Sağlık Turizmi Turları

Sağlık Turizmi Turları

Bir ülkeden diğer bir ülkeye sadece tedavi için gidilmesine sağlık turizmi turları denilmektedir. Tıbbi olarak gerekliliği doktor tarafından verilen rapor ile belirlenmiş olan kaplıca tedavileri amacı ile bir ülkeden başka bir ülkeye gitme de sağlık turizmi turları arasında sayılmaktadır.

Tedavi amacı ile yapılan seyahatler anlamına gelen sağlık turizmi turları, fizik tedavi ile rehabilitasyon gerekliliği olan kişiler ile beraber, uluslararası hasta potansiyelinin kullanılarak sağlık kuruluşlarının daha da büyümesine yardımcı olmaktadır.

Sağlık turizmi amacı ile yapılan turlar, hem hastanın hem de hasta yakınlarının rahatlığını sağlamak için en iyi hizmetleri sunmayı hedeflemektedir. Gelişmiş olan ülkelerde eğitim ile refah seviyesinin yüksek olmasına paralel olarak verilen sağlık hizmetlerinin de maliyeti yüksek olmaktadır. Yaşlanan nüfusun sağlık giderlerinin de artması, Sosyal Güvenlik Kurumlarını zora sokmaktadır. Bu sorunu aşmak amacı ile yakında yer alan ülkeler ile paket anlaşmaları yapılarak daha düşük maliyet ile sağlık hizmetleri sunulmaktadır.

Son dönemlerde nitelikli sağlık hizmetleri ile rekabet edebilecek seviyeye gelen ülkemize, yurtdışından birçok insan sağlık turları ile gelmektedir. Geleceğin dinamik endüstrisi olarak görülen sağlık turizmi, tüm dünyanın ilgisini çekmektedir. Bu da sağlık turizmi nedeni ile yapılan turlara olan ilgiyi artırmaktadır. En çok tercih edilen sağlık turları aşağıda anlatılmıştır.

Bulgaristan Sağlık Turları

İklim olarak deniz, dağ ve kaplıcalardan oluşan Bulgaristan, bu özellikleri ile turizmi birleştirmiştir. Son dönemlerde popüler hale gelen Bulgaristan sağlık turizmi turları, şifalı kaplıca sularının çok zengin olması ve birçok hastalığa fayda sağlaması ile gelişmektedir. Özellikle bel ile kemik hastalarının tercih ettiği Bulgaristan sağlık turları, uygun fiyat seçenekleri sunmaktadır.

Pavel Banya Sağlık Turu

Avrupa’nın kaplıca merkezi haline gelen Pavel Banya, sağlık turizmi turları için tercih edilen önemli merkezlerden biridir. Termal merkezlere yapılan sağlık turları ile sağlığınıza kavuşmanız sağlanırken, eğlencenin de keyfini çıkarabilirsiniz.

Türkiye’de Sağlık Turizmi Şehirleri

Sağlık turizmi turları yalnızca yurtdışına yapılmamaktadır. Yurt içinde de sağlık turizmi turları büyük ilgi görmektedir. Sağlık turizmi açısından en önemli şehirler, aşağıda anlatılmıştır.

Ankara

Türkiye’nin başkenti olan Ankara, sağlık konusunda en gelişmiş şehirlerden biridir. Birçok gelişmiş hastanesinin dışında 3 ayrı kaplıca hizmeti sunmaktadır. Şifalı suların insanların hizmetine sunulmasında yardımcı olan 8 tane termal tesis bulunmaktadır. Medikal sağlık turizmini termal turizm ile desteklemek isteyen kişiler için en önemli tercihlerden biri Ankara’dır.

Bursa

İçme sular ve kaplıcalar bakımından zengin olan Bursa, sağlık turizm turlarının düzenlendiği en önemli şehirlerden biridir. Eski zamanlardan beri birçok insan kaplıca tedavisi amacı ile Bursa’ya gelmektedir. 3 içme suyu ve 8 tane kaplıcası olan Bursa’da, birçok hastalığın tedavisi mümkündür.

Afyon

Termal kaynaklar açısından çok zengin olan Afyon, yılın 4 mevsiminde de sağlık turizmi turlarına ev sahipliği yapmaktadır. 5 tane kaplıca kaynağı olan ilde beş yıldızlı oteller ile konforunuz da sağlanmaktadır.

Yorumlar
 • Ayla Akat
  11 Ocak 2018
  Yalova araplardan geçilmiyor artık. Kendi ülkemizde kaplıcaya girmek için sıra bekliyoruz.
 • Kemal
  04 Ocak 2018
  Sivas'a gidip kendinizi şifalı sülüklere emdirin :)
 • Ahmet Hakan
  02 Ocak 2018
  Bursa'daki kaplıcalar çok güzel, bizzat gitme fırsatı bulmuştum. Eğer gittiğim illerde bir kaplıca vs. varsa mutlaka değerlendiriyorum.
 • Feraye
  02 Ocak 2018
  Ülke olarak termal kaynaklar açısından çok zenginiz ama herkesin bundan tam anlamıyla faydalandığını düşünmüyorum. Millet nerelerden geliyor, biz dibimizdeki yerlere gitmiyoruz.
Benzer Makaleler
Popüler Yazılar
Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En Çok Okunanlar