Otobüs Yolculuğu Yapanlara Öneriler

Otobüs Yolculuğu Yapanlara Öneriler

Her ne kadar günümüzde uçak yolculukları sıkça tercih edilse de, geçmişten bu güne kadar insanların en çok otobüsler ile ulaşımlarını sağladıkları bilinir. Öyle ki halen de otobüs yolculuğu yapmak çeşitli açılardan güzel hissettirebilir.

Bu anlamda gerek zorunluluk, gerek ise kişisel tercihlerden dolayı otobüs yolculuklarını seçen kimselerin bazı noktalara dikkat etmeleri önemlidir. Yolculuğun daha keyifli ve daha güzel geçmesi açısından türlü öneriler dikkate alınabilir ve bu şekilde daha iyi yolculuklar yapılabilir.

Kıyafetler Rahat Olmalı

İster uzun yol olsun, ister kısa yol olsun her türlü yolculuk için kıyafetlerin rahatlığı ergonomik açıdan önemlidir. Kişinin koltuğuna oturması olsun, koltukta uyuması olsun ya da mola yerlerinde tuvalete gidip gelmesi olsun hep en rahat ve en güzel şekilde yapılmalıdır. Bunun odak noktasında ise kıyafetlerin rahatlığı vardır. Hatta sırf bu durumdan dolayı pek çok yolcunun eşofman takımları ya da benzer giysiler ile otobüslere geldikleri fark edilebilir. Kıyafet seçerken sadece rahatlık değil, kişinin o günkü hareketlerine uygun olan giysilerin tercih edilmesi de önemlidir.

Yola Çıkmadan Çeşitli Hazırlıklar Yapılmalı

Yola çıkmadan önce beslenmenin uygun şekilde yapılması, mide bulandırması muhtemel ya da vücuda kötü gelebilecek olan çeşitli gıdalardan uzak durulması, bağırsakları zorlayacak olan tipteki sıvı ya da katı gıdalara dikkat edilmesi önemlidir. Bu şekilde ishal ya da kabızlık gibi durumlardan uzak kalmak, hazımsızlığın da önüne geçmek mümkün olabilir. Ancak elbette ki yol öncesi hazırlıklar sadece gıdalar ile ilgili değildir. Kişilerin tuvalete gidip boşaltım sistemlerini rahatlatmaları bütün yol boyunca daha rahat ve konforlu şartların sağlanmasında etkili olacaktır. Aynı zamanda, mola yerlerindeki nispeten daha yoğun bakterinin ve türlü pisliklerin yer aldığı umumi tuvaletler de kullanılmayabilir.

Yolculuk Yastıkları Hazır Tutulmalı

Aslında bu madde, herkes için geçerli değil. Örneğin pek çok insan uyumak istediğinde koltuğuna kafasını koyup doğrudan uykuya dalabilirken, bazıları ise yastık kullanarak kendini iyi hissetmek isteyecektir. İşte bundan dolayı da küçük ebatlı, rahat, çantada ya da elde taşınabilen ve pratik kullanıma uygun yastıklar hazır tutulabilir ve yolculuk esnasında bu yastıkların kullanılması sureti ile uyunabilir. Daha keyifli bir yolculuk bu şekilde mümkün olabilir…

Kitap, Dergi, Gazete Okumak için Tedbirli Olunmalı

Kimi yolcular seyahat esnasında bir şeyler okumak isterler. Bu durum hem uyuyamayan yolcularda, hem okumayı seven kimselerde, hem de yoldaki zamanı değerlendirmek isteyen kişilerde daha yoğun olarak görülür. Söz konusu amaç için kişiler yanlarında okudukları ya da okumayı düşündükleri kitapları, dergileri, gazeteleri veya benzer basılı yayınları taşıyabilirler. Böylelikle de yol daha hızlı biterken, kişi de zamanını daha iyi yönetmiş olarak kendini daha bir mutlu ve huzurlu hisseder.

Yorumlar
  • Kader Dilmaz
    Gece bilet almaya özen gösterilmeli. Gündüz çekilecek çile değil.
  • Sümeyye
    Bir de 2+1 otobüslerin tekli koltuklarında gidin mutlaka. Bu da benim tavsiyem.
Benzer Makaleler
Popüler Yazılar
Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En Çok Okunanlar