Kışın Seyahat Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kışın Seyahat Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bazen iş, bazen de tatil amaçlı gerçekleştirilmekte olan kış seyahatlerinde herhangi bir problem yaşamak istemiyorsanız; doğru bir seyahat planı yapmanız gereklidir. Bunun için de seyahat öncesinde ve seyahat sırasında dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

Soğuk havalar, kışın seyahat etmeniz için bir engel değil. Her ne kadar yaz mevsimine göre kışın seyahat etmek daha zor olsa da, dikkat edildiği sürece çok keyifli olabilmektedir. 

Doğru Bavul Hazırlamak

Yazın yapacağınız seyahatlerde bavulunuzda eksik bir şeylerin olması ciddi bir sorun oluşturmamaktadır. Çünkü tişörte ihtiyacınız olduğunda pek çok yerden tişört alabilirsiniz. Kış seyahatlerinde genellikle kalın kıyafetler giyilmesi gerektiğinden, gittiğiniz kayak merkezinde ya da şehir dışında bir yerde aradığınız kıyafeti ya da eşyayı bulmanız zor olabilir. Bu nedenle kış seyahatine çıkmadan önce bavulunuzu kontrol etmeniz son derece önemlidir. İhtiyacınız olabilecek kıyafetleri ve eşyaları mutlaka bavulunuza yerleştirmelisiniz.

Yolculuk İçin Bilgi Almak

Kışın yapılan uçak seyahatlerinde kötü hava koşullarından dolayı seferler sıklıkla iptal edilebilmektedir. Uçuşun iptal olup olmadığını, evden çıkmadan önce öğrenmenizde fayda vardır. Bu şekilde saatlerce havaalanında beklemek zorunda kalmazsınız. Herhangi bir iptal bildirimi yoksa havaalanına erken saatte gitmeye çalışmalısınız. Bu sayede trafik yüzünden uçağı kaçırma riskinden kurtulmuş olursunuz. Evden çıkmadan önce hava durumuna bakmanızda fayda vardır. Böylece kötü hava koşulları nedeniyle yolda karşılaşabileceğiniz engelleri önceden tahmin edebilirsiniz.

Kalacak Yeri Merkeze Yakın Seçmek

Kışın seyahat edeceğiniz şehirde kar yağışı etkiliyse; pek çok yere kolay erişebilmek adına kalacağınız yeri merkeze yakın olarak seçmelisiniz. Seyahate çıkmadan önce, en uygun fiyatlı olan otelleri araştırmanız da sizin yararınıza olacaktır. Uygun fiyatlı bir otel bulduğunuzda, hemen rezervasyon yaptırmanız gereklidir. Çünkü kötü hava koşulları nedeniyle otellerde yoğunluk olabilir. Seyahate çıkmadan önce kalacak yerin belirlenmesi, son derece önemlidir. Kalacak yeri seçerken, otelin merkezi yerlere yakın olmasına dikkat etmelisiniz.

Nakit Para Bulundurmak

Pek çok yerde kredi kartı geçmesine rağmen, yolculuk sırasında yanınızda bir miktar da olsa nakit para bulundurmanızda fayda vardır. Kış şartlarında yollarda nelerle karşılaşacağınızı tam olarak bilemezsiniz. Bazı anlarda kişilerin nakit paraya ihtiyaçları olabileceğinden, yola çıkmadan bir miktar nakit parayı yanınıza almalısınız. Bir ya da iki gün kendinizi idare edebileceğiniz parayı almak, sizi daha güvende hissettirecektir. Kredi kartının geçmediği yerlerle karşı karşıya kalırsanız; nakit paranızı kullanabilirsiniz.

Sağlık Malzemelerini Eksik Etmemek

Herhangi bir rahatsızlık durumuna karşılık, yanınıza sağlık malzemeleri bulundurmanız oldukça önemlidir. Düzenli olarak kullandığınız bir ilacınız varsa; yolculuk öncesinde ilacı tedarik edip, yanınıza almalısınız. Gideceğiniz yere yakın eczane bulmanız bazen zor olabilir. Bu durumda yanınıza alacağınız ilaç, kurtarıcınız olacaktır. Ağrı kesici, yara bandı ve tentürdiyot gibi çeşitli sağlık malzemelerini de yanınızda bulundurmanız sizin için kurtarıcı olacaktır.

Yorumlar
 • Samet Kılıç
  12 Ocak 2018
  Saat başı kahve tüketecek şekilde ayarlayın kendinizi. İçinizi sıcak tutun, dışınıza da yansıyacaktır.
 • Neriman Gül
  11 Ocak 2018
  Yurt dışına gidecek olanlara mutlaka seyahat sigortası yaptırmalarını öneriyorum. Özellikle bu kış günlerinde üşütürsünüz falan, yüksek hastane masrafları yerine sigortadan tedavi olmak inanın daha karlı. Çok bişey değil, ben bir hafta on günlüğüne 25-30 TL bir şey ödemiştim.
 • Galip
  10 Ocak 2018
  Nereye seyahat edildiği önemli, bizim burada kışken gideceğimiz yerde yaz havası olabilir.
 • Yasin Efe
  10 Ocak 2018
  Sıkı sıkı giyinin, üşütmeyin :) Gideceğiniz yerde ısınma problemi olmamasına dikkat edin keza ben Tiflis'te donmuştum. Ufacık doğalgaz sobaları var ve sadece kendi çevresini ısıtıyor.
Benzer Makaleler
Popüler Yazılar
Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En Çok Okunanlar