Otobüs Bileti Alımı Ve Sonrası

Otobüs Bileti Alımı Ve Sonrası

Online otobüs bileti satın almak için izlemeniz gereken yol yazımızda sizler için detaylı şekilde paylaşılmıştır.

Gelişmekte olan teknolojiye rağmen, otobüsle seyahat etmek popüler bir seyahat yöntemidir. Nitekim otobüs ve otobüs şirketleri teknolojideki gelişmeleri yakından takip ediyorlar. Belki de otobüsle seyahat etmenin hala popüler olmasının nedeni budur. Bazı durumlarda otobüsle seyahat etmek zorunlu hale gelir. Ancak, sürekli otobüsle seyahat edemeyen ya da ilk kez otobüsle seyahat edecek bazı kişilerin soruları olabilir.


Otobüs Bileti Satın Alma

Otobüs bileti satın almanın birçok yolu var. Bu yollardan bazıları acentelerden, otobüs terminalinden, telefonla rezervasyon yapmak veya internet üzerinden online bilet almaktır. Yolcular bilet aldıktan sonra bazı sorular ile kendilerini karşı karşıya bulmaktadır. Özellikle yolcular sık sık biletlerini aldıktan sonra otobüse nasıl ve ne zaman bineceklerini merak ediyorlar. Aslında, otobüs biletinizi hangi şekilde satın almayı tercih ettiğinize bakılmaksızın, temel olarak otobüse binmenin ne zaman ve nasıl yapılacağı süreci bazı küçük farklılıkların dışında aynıdır.
 
 Otobüs Bileti Aldıktan Sonra Neler Yapılmalı?
 
 Otobüs bileti için acenteleri veya terminalleri tercih ediyorsanız, otobüsün kalkış saatinden 30 - 45 dakika önce terminalde olmalısınız. Otobüs terminallerinde, farklı otobüs firmaları araçlarını farklı bölümlerde bekletiyor. Başka bir deyişle, biletinizi aldığınız şirketin araçları muhtemelen aynı bölgededir.
 
 Otobüs şirketinize ait otobüs grubunu bulduktan sonra, otobüslerin ön camlarındaki plakalar veya size yardım etmeye hazır bekleyen memurların yardımıyla seyahat edeceğiniz otobüsü bulabilirsiniz. Otobüse bindikten sonra koltuğunuzu bulmalısınız. Yine memurdan yardım alabilirsiniz. Koltuğunuzu kolayca kendiniz de bulabilirsiniz. Koltukların yanlarında sayılar vardır. Otobüs bileti üzerinde yazan rakamlara bakarak koltuğunuzu kolayca bulabilirsiniz.
 
 Otobüsün kalkış saatine kadar dolaşabilir ya da otobüste oturabilirsiniz. Otobüs kalkış saatinde veya hatta kalkıştan 5-10 dakika önce otobüsün içinde olmanız gerekir. Daha sonra otobüs kalkacak ve seyahatinizi sonuna kadar sürdürmeye başlayabilirsiniz.
 

Telefon ile Rezervasyon Yaptıktan Sonra Otobüse Binmek
 

  Bir otobüs bileti için rezervasyon yapmak istiyorsanız, yine kalkıştan 30 - 45 dakika önce terminalde olmanız gerekiyor. Telefonla rezervasyon yapıldıktan sonra, bilet alım işlemi şirketten şirkete değişebilir.  Bazı şirketler rezervasyon biletlerini otobüslerdeki yolculara veriyor, ancak bazıları bu hizmeti vermiyorlar. Bu hizmeti vermeyen bir şirkette rezervasyon yaptıysanız, otobüs terminali içinden şirketin bilet gişesini bulup biletinizi alabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için ilk önce otobüs şirketine ait şubeyi bulmanız ve bilet bedelini ödemeniz gerekir. Biletinizi aldıktan sonraki prosedür biletinizi acente veya otobüs terminallerinden almakla aynıdır.
 
 Öncelikle otobüsünüzü bulup ardından koltuğunuzu belirlemektir. Kalkış saatinize kadar ne yapmak istediğiniz tamamen size kalmıştır.
 

Yorumlar
Benzer Makaleler