Pasaport İstemeyen Ülkeler

Pasaport İstemeyen Ülkeler

Yurt dışına çıkmak istiyorsunuz ama pasaport ve vize gibi kağıt işlemleri gözünüzde mi büyüyor? Yüksek meblağlı olan vize başvuruları canınızı mı sıkıyor? Hiç sıkmasın.

Eğer bu işlemlerle vakit ve para kaybetmek istemiyorsanız, hemen yanı başımızda ne vize ne pasaport gerekmeden, ziyaret edebileceğiniz birbirinden güzel ve zengin içerikli 3 ülke halihazırda sizleri ağırlamayı bekliyor. Sadece nüfus cüzdanınızla bu üç ülkeye pasaportsuz seyahat edebilir ve dilediğiniz gibi keşfin ve tatilin tadını çıkarabilirsiniz.

K.K.T.C.

Hemen yanı başımızda, yakın geçmişiyle hala derin acıları bünyesinde saklayan ırkdaşlarımızın yakın geçmişine daha yakından tanıklık edebilirsiniz. Aynı zamanda yılın neredeyse 6-7 ayı deniz turizmi olan bu ülkede, muhteşem Akdeniz sularında, denizin ve güneşin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Casino için de çok sık tercih edilen bir yer olma özelliğini de anti parantez belirtelim.

Özellikle Girne Kalesi içerisinde yer alan müze, sizlere Kıbrıs hakkında detaylıca bilgi verebilecek bir yerdir. Müze içerisinde, St George Kilisesi, Kırnı Mezarlarının canlandırmaları, Akdeniz mezar kazıları, Venedik Kulesi, Luzinyan Kulesi, sarnıçlar, zindanlar ve Batık Gemi müzesi bulunmaktadır. Kültürel anlamda doyum yaşayacağınız bu şehrin Liman kıyısında lokantalar, kafeler, barlar, gece hayatı mekânları var. Türkiye’den gezi programı ve tatil planı yapanların en gözde kenti olmayı hak ediyor.

Lefkoşa ise KKTC’nin başkenti olması ile birlikte adanın en kalabalık kenti ve en önemli kültür, sanayii ve ulaşım merkezidir. Kıbrıs’ın bütün devlet daireleri Lefkoşa’da yer almakta.  Ayrıca Lefkoşa şehri dünyadaki tek bölünmüş başkent olmasıyla da özeldir. Yeşil hat diye adlandırılan sınır ile ikiye bölünmüş, Kuzey kesiminde Türkler yaşarken Güney kesiminde Rumlar yaşamaktadır. Ara bölgede ise Birleşmiş Milletler barış gücü bulunmaktadır. Lefkoşa şehri kentleşme açısından da iki bölüme ayrılır; bunlar eski Lefkoşa (surların içindeki bölge) ve yeni Lefkoşa’dır (surların dışı). Eski Lefkoşa’da yollar dardır ve çıkmaz sokaklar mevcuttur. Yeni Lefkoşa’daysa, daha geniş bir alanda dikey ve yatay gelişme daha fazladır.Lefkoşa Surları içi, güzel tarihi binalarla dolu; dışı ise capcanlı bir şehir merkezi olarak karşımıza çıkar. Gezilecek yerler arasında Barbarlık Müzesi, Bedesten, Haydar Paşa Camii, Selimiye Camii (St. Sophia Katedrali), Venedik Sütunu, Etnografya Müzesi, Büyük Han, Kumarcılar Hanı, Büyük Hamam, Arabahmet Mahallesi ve eski evleri, Derviş Paşa Konağı yer alıyor. 

Sizin de kulağınızda “Mağusa Limanı” türküsü çınlıyor mu? Her yıl Uluslararası Mağusa Kültür, Sanat ve Turizm Festivali de yapılan bu kent, Kıbrıs’ın tek derin su limanına sahip olan bir limankentidir. 

Salamis Antik Kenti, mitolojilerden fırlamış gibi duruşuyla, sizi de içine çekip götürebilir. Yalnız öğlen sıcaklarından önce gitmekle iyi edersiniz çünkü gölgelik hiçbir alan yok.
Gotik tarzda işlemeli eşsiz bir penceresi bulunan St. Nicholas Katedrali 13.yüzyıldan kalma fakat bu yapı 16. Yüzyılda Osmanlı tarafından cami haline getirilmiş. Gerçekten ihtişamlı ve büyüleyici bir havası olan bu katedrali yani diğer ismiyle Lala Mustafa Paşa Camii’ni gidip yakından görmelisiniz.  Son olarak hellim peyniri, şeftali kebabı ve Kıbrıs mantısı yemeden dönmeyin.

Gürcistan

Batum, yemyeşil dağlar ile kilometrelerce uzayıp giden bir kumsal arasındaki geniş bir düzlükte kurulmuş bir şehir. Gürcistan özerk bölgelerinden Acara Cumhuriyeti’nin başkenti olan Batum, şahane doğasıyla dağ ve denizi buluşturan güzel bir Karadeniz şehri. Ilıman bir iklime sahip Batum, tarihi boyunca hep bir tatil beldesi olmuş. Çarlık döneminde Rus generallerinin yazlık villalarına ev sahipliği yapmış. Sovyetler döneminde yine bu ilgi devam etmiş. Bizim Karadeniz sahil şeridinden çok farklı olarak geniş düzlüklere ve upuzun plajlara sahip Batum, deniz turizmi için de bölgenin ilgi merkezi konumunda. Mimarisi, huzurlu atmosferi, iyi restoranları ve gece hayatı ile Batum, son zamanlarda özellikle Türklerin yoğun ilgisine maruz kalmış durumda. Şehrin sahil şeridi parklarla dolu ve yapay bir göl olan Nurigölü mutlaka görülmeye değer bir yer. Hemen yanında, kuş türlerini görebileceğiniz ufak bir hayvanat bahçesi mevcut. Meydanları ise şaşırtıcı derecede büyük ve güzel.

Avrupa Meydanı, Tiyatro Meydanı ve Piezza Meydanı gerçekten görülmeye değer yerler. Mesela Piezza Meydanı’nda bir kahve içebilir ya da Gürcülerin meşhur yemeği olan Haçapuri adını verdikleri pideyi buradaki restoranların birinde tadabilirsiniz.  Şehirde, Ali & Nino heykellerinin olduğu bölge cezbedici. Burada şehre hâkim dönme dolap olan Ferris Wheel ve Alfabe Kulesi de var ve her yönü ile Batum’ u gerçekten çok seveceksiniz. Şehrin tam içinden karşıda görünen Anio Dağı’na giden teleferik fiyat olarak oldukça uygun ve Batum’ u havadan görebilmek ve Anio Dağı’nda ufak bir mola vermek için güzel bir fırsat. Bu kısa teleferik turunun ardından artık Batum Botanik bahçesini gezebilirsiniz. Batum botanik bahçe beklediğinizden daha büyük gelebilir size de. Dilerseniz burada mini tur araçlarından birini kiralayarak turunuza öyle devam edebilirsiniz. 

Başkent Tiflis ise eski bir yerleşim bölgesi ve İpekyolu üzerinde bulunması ile harika ve masalsı bir şehir. Tarihi dokusunda Selçuklu mimarisi kubbeler ile Gürcistan mimarisi kubbeler, katedral ve manastırlar hatta kervansaraylar bulunuyor.  Şehirde her yerden kilise kubbeleri yükseliyor. Şehrin ortasından geçen Kura nehri ise buranın hayat kaynağı. Old Town ve gezilecek çoğu yer Kura Nehri kıyısında bulunuyor ve buradan tüm bölgelere isterseniz yürüyerek bile ulaşabiliyorsunuz.  Narigala Kalesi’ ne ise teleferikle çıkarak tüm şehri izleyebilirsiniz. Narigala Kalesi’ne isterseniz yürüyerek de inip çıkabilirsiniz. Narigala Kalesi’nin tam karşısında bulunan Metekhi Kilisesi Kura nehrinin kayalıklarının üzerinde bulunuyor ve konumu ile dikkat çeken bir Ortodoks mimarisi olarak şehirde yükseliyor. Kubbesi göğe değen bu sade ama etkileyici kilisenin avlusundan şehri izlemek, size de iyi gelecek. 

Ukrayna

Karadeniz’in kuzey kıyısında yer alan bu ülke ile son yapılan serbest ticaret anlaşmasına binaen 1 Haziran 2017’den itibaren iki ülke arası karşılıklı pasaportsuz seyahat edilebilmesi için engeller kalkmıştır. Tek ihtiyacınız olan şey, yeni çipli kimlik kartınız ve valiniz. 90 gün boyunca pasaportsuz olarak Avrupa’nın bu çılgın ve eğlenceli ülkesinde, gönlünüzce eğlenebilirsiniz. Ülkeyi cazip kılan bir diğer unsur, tabii ki Türkiye’ye göre oldukça ucuz olması.

“İçinde parklar olan şehirler gördüm ama parkın içinde şehri ilk kez görüyorum” demiş ünlü Alman edebiyatçı Goethe Kiev için. Bu tanım bile Kiev hakkında az çok bir şeyler anlatıyor bizlere. Şehirde bulunan onlarca parktan istediğiniz birinde, huzurun tanımını tekrar yapabilirsiniz. Mesela mor sakura ağaçlarının yaklaşık bir kilometre boyunca yanınızdan uzandığı bir yürüyüş yolu barındıran Kioto Parkı ya da Dnyepr Nehri’ne nazır, her türlü konser ve festivale de ev sahipliği yapan Pevçeye Pole yahut mangal keyfi yapmak isterseniz, yeşiliyle aklınızı başınızdan alacak olan ve eşsiz peyzajıyla hayretlere düşüren Feofaniya. Parklardan park beğen. Nezalezhnosti Meydanı ise Kiev’in kalbinin attığı meydan. Turist olarak gezebileceğiniz, seçkin mağazaları gezip lezzetli yemekler yiyip, içkinizi yudumlayacağınız modern kafe restoranları içeren bir meydan. Burada ilk göze çarpan ise özgürlük heykeli. Uzunca olan bu heykel de oldukça etkileyici bir görünüşe sahip.  Son olarak, Ukrayna’nın yerel yemeklerini denemeden bu güzel ülkeden ayrılmayı düşünmeyin. Özellikle Borscht ve Ukha çorbaları, Vareniki, Deruni, Krovyanka, Salo ve bütün et yemekleri inanılmaz güzel. Ve hatırlatalım, fiyatlar da çok hoşunuza gidecek.

Yorumlar
  • Çiğdem Çil
    Sadece kimlikle başka bir ülkeye çıkmak çok güzel bir şey. Umarım daha da yaygınlaşır, en azından komşu ülkelerde pasaport istenmez.
  • Bilal
    Ukrayna yalnızca yeni kimliklerle pasaportsuz kabul ediyor, buna dikkat edin. Eski kimliklerle girilmiyor.
  • Barbaros
    Gürcistan'a giderken kimlikteki fotoğrafınızın yıpranmamış ve yeni olmasına dikkat edin. Fotoğrafa ve size bakıyorlar, eğer arada fark varsa almıyorlar. O yüzden eski fotoğraf olmamalı. Bir de yıpranmış kimlikleri kabul etmeyebiliyorlar. Kapıdan dönebilirsiniz.
Benzer Makaleler
Popüler Yazılar
Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En Çok Okunanlar