Karadeniz Kültür Turları

Karadeniz Kültür Turları

Yeşilden ve doğadan vazgeçemeyenler için en uygun tatil seçenekleri arasında Karadeniz kültür turu bulunuyor. Karadeniz hem doğası ile hem de temiz havası ile ülkemizin eşsiz bölgelerinden biridir. Böyle bir bölgeyi keşfetmek için de Karadeniz kültür turları bulunuyor.

Karadeniz'de keşfedilmeyi bekleyen pek çok mekan ve pek çok doğal güzellik bulunuyor. Kastamonu'dan Artvin'e kadar uzanan eşsiz bir doğa turu hayatın yorucu telaşından insanı arındırmanın en keyifli yöntemlerinden biridir.

Doğa ve Deniz

Tatil anlayışı deniz kum ve güneş üçlüsünden çok daha başka olanlar için en ideal seçenek Karadeniz kültür turlarıdır. Bu turlar ile öncelikle Kastamonu gibi Kurtuluş Savaşı mücadelesinde canhıraş katkı sağlayan bir şehri gezmeye başlarsınız. Kastamonu ile o mücadele günlerinin izlerini keşfedebilirsiniz. Karadeniz ve kültür turları denince Safranbolu da akıllara ilk gelen mekanlardan biridir. Mükemmel bir eski çarşısı ve Unesco tarafından dünya mirası listesinde kanyonları ile görülmeye değer bir yerdir.

Bir devre şahitlik yapmak isteyenler için ise Sinop'tan daha ideal bir şehir çok nadir bulunur. Sinop Kapalı cezaevi ziyareti ile pek çok şairin ya da sanatçının hatıralarını yad etmek mümkündür. Ayrıca şehirde bulunan ve Selçuklular dönemine ait tersane ve kale görülmeye değerdir. Tüm bunların dışında ise 1997 yılına kadar varlığından dahi haberdar olunmayan Erfelek şelaleleri gizli bir cennetin kapılarını aralar niteliktedir. Tam 28 irili ufaklı şelale üst üste bulunuyor. Burası doğası ile görenleri kendine hayran bırakıyor.

Kurtuluş savaşı mücadelesinin başlatıldığı şehirde ise Bandırma gemisi müzesi ile yakın tarihe Amisos ve Amazon şehirleri ile ise uygarlığın ilk dönemlerine şahitlik etme fırsatı bulursunuz. Ayrıca Amisos'tan şehrin manzarasını izlemek gerçekten müthiştir.

Amasya ve Tokat ise Osmanlı devlerinin Karadeniz için önemli şehirleri arasındadır. Özellikle Amasya sancak olması sebebi ile pek çok Osmanlı eserine de halen ev sahipliği yapıyor. Bunun yanı sıra Ferhat ile Şirin'in de memleketi olan Amasya'da kral mezarlarını da gezmek tarihi değerleri yerinde keşfetmek için uygun bir fırsat olacaktır.

Tarihi Keşfedin

Karadeniz denince akla ilk gelen şehirlerden biri de Trabzon’dur. Karadeniz kültür turlarının en çok ilgi gören bu şehri bu denli özel kılan ise hem doğası hem de içerisinde barındırdığı tarihi yapılarıdır. Fatih döneminde fethedilmiş olan bu şehirde mutlaka görülmesi gereken yer elbette ki Sümela manastırıdır. Bir dağın oyulması ile yapılmış olan bu mimari yapı görenleri kendine aşık edecek güzelliktedir. Tarihi yapıların yanı sıra biraz da Trabzon'un doğasını izlemek isteyenler için ise Uzun göl kusursuz bir seçim olacaktır. Karadeniz kültür turunda insanın doğa ile kendini baş başa hissettiği en özel yerlerden biri de Ardeşen ve Ayder yaylalarıdır. Mükemmel manzarası, yeşil doğası ve bol oksijenli havası ile trekking için oldukça uygun bir seçenektir. Ayrıca Rize'de bulunan Fırtına deresi ve tarihi köprü de Karadeniz kültür turunun olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

Rafting yapmaktan keyif alanlar için ise fırtına deresi kaçırılmayacak bir eşsizlikte deneyim yaşamanıza olanak tanır.

Tüm bu maceralardan sonra sadece sakinliğin tadını çıkarmak istiyorum diyenler için ise Artvin'in cennet köşeleri en ideal seçenektir. Özellikle Hopa ve çay bahçeleri insana dinginlik kazandıran bir yapısı ile hayatın bütün yorgunluğunu ve stresini almaya yeterli oluyor.

Sizler de tüm bu doğal güzellikleri görmek ve doğanın içinde kendinizi kaybetmek istiyorsanız Karadeniz kültür turlarına mutlaka katılmalısınız. Karadeniz bölgesi insanın hayatında bir kez olsa dahi görmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Yorumlar
 • Erdem
  06 Ocak 2018
  İnsanın ömrü uzar yahu burada, yaşlanmaz ki insan. Biz de egzoz dumanı soluyalım İstanbul'da!
 • Mine Ertürk
  Ayder'e gidin de orada bir gözleme-mıhlama yiyin. Unutmanız mümkün değil, benim unutamadığım gibi :)
 • Ali Kemal
  Yaylalarda kamp yapmak lazım. Bayadır planlıyorum ama fırsat bulamıyorum. Düşünsene tertemiz yeşillik ve havada güne merhaba diyorsun..
 • Pınar
  Bütün Karadeniz'i ve gezilmesi gereken yerleri gezdim. Kendinize 10 gün ayırın ve mutlaka gezin. Bana çok şey kattı, mutlaka size de katacaktır.
Benzer Makaleler
Popüler Yazılar
Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En Çok Okunanlar