Mutlaka Görmeniz Gereken Karadeniz Yaylaları

Mutlaka Görmeniz Gereken Karadeniz Yaylaları

Temiz havanın tadını çıkarmak, doğa ile baş başa kalmak ve şehrin rutininde hiç rast gelemeyeceğiniz muhteşem yeşilliğin keyfini sürmek istiyorsanız, mutlaka Karadeniz’in eşsiz yaylalarını görmelisiniz.

Karadeniz dendiğinde herkesin aklına gelen uçsuz yeşillik ve muhteşem yaylaları oluyor hiç şüphesiz. Daha çok Doğu Karadeniz bölümünde yer alan bu eşsiz güzellikteki yaylaların birçoğuna araba ile gidilemediği, sadece patika yollarından varılabildiği için bu yaylalar doğallığından ve ferahlığından bir şey kaybetmeden korunabilmiş.

Fırsatınız ve zamanınız varsa şimdiden planınızı yapın. Sadece bedenen değil ruhen de dinleneceğiniz ve her bir solukta yeniden canlanacağınız bu yaylalardan bir süre sonra ayrılmak çok zor gelecek. Yaz aylarında sezonu açılan bu yaylalarda temiz ve masmavi gökyüzünün altında toprağı örten yeşilin binbir tonu bu coğrafyada manzaranın seyrine doyamayacaksınız.

Samistal Yaylası

Rize Çamlıhemşin’de Palovit ve Kavrun vadilerinin arasında bulunan bu yayla, eski mimarisine uygun olarak korunmuş taş evleri ile ünlü. Bölgedeki en yüksek yaylalardan biri olduğu için gündoğumunun ve batımının eşsiz renklerini bulutların üstünden seyredilebildiği bu yaylada konaklamak için ise ne yazık ki bir tesis bulunmuyor.

Pokut Yaylası

Rize, Çamlıhemşin'de bulunan Pokut Yaylası deniz seviyesinden 1800 metre yükseklikte bulunuyor. Karadeniz'den gelen esinti yaylaya ulaşabildiği için normalde bu yükseklikte bulunan diğer yaylalarda ağaç yetişmezken, Pokut Yaylası ağaçlarla kaplı. Bulutlara uzansanız eliniz değecek gibi hissettiren bu masallardan fırlamış gibi duran yaylanın tepesinde, konaklamak için pansiyonlar da mevcut.

Sahara Yaylası

Artvin Şavşat’ta bulunan ve Karagöl Sahara Milli Parkı içerisinde yer alan yayla 1800 metre yükseklikte bulunuyor. Muhteşem ayna gibi ağaçları yansıtan gölü ve uçsuz yeşillikleri ile ziyaretçilerin başını döndüren bu parkı da ayrıca görmelisiniz. Sehara Yaylası’nda konaklama için herhangi bir tesis bulunmuyor. Ancak dilerseniz çadır ve karavanla kamp kurabilirsiniz.

Kito (Gito) Yaylası

Rize, Çamlıhemşin'de bulunan Kito Yaylası, denizden 2400 metre yükseklikte bulunuyor. Ahşap evlerin büyüleyici havası ile kendinizi kaybedeceğiniz bu yaylada konaklayabileceğiniz 3 de tesis hizmet veriyor. Harika fotoğraflar çekip, gerçek olduğuna inanamayacağınız bu yaylada bisiklet turu da yapabilirsiniz.

Anzer Yaylası

Rize, İkizdere'de bulunan Anzer Yaylası’nın zirvesi deniz seviyesinden 3000 metre yükseklikte yer alıyor. Dünyaca ünlü Anzer balının da yapıldığı yaylada ayrıca endemik yani başka yerde yetişmesi mümkün olmayan bitki örtüsü ile yüzlerce çeşit çiçek türünü de barındırıyor. Bu da Anzer balının neden bu kadar ünlü ve özel olduğunu açıklıyor.

Macahel Yaylası

Artvin, Borçka'da bulunan Macahel Yaylası’nın büyük kısmı ormanlarla kaplı bulunuyor. 100 yaşından 500 yaşına kadar pek çok ağaç ile karşılaşabileceğiniz yaylada Kafkas arısı tarafından yapılan Kafkas balı da üretiliyor. Ağaçların göğe değdiği bu güzel yayla, halk arasında Camili Köy olarak da biliniyor.

Ayder Yaylası

Rize, Çamlıhemşin'de bulunan ve en ünlü yaylası olan Ayder Yaylası, denizden 1350 metre yükseklikte bulunuyor. 1987 yılından beri turizme açık olan bu yaylada yerin 260 metre altından gelen 50⁰C sıcaklıkla yeryüzüne ulaşan ve özellikle kireçlenmelere ve romatizma hastalıklarına çok iyi gelen kaplıcalar da bulunuyor. Yaylada pansiyon ve otel tipi konaklama seçenekleri mevcut. Ayrıca çeşitli el emeği ürünlerinin de satıldığı çok sayıda hediyelik eşya dükkânı da yer alıyor.

Yorumlar
  • Gülşah
    Bir günde dört mevsim yaşadım resmen Karadeniz gezisi sırasında. Bir tarafı güneşli, bir tarafı kapalı, diğer tarafta yağmur yağıyor falan derken yeşilliğin keyfine vardık orada. Yukarıda sayılanların neredeyse tamamını görme fırsatım oldu çok güzellerdi.
  • Ekrem
    Ayder Yaylası'nda çimlere uzanarak fotoğraf çekilebilir, Facebook kapak resmi yapabilirsiniz :) Yaylanın yukarısına çıkıp aşağı doğru yuvarlanmakta ayrı bir zevk. Karadeniz'e yolunuz düşerse yukarıda sayılanların hepsini gezip görün derim. Gitmişken Uzungöl'e de gidin.
Benzer Makaleler
Popüler Yazılar
Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En Çok Okunanlar