Kaçkarlar'a Seyahat

Kaçkarlar'a Seyahat

Türkiye Cumhuriyeti, dünyanın en güzel coğrafyalarından biri olan Anadolu topraklarında kurulmuştur. Gerek Akdeniz’e açılan kıyıları, gerek Karadeniz yaylaları ile önemli ve güzel bir yerleşke olan Anadolu, 4 mevsimi ve farklı yer şekiller ile de öne çıkmaktadır.

Ülkemizin her yöresinde ayrı bir güzellik ve zarafet fark edilirken, Karadeniz Bölgesi de pek çok yönden ilgi görür. Çünkü hem Karadeniz, hem yaylalar, hem muhteşem ormanlar ve bitki örtüleri ile ziyaretçilerin doğayla baş başa kalabildiği bu yörede, farklı rotalar oluşturularak gezmek ve eğlenmek de mümkündür. Kaçkarlar, bu anlamda son derece ilgi gören ve popüler bir yer olarak dikkat çeker.

Kaçkarlar

Bir doğa harikası olan Kaçkarlar, Doğu Karadeniz’de bulunur. Artvin’e bağlı Yusufeli İlçesi sınırlarında bulunan Olgunlar Köyü’nden başlayıp Rize’ye ait Çamlıhemşin İlçesi’ne uzanan Ayder Yaylası, genel anlamda Kaçkarlar olarak bilinen yöreyi oluşturur. 2150 metrelik rakıma sahip Olgunlar Köyü, çadır kurmak ve gezintilere çıkmak için uygun bir yerdir. Büyükçay olarak bilinen, Hastaf ismiyle de kayıtlara geçen büyük bir nehir yatağı bu coğrafyanın en önemli yerleri arasındadır. Kıvrımlar çizerek yükselen söz konusu vadi ile beraber çeşitli doğa güzellikleri görülebilir.

2840 metre rakıma sahip Büyükdağdüzü (ki Dilberdüzü olarak da bilinir) giderek bulutlara yaklaşan ziyaretçileri heyecanlandırabilir. Tepeleri yeşil, gökleri mavi, havası oksijen dolu Kaçkarlar oldukça hoş manzaralar da sunar.

Kaçkar Dağı

Kaçkar Dağı, aslında Ayder Yaylası ve çevresinde Kaçkarlar olarak bilinen bu yöreye asıl ismini veren dağdır. Bu dağa tırmanışlar ise her zaman dikkatli yapılmalıdır. Tırmanışlar esnasında farklı yayla ve tepelerden geçilirken, 3250 metre yükseklikte bulunan Deniz Gölü ise son derece şaşırtıcıdır. 60 metre derinlikli bu buzul gölü, manzara açısından da harika bir alternatif sunar.

Kaçkarlar gezileri gruplar halinde yapılabildiği gibi, bireysel olarak da yapılabilmektedir. Ancak güvenlik elden bırakılmamalı, tırmanışlar ve yürüyüşlerde en sağlıklı ve güvenli şekilde hareket edilmelidir. Bilhassa da oksijenin bol olması, mevsim şartlarına göre havanın soğuk olması, önemli etkenlerdir. Yalnızca çevre koşulları değil, yükseklik de kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir.

Gökyüzünün Berraklığı ve Etkisi

Kaçkarlar gezisinde çoğu kişi yorgunluğun ve manzara keyfinin etkisi ile gökyüzünü incelemeyi unutur. Ancak asıl olay, gökyüzündedir. Parlak, berrak ve bir o kadar da açık olan göklerde bütün yıldızlar, yıldız takımları, hatta zaman zaman meteor olayları gözlemlenebilmektedir. Rakımın ciddi anlamda yüksek olduğu, göklere daha yakın bulunan bu zirvelerden açık havalarda muhteşem tatlar alınabilir. Gece yatarken olsun, gündüz dinlenirken olsun sırt üstü uzanıp göklere bakmak, aslında Doğu Karadeniz’in ne denli güzel, etkileyici ve büyüleyici olduğunu da göstermeye yetecektir.

Dileyen herkes bu tarz yerlerde kendini iyi hissedebilir ve cennet vatanı daha yakından tanıyabilir.

Yorumlar
  • Uğurhan Çiçek
    09 Ocak 2018
    Buralarda yaşayan insanlar çok şanslı. Sorsan hepsi İstanbul'da yaşamak isterler ama bilmezler ki İstanbul'dakiler oraların hasreti içerisindeler..
  • Fatma
    Resimdeki olay tamamen gerçek biliyor musunuz. Ben şahidim. Güzel Karadeniz'imin her yeri ayrı güzelliğe sahip.
Benzer Makaleler
Popüler Yazılar
Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En Çok Okunanlar