Kuzey Avrupa Başkentleri

Kuzey Avrupa Başkentleri

En medeni ülkeler arasında yer alan Kuzey Avrupa ülkelerinde, yaşam şartları oldukça üst seviyededir. Tüm dünyayı gezmek ve yeni yerler keşfetmek isteyenler için hazırladığımız önerileri değerlendirerek siz de merakınızı yenebilirsiniz.

1- Danimarka ve Başkent Kopenhag

İstanbul-Kopenhag arasındaki yolculuk yaklaşık olarak 3 saatte tamamlanır. Bir masal diyarı olarak adlandırılacak olan şehirde, trenle istenen her yere kolay bir şekilde ulaşım sağlanabilir. Eskiden Vikinglerin balıkçı kasabası olarak bilinen Kopenhag, ülkenin en önemli ve işlek limanı olan Nyhavn'a da ev sahipliği yapar. Pek çoğumuzun çocukken okuduğu masalların yazarı olan Hans Christian Andersen'in yaşadığı eve uğrayarak hayallerinize kısa bir yolculuk yapmak isterseniz tatilinizde bu önerimizi dikkate alabilirsiniz.

2- Finlandiya ve Başkent Helsinki

Finlandiya'nın başkenti ve en kalabalık şehri olan Helsinki için, bir kültür şehri denebilir. Açık renk granit taşın kullanıldığı özel mimarisiyle dikkat çeken şehir, bölgede yaşayanlar tarafından "Kuzeyin Beyaz Kenti" olarak adlandırılır. Sayısız sosyal ve kültürel etkinliğe ev sahipliği yapan Helsinki, Baltık Denizi'nin Finlandiya Körfezinde kuruludur. Başkentin etrafında irili ufaklı yaklaşık 300 ada yer alır. Şehirde Fincenin yanı sıra İsveçce'de kullanılır. Ziyaretinize Helsinki'den başlayarak Tallinn, Stockholm ve Saint Petersburg'a da geçebilirsiniz.

3- Norveç ve Başkent Oslo

Bol oksijene sahip olan Norveç'in başkenti Oslo, bir liman kentidir. İskandinavya'nın en özel şehirleri arasında yer alan Oslo, ülkenin kültür ve finans merkezi olarak da adlandırılır. Dünyanın en pahalı şehirleri sıralamasındaki yerini her zaman koruyan Oslo, gelişmiş ülke ekonomisinin sağladığı yüksek standartlara rağmen Avrupa Birliği'ne girmeyi reddetmiştir. Gelişmiş toplu taşıma seçenekleri özellikle turistlerin günlük hayatını kolaylaştırır. Düzenli olarak sürdürülen festivaller turizmin canlanmasına katkı sağlar. Tarihi ve modern yapılarıyla pek çok müzeye ev sahipliği yapan Oslo, görülmesi gereken Kuzey Avrupa başkentleri arasında sayılabilir.

4- İsveç ve Başkent Stockholm

Ülkenin başkenti olmakla yetinmeyen Stockholm, aynı zamanda bir kültür, ekonomi, siyaset, medya ve turizm cennetidir. Şehri dolaşan kanallar, renkli tarihi binalar ve doğal güzellikler İsveç'in başkenti Stockholm'ü turistler açısından çekici kılar. Şehre bağlı olan 14 ada, zaman içinde yaşama elverişli hale getirilmiş ve şehrin sınırları genişletilmiştir. Düzenli olarak kalkan tekne turları ve bölgeyi 1 saat içinde görmeyi sağlayan Hop On Hop Off otobüsler turistlerin ilgisini çeker. Karasal iklime sahip olan ülkeyi gezmek için ideal zaman yaz mevsimidir.

5- Estonya ve Başkent Tallinn

Estonya nüfusunun %35'inin yaşadığı başkent, 1918'e kadar Reval ismiyle anılmıştır. Estonya'nın bağımsızlığını ilan etmesinin ardından Tallinn olarak anılan şehir, Baltık Ülkeleri arasında turistler tarafından en çok ilgi gösterilen bölge olarak düşünülebilir. Mavi ve yeşilin kusursuz uyumuna ev sahipliği yapan başkent, ziyaretçilerine verdiği huzurla dikkat çeker. 2011 yılında Avrupa Kültür Başkenti olmaya hak kazanan Tallinn, geçmiş ve geleceği buluşturur.

Yorumlar
Benzer Makaleler