Kış Mevsiminde Rusya

Kış Mevsiminde Rusya

Karasal iklimin hüküm sürdüğü Rusya, geniş topraklara sahip olan bir ülkedir. Kuzey kutbuna yakın bölgelerde de toprakları olan Rusya'da kışlar oldukça soğuk geçiyor. Genellikle kar yağışı ile birlikte geçen kış ayları, Rusya gezisini bu mevsimde yapmak isteyenler için birçok imkana sahip.

Rusya'da Kış Aylarında Nerelere Gidilir?

Rusya denildiğinde akıllara ilk olarak Moskova gelmektedir. Moskova'da yer alan Kızıl Meydan ve Kremlin Sarayı, özellikle kışın bembeyaz kar ile kaplı zamanlarda oldukça ilgi çekici bir görünüm kazanıyor. Aynı zamanda sanatsal etkinliklerin de kış aylarında daha fazla gerçekleştiği Moskova'da Bolşoy Balesi tarafından sahnelenen gösterileri izleyebilir, sergi gibi etkinliklere katılabilirsiniz.

Moskova'da ulaşımı sağlayan Moskova metrosu, bu konuda oldukça kaliteli bir hizmet sunuyor. Şehrin hemen her yerine metro ile ulaşım söz konusu. Aynı zamanda metronun her istasyonu, özel olarak sanatsal bir görünüm ile tasarlanmış. Gittiğiniz her istasyonda ihtişamlı heykeller, tavan süslemeleri, mermerden inşa edilen kemerleri görebilir ve Rusya'da sanatın en görkemli haline tanıklık edebilirsiniz.

Moskova'da şehrin karlar altındaki güzelliklerini keşfe çıkabileceğiniz en keyifli mekanlardan biri de Gorki Parkı. Dünya edebiyatında iz bırakan yazar Maksim Gorki'nin adının verildiği bu park, özellikle kış aylarında karlarla kaplıyken, birçok etkinliğe de sahne oluyor. Bu parkta kayak yapılmakla birlikte, bir buz pateni pisti de bulunuyor. İsterseniz bir paten kiralayarak, buz pateni deneyimi yaşayabilir veya yalnızca kayak yapanları izleyerek, doğanın ve temiz havanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Eğlenceli Etkinliklerin Zamanı

Rusya'da oldukça uzun süren kış mevsimi, birçok kültürel, sanatsal veya eğlence içerikli etkinliklerin de zamanı olarak anılıyor. Bunların arasında en çok ziyaretçi çeken ve en ilginç olanı da, her yıl ocak ayında Krasnoyarsk'ta düzenlenen "Uluslararası Kar ve Buz Heykelleri Festivali." Bu festivalde heykel sanatçıları tarafından yapılan ve ana malzemesi yalnızca kar ve buz olan devasa boyuttaki heykelleri görebilme şansına sahipsiniz. Ayrıca bu festivalde birçok eğlenceli diğer etkinlikler de düzenleniyor.

Rusya tatilini eğer yılbaşında yapmayı planlıyorsanız, yılın bu mevsiminde "Rus Kış Festivali" bütün görkemi ile sizi bekliyor olacak. Moskova'da Devrim Meydanı olarak adlandırılan kent merkezinde düzenlenen bu festival, oldukça neşeli anlara sahne oluyor. Bu festival aralık ayında başlayıp, ocak ayının ortalarına kadar devam ediyor. Festivalde birbirinden lezzetli Rus mutfağı ürünlerini tadabilirsiniz. Özellikle tatlı yiyeceklerin ve şekerlemelerin öne çıktığı bu festivalde, şekerlemeden yapılmış kocaman heykeller ile kendinizi bir masal diyarında gibi hissetmeniz mümkün. Bu şekerden heykeller görevliler tarafından kırılarak, parçaları festivalin ziyaretçilerine dağıtılıyor.

Moskova'da kışın görülmesi gereken bir diğer önemli mekan da, İnziva Bahçesi' dir. Burada Rusya'da kışın birçok park ve açık alanda olduğu gibi büyük bir buz pateni pisti bulunmakta. Aynı zamanda burada soğuk havada ısınmanızı sağlayacak bir konser etkinliğine katılabilirsiniz.

Yorumlar
  • Hamdi
    19 Ocak 2018
    Rusya'da yaz olsa vatandaşları Antalya'ya akın eder mi? Rusya=kış, kar, kıyamet. Bana göre bir yer değil.
  • Serhat Dağver
    19 Ocak 2018
    Rusya'nın yazı da güzel kışı da! Lakin onu güzel yapan mevsimleri değil, kızları :)
Benzer Makaleler