Online Check-In Nedir, Nasıl Yapılır?

Online Check-In Nedir, Nasıl Yapılır?

Check-in işlemi uzun kuyruklarda beklemek olarak bilinir. Eğer check-in ile vakit kaybetmek istemiyorsanız bu işlemi internet ortamından kolaylıkla yapabilirsiniz.

Artık havayolu ile seyahat eden yolcuların sayısı gün geçtikçe artıyor. Gerek süre kaybı yaşamamak için gerekse karayolu ile seyahat etmenin maliyetinin artması gibi nedenlerden ötürü şimdilerde çoğu insan havayolu ile seyahati tercih ediyor. Bu sayının artmasının elbette olumsuz etkileri yok değil. 

Nasıl Yapılır?

Online check-in yapabilmeniz için internet bağlantısını kullanmanız yeterli olacaktır. İster telefon, ister tablet isterse bilgisayar ile bu işlemi rahat ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Havalimanındaki uzun kuyruğa girmeden tek tuşla gerçekleştirdiğiniz chek-in ile gecikme riskinden ve bekleme stresinden kurtulabilirsiniz.

Hemen hemen tüm havayolu firmalarının yolcularına sunduğu bu hizmeti, yine bilet aldığınız firmanın internet sitesinden yapabilirsiniz. Online check-in hizmeti sunan havayolu firmalarından bazısı koltuk seçimi için ek bir ücret talep edebiliyor. Yolculuktan önce büyük bir zaman tasarrufu sağlayan online check-in kelimenin tam anlamı ile hayat kurtarıcı bir işlem.

Biletinizi Önceden Satın Almış Olmalısınız

Online check-in işlemini yapabilmeniz için uçak biletinizi önceden almış olmanız gerekiyor. Biletinizi hangi firmadan  aldıysanız, o şirketin web sitesini kullanarak bu işlemi yapabilirsiniz.

Süreye Dikkat Etmelisiniz

Online check-in yapabilmek için havayolu firmalarınca belli süre kısıtları belirlenmiş oluyor. Örneğin kimi firma, uçuşa son 24 saat kala; kimisi ise 48 ila 72 saat kala internet sitelerindeki sistemi online check-in hizmetine açıyor. Belirlenen bu sürelerden önce online check-in işlemi gerçekleştirilemiyor.

PNR Numarası Bilgisine Sahip Olmalısınız

Havayolu firmasının check-in sayfasındaki ilgili kutuya PNR yani rezervasyon numarası ile birlikte ad ve soyad bilgilerinizi girerek koltuk seçimi menüsünü açabilirsiniz. Acil çıkış ya da ön sıralar gibi bazı koltuklar seçime kapalı oluyor. Çıkan menüde koltuğunuzu seçip, onay bölümüne geçebilirsiniz.

Bilet Yerine SMS ya da E-Posta

Onaylama işlemini de tamamladıktan sonra geriye check-in işleminin son ayağı olan kısa mesaj ya da e-posta gönderim işlemi kalıyor. Kâğıt ile uğraşmak istemeyen yolcular için mobil biniş kartı yerine geçen bu sms ya da e-postalar oldukça kullanışlı olabiliyor. Hem doğayı korumak adına kağıt israfının önüne geçiyor hem de sizi bilet kağıdının kaybolma vb. risklerinden kurtarıyor. Telefonunuza gönderilen SMS veya e-posta üzerindeki linke tıkladığınız zaman, ekranınızda kare kodlu bir biniş kartı beliriyor. Bu biniş kartı ile doğrudan uçağınıza binebilirsiniz.

Tüm işlemlerin sonunda gönül rahatlığı ile havalimanına gidebilirsiniz. Eğer valiziniz var ise ve teslim etmek istiyorsanız online check-in yapan yolculara özel bölümden sıra beklemeden bagajınızı teslim edebilirsiniz. Şimdi uçağınıza binmeye hazırsınız.

Yorumlar
Benzer Makaleler
Popüler Yazılar
Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En Çok Okunanlar