Kuzey Afrika Seyahat Rehberi

Kuzey Afrika Seyahat Rehberi

Dünyanın en mistik ve en otantik kıtaları arasında Afrika ilk sıralarda gelir. Ne Amerika Birleşik Devletleri gibi her yeri keşfedilmiş ve bunu filmler ile bütün dünyaya yayabilmiştir, ne de Avrupa devletleri gibi abartılı kent kültürleri ile yapay bir popülarite pompalanmasına izin vermiştir.

İşte bu, Afrika ülkelerinin genel anlamdaki özetidir. Açlık, yoksulluk ve sefalet ile boğuşan pek çok Afrika ülkesine nazaran, kuzey Afrika ülkeleri ise daha modern, daha dünyaya açık ve daha yaşanabilir noktalar arasında gelir. Afrika turu yapmak isteyenlerin de Kuzey Afrika ülkelerine öncelik vermesi elbette ki sürpriz olmaz. Fas, Tunus, Sudan, Mısır, Cezayir ve Libya’dan oluşan bu devletler, ilgi çekici kentlere de sahiptirler.

Mısır

Şüphesiz ki Mısır, çağlar öncesinde yapılan ve sırları hala açığa çıkmaya piramitleri ile ciddi bir çekim merkezidir. Bunun yanı sıra Kleopatra, Ra ve diğer pek çok Mısır simgesi de bu ülkeye olan turist akınında ilk sıraları oluşturur. Günümüzde ise Mısır, siyasi çalkantıları ve darbeleri ile daha az kimsenin gittiği, daha mesafeli durulan bir ülke haline gelse de, yine de piramitleri ya da firavun mezarlarını görmek için bile milyonlarca insanın akın ettiği bir yer olarak mevcut ilgi odağı konumunu sürdürmektedir.

Fas

Kuzey Afrika dendiği zaman akla gelen ilk ülkelerden birisi de, İspanya’nın hemen altında yer alan ve kıtasının kuzey batı kısmını oluşturan Fas’tır. Ülkenin en popüler kenti olan Casablanca, gerek Amerika’dan, gerek ise Avrupa’dan yılın her dönemi turist çekmektedir. Ülkemizden de Fas’ın kentlerine çok sayıda kişi gitmektedir. Gece hayatı çok renkli olan, eğlencenin ve heyecanın kendini fazlası ile hissettirdiği bu ülkede pek çok ziyaret edilecek yer de bulunmaktadır. Geçmiş dönemlerde, ülkenin kritik bir yerde yer almasından dolayı çeşitli savaşlar ve özellikle de deniz savaşlarına şahitlik eden Fas, kaleleri ve tarihi yerleri ile de ilgi görür.

Tunus

Otantik bir ülke olan Tunus, kuzey Afrika’nın dünyaya dönük olan yüzlerinden biridir. Avrupalıların pek çok Tunuslu aracılığı ile kuzey Afrika ile tanıştığı bilinen bir durumdur. Ülkemizden Tunus’agiden pek çok kişi, hem ticaret hem de turistik açıdan bu ülkeye ve kentlerine gitmektedir. Bütün bunları üst üste koyunca da ülkenin ne denli sık tercih edildiği fark edilebilir.

Libya ve Cezayir

Çok uzun yıllardır Avrupa’ya kaçan pek çok Afrikalı, geçiş noktası olan bu iki ülkeyi tercih etmektedir. Özellikle de Cezayir, Fransa’nın uzaktan kontrol ettiği ve birçok gencini de kendi nüfusuna geçirdiği bir ülke olarak anılmaktadır. Deniz kenarında yer alan kentlerinde güzel tatil fırsatları ortaya çıkan bu iki ülke, ekonomik anlamda da ziyaretçileri yormamaktadır. Dileyen herkes beğendiği kuzey Afrika kentlerine seyahat etmeyi planlayabilir.

Yorumlar
  • Fatma Alkan
    En çok görmek istediğim yerlerden biri ama kısmet bulupta bir türlü gidemedim. Bu tarz yazıları okudukça heyecanlanıyorum ama fırsat bulamıyorum ne yapayım ancak okumakla kalıyoruz.
  • Talha
    Fas'ın kızları çok güzel ya :) Hayran kaldım resmen. Sırf o yüzden tekrar gitmek istiyorum. Özellikle Kazablanka çok iyi, tavsiye ederim.
Benzer Makaleler