Sonbaharı Mutlu Kılacak Seyahat Önerileri

Sonbaharı Mutlu Kılacak Seyahat Önerileri

Sonbahar denince hepimizin aklında beliren yağmurlar, çıplak kalmış ağaçların dalları, melankoliye meyilli bir gökyüzü ve can sıkıcı çamurlar. Şimdi hepsinin üzerine bir çizgi çekin.

Çünkü vereceğimiz tavsiyelerle depresyona girmeden de sonbaharı geçirebilir ve aslında sonbaharın o kadar da iç karartıcı bir mevsim olmadığını söyleyebilirsiniz.  Şemsiyenizi ve yağmurluğunuzu alın, yola koyulun. İşte sonbaharı mutlu kılmaya aday harika seyahat noktaları:

Gölcük

Sonbaharın turuncusunu en güzel taşıyan ve gururla sergileyen yerlerin bir tanesi de Bolu’da bulunan Gölcük Parkı. Yağmurlu zamanları ayrı bir havaya bürünen burası, sizi tertemiz havasıyla ve cam gibi temiz gölüyle kendinizden geçirmeye yetecek güzellikte. Saatlerce oturup ağaçların göle yansımasını izleyebilir ve sonbahar pikniğinin tadını çıkarabilirsiniz. 

Ağva

İstanbul'a 97 km uzaklıkta kalan Ağva, iki nehir arasında kalan yer anlamına geliyor. Şile yolunu izleyerek Ağva’ya varabilirsiniz. Etkileyici bir tılsımı olan Ağva'da zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. En özel yanı da, nehir kenarlarında harika zevkli yürüyüşler yapabilir ve doğa ile bütünleşebilirsiniz. Ayrıca nehir kenarında bulunan restoranlarda, leziz yemekler yiyebilir ve buranın muhteşem atmosferini içinize çekebilirsiniz.

Amasra

Bartın’a yaklaşık 17 km uzaklıkta kalan bir ilçe olan Amasra, Karadeniz’in küçük ama sevimli bir kasabası.

Amasra'ya gittiğinizde Amasra Kalesi'ni ziyaret edebilir ve Amasra Müzesi'ni gezebilirsiniz. Aynı zamanda Amasra Plajı'nı ve Amasra'nın harika çarşılarını da görmeden dönmemenizi tavsiye ederiz. Sonbaharda bambaşka bir güzelliğe bürünen Amasra’da ayrıca sevimli küçük balık lokantalarında lezzetli balıkların keyfine varabilirsiniz.

Safranbolu

Karabük iline bağlı olan Safranbolu, şehir merkezine yalnızca 8 km uzaklıkta bulunuyor. Safranbolu, kendine has evleri ve büyülü sokakları ile hemen herkesin görmeyi istediği yerler arasında. Birbirinden güzel Safranbolu evlerini ve bu evlerin içindeki müzeleri gezmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Aynı zamanda Safranbolu Saat Kulesi ve Safranbolu Demirciler ve Bakırcılar Çarşısı da görmeniz gereken yerlerden bazıları. Safranbolu'nun en büyük yapılarından olan Cinci Han ve Cinci Hamamı da sizi kendine çekecek ve hiç ayrılık vakti gelsin istemeyeceksiniz. 

Kapadokya

Bu ayların en gösterişli ve nadide yaşandığı yerlerden biri de şüphesiz Kapadokya. Sonbaharın kendine has güzelliğini yansıtan renkleri ile peri bacaları karşı konulamaz bir bütünlük oluşuturuyor. Serin bir sabahta balon ile tura çıkmak ve kuşbakışı bu harika coğrafyayı keşfetmek, hayatta pek sık karşımıza çıkabilecek bir zevk değil. Bunlarla da sınırlı kalmayıp, Kızıl Çukur’da yürüyüş yapabilir, gün batımının bayıltan renklerini izleyebilir ve eski bir Rum yerleşim yeri olan Sinasos’ta yemek yiyip tarihi taş evleri gezerek, Kapadokya’nın eşsiz havasını hissedebilirsiniz.

Mardin

Dicle Nehri’nin yakınında bulunan Mardin, kayalık tepeler üzerine kurulmuştur. Yaklaşık 7bin yıllık bir kültürün ev sahipliğini yapması ve çeşitli ırklardan ve inançlardan insanların bir arada yaşaması ile bilinen hayran olunası bir şehir.

Postane binası, Ulu camii, Kasımiye Medresesi ve daha da fazlasını gezip görebilir ve huzurun kelime anlamını bulabilirsiniz. Deyrulzaferan Manastırı’nda kaybolabilir ve Anzavur kalesine tırmanıp muhteşem manzarasından nasiplenebilirsiniz.  Bu masal diyarı şehri gezmek için en uygun mevsim elbette bahar ayları. İçinde bulunduğumuz aylarda siz de birkaç günlüğüne kendinizden geçmek için fırsat arıyorsanız, aradığınızı Mardin’de bulabilirsiniz. Son olarak yöresel tatlarını keşfetmeden ayrılmayın.

Yorumlar
  • Hira Nur
    Sonbahar bitti, kış geldi artık. Her mevsimin ayrı bir tadı var. Dünyada gezilecek çok yer var, ömür bitmeden değerlendirmeliyiz.
  • Kenan
    Sanırım turistlerin en çok gittiği yer kapadokya oluyor, benim de tatilimde ilk tercihim burası olacak.
  • Burçin
    Kapadokya'yı çok merak ediyorum, bir gün mutlaka gideceğim. Fırsat sitelerinde bir kampanya yakalarsam balon turuna da katılmak istiyorum. Korkuyorum ama çok merak ediyorum orayı havadan seyretmeyi :)
Benzer Makaleler
Popüler Yazılar
Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En Çok Okunanlar