki otopark olayına bir çözüm bulsalar çok daha iyi olacak.
Benzer Makaleler