Seyahate Çıkmadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Seyahate Çıkmadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Planladığınız seyahat süresince, sizi huzursuz edecek bir ayrıntı veya tatsız bir sürprizin gerçekleşmesini istemiyorsanız eğer, dikkat etmeniz gereken bazı ufak çaplı detaylar var.

Eğer bu detaylara uyarsanız ve de şansınız yaver gider ise, çok ciddi bir sıkıntı yaşamadan keyifle seyahatinizi gerçekleştirebilir ve yeni keşiflere ve anılara doğru yola çıkabilirsiniz. Buyurun sizler için hazırladığımız, seyahat öncesi dikkate alınması gereken bazı husular:    

Çanta Toplama

Seyahat hazırlığı yaparken mutlaka ilk iş olarak, yanınıza alacaklarınız ile ilgili küçük bir liste yapmanızı öneririz. Çantanızı toplarken bu liste ile birlikte hareket ederseniz; hem önemli eşyalarınızı unutmanın önüne geçersiniz hem de fazlalık olabilecek, size gereksiz yük olacak lüzumsuz eşyaları yanınıza almazsınız. Sadece ihtiyacınız nispetinde eşya alır ve gereksiz bagaj yükünden kurtulursunuz. Tatsız sürprizler de yaşamazsınız. 

Elektronik Eşyalar

Cep telefonunuz, fotoğraf makineniz, tablet bilgisayarınız ya da müzik çalarınız. Hepsinin şarjının tam dolu olduğundan emin olun. Ama en önemlisi telefonunuz için yanınızda mutlaka şarj aleti dışında power bank taşıyın. Seyahat sırasında nerede ve ne şekilde telefona ihtiyacınız olur, belli olmaz. Bu sebeple yolculuk esnasında diğer elektronik eşyalar o kadar ciddiyetle önem arz etmese de cep telefonunuz için risk almayın ve tedbiri elden bırakmayın. 

Evi Toplu Bırakın

Seyahatten döndüğünüzde, dağınık ve karmaşık bir ev görmeyi kimse arzu etmez. En önemlisi de çöplerin birikmemiş olması. Eve girdiğinizde, günlerce kalan çöpün kokusu ile karşılaşmak istemezsiniz. Bu nedenle, bu konuya ayrı bir özen göstermenizi tavsiye ederiz.

Faturalar

Seyahatiniz kısa süreli gerçekleşecek de olsa, faturalarınızın ödendiğinden emin olun. En net çözüm otomatik ödeme talimatı. Eğer otomatik ödeme talimatı vermediyseniz bankanıza, seyahate çıkmadan önce ödenmesi gereken faturanız varsa bizce ödeyip rahat kafa ile seyahatinize çıkmanız. 

Seyahate Uygun Kıyafetler Seçin

Yolculuğunuz için rahat ve kullanışlı kıyafetler giymeye dikkat edin. Uzun süren seyahatlerde, ayakkabıların ayağınızı vurması ya da giydiğiniz kıyafetin sizi rahatsız etmesine izin vermeden karşı önleminizi alın. Spor olmak zorunda değil ama konforlu olmasına özen göstermeniz size rahat ve keyifli bir yolculuk sağlayacaktır.
 
Hava Durumunu Kontrol Edin

Seyahat edeceğiniz yer ile ilgili hem yolculuk gününüz hem de kalacağınız zaman aralığı ile ilgili hava tahmin raporlarına mutlaka bir kez bakın. Yanınıza alacağınız eşyalarınızı da buna uygun olarak seçin. Yolculuğunuzda da hava durumuna uygun bir kıyafet ve ayakkabı seçmeye dikkat edin. Yanınızda yağmurluk bulundurmak isteyebilirsiniz. Hem çok yer kaplamaz hem de muhtemel bir sağanakta kurtarıcınız olabilir.  Eğer gece yolculuğuna çıkacaksanız, yanınıza ekstradan bir hırka ya da ceket alın. Hiç beklemediğiniz anlarda bile çok işe yarayacaktır.

Yorumlar
  • Dilara Yılmaz
    Seyahate çıkınca illa bir kurt düşüyor aklıma. Acaba evde açık priz bıraktım mı? Onun dışında her şeye hazırlıklıyım :)
  • Elif
    En çokta valize özenle yerleştirdiğim elbiselerin kırış kırış çıkması beni sinir ediyor. Eee tabi, o kadar şeyi sıkıştırırsan olacak olan bu.
  • Engin
    Valiz toplama kısmı işin en can alıcı kısmı. Sığdır babam sığdır.. Bir de sığsalar :) İnternette çeşitli pratik valiz hazırlama yöntemleri var, her defasında mutlaka bakıp öyle hazırlıyorum. Öbür türlü bana kalsa eşyaların yarısı dışarıda kalıyor :)
Benzer Makaleler
Popüler Yazılar
Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En Çok Okunanlar