Orta Doğu’nun Yükselen Yıldızı: Dubai

Orta Doğu’nun Yükselen Yıldızı: Dubai

Orta Doğu, genel olarak savaşlar ve katliamlar ile bilinirken; Dubai ise bu topraklarda farklı tarzı ve yeni nesil yaşam stili ile dikkat çeker. Birleşik Arap Emirlikleri’nin bu güzide yerleşkesi, kış mevsiminde milyonlarca turisti ağırlar.

Ekim ile Mayıs ayları arasında iklim şartlarından dolayı çok daha gezmeye elverişli olan Dubai, çöl iklimine sahip olmasından ötürü genel anlamda sıcak hissettirir.

Son yıllarda yapılan yatırımların ve çeşitli ticaret merkezleri ile eğlence mekanlarının öne çıktığı kentte, dünyanın her ülkesinden farklı farklı turistleri görebilmek mümkündür. Otel konaklamalarında el yakan, ucuz konaklama şansı neredeyse olmayan kentte, birçok şehir merkezinin olması da kafa karıştırmaktadır. Çünkü klasik bir biçimde “x yeri bu kentin merkezidir” denemiyor. Ancak bütün bu merkezlerin arasında en popüler olanı ise Dubai Marina olarak bilinen bölge…

Dubai’de Sosyal Hayat

Toplu taşıma araçlarının yaygın olmamasından ötürü taksi veya kişisel kullanım için alınan araçlar ile şehir içinde seyahat edilebilmektedir. Konaklama ücretlerine oranla, taksi ücretleri bir miktar daha uygun.

Restoranlarda istediğiniz şekilde yemek bulabilir, alkollü içkiler konusunda da sınırsız seçeneklere sahip olabilirsiniz. Kimi yerlerde kampanyaları yakalarsanız Dubai şartlarındaki en ucuz fiyatlara da kavuşabilirsiniz.

Kadınların sosyal hayatta ve gece hayatında yer alabilmeleri için kimi yerlerde Ladies Night saatleri olabilmektedir. Bu saatlerde kadınlar ücretsiz içeceklerden yararlanabilir. Bu şekilde ciddi anlamda bir memnuniyet sağlanmaktadır.

Mekanlar öğle kahvaltısı olan brunch menülerine alkol koyuyorlar. Bu şekilde kahvaltıda alkol almış olabiliyorsunuz. Ancak şunu da unutmamak lazım, alkol ruhsatı Dubai genelinde yalnızca otellerde var; bu nedenle de neredeyse bütün alkollü içkiler otellerde…

Gidilmesi Gereken Yerler

Dubai City Walk, açık ve kapalı alanları ile eğlence, yeme içme ve alışveriş yeri olarak tasarlanmıştır. Dubai’nin en ünlü yerlerinden birisi burasıdır. Avrupai sokaklar insanı farklı yerlerde hissettirebilmektedir.

Dubai JBR Walk, Marina bölgesinin hoş yerlerinden biri… Sağ tarafı deniz ve plaj; sol tarafı ise restoranlar ve alışveriş merkezleri… Gerçekten de bütün bir günü geçirebileceğiniz bir yer olarak burası şiddetle önerilir.

Dubai Palmiye Adası, içinde çok bir şey vadetmeyen, fakat dışarıdan harika görünen bir yer. Bu nedenle de pek çok turist burayı görmek isteyebilir. Yine de hoş restoranlar burada yer almaktadır, özellikle denize sıfır balık yemek için burası iyi bir seçimdir.

Yazının başında da bahsedildiği gibi Marina bölgesi, Dubai için dikkat çekici bir yer olarak öne çıkıyor. Şehrin ana merkezi olan bu bölgede en güzel oteller ve restoranlar bulunuyor.

Kısacası Dubai, pek çok yönden Arap toplumlarının ortaya koyduğu en ilgi çekici kent olarak ifade edilebilir. Zengin turistlerin daha fazla akın ettiği bölgeye, siz de uygun bilet kovalayarak gidebilirsiniz.

Yorumlar
  • Çetin
    Adamlarda para olduğu için şehir planlaması çok başarılı. Otobüs duraklarında bile klima var, siz düşünün.
Benzer Makaleler