Tax Free Hakkında Her Şey

Tax Free Hakkında Her Şey

​​​​​​​Gezi amacı ile yurt dışına çıkan turistler Avrupa ülkelerinin uygulamakta olduğu bazı sistemlerden faydalanmaya başlamışlardır. Turistlerin, Avrupa ülkelerinde harcamada bulunması, ürünlerin alıcılara daha düşük fiyatlar ile gelmesini sağlamaktadır.

Bu sebeple de Avrupa ülkelerine gelen kişilerin daha fazla alışveriş yapması özendirilmiş olmaktadır.

Tax Free, son dönemlerde yeni yeni öğrenilmeye başlayan fakat uzun bir süredir olan bir sistemdir. Sistemin genel amacı, devletin almakta olduğu vergiyi, turistlerden almamaktadır. Yani, Tax Free’nin geçerli olduğu ülkelere giden kişiler, bu ülkelerden sınırsızca alışveriş yapabilmektedir. Alışveriş sonrasında Tax Free uygulaması ile alınan verginin büyük bir kısmı, ziyaretçilere geri ödenmektedir. Ortalama fiyatı 629 Euro olan bir telefon satın alan turist, yaklaşık olarak 70 Euro geri almaktadır. Bu denli farklı bir fiyat düşüşü sebebiyle Tax Free uygulaması gün geçtikçe daha fazla kişi tarafından öğrenilmekte ve kullanılmaya başlanmaktadır.

Tax Free Nasıl Kullanılır?

Tax Free, her turist için son derece cazip bir yöntemdir. Fakat işlemleri gerçekleştirmek kişilerin az da olsa vakitlerini alabilmektedir. Tek bir ürün için yapılmasa bile, çok yüksek miktarda alışveriş yapan kişilerin bu uygulamadan faydalanması bir hayli kârlı olacaktır.

Tax Free’nin kullanılabilmesi için öncelikle alışveriş yapılan yerden normal fatura yerine Tax Free faturası istenmelidir. Uygulama içerisinde sadece ve sadece bu fatura çeşitleri işlem görmektedir. Geriye kalan herhangi bir fatura ile işlem gerçekleştirilememektedir. Faturanın alınmasının ardından, alınan fatura bulunulan ülkenin Gümrük Ofisine onaylatılır. Gümrük ofisine onaylatılması ile birlikte ürün hem dışarı rahatlıkla çıkabilir, hem de vergisi düşülür. Fakat ofise onaylatırken hem fatura, hem de faturaya ilişkin ürün kişinin yanında olmalıdır. Aksi takdirde fatura üzerinden işlem yapılamamaktadır. Biriktirilen ve her biri ayrı ayrı onaylatılan Tax Free faturaları, Tax Free Ofislerine gidilerek direkt olarak nakite çevrilebilmektedir. Sadece nakit olmamakla birlikte banka kartına aktarım yapılabileceği gibi, çek ile de ücret ödenebilmektedir. Bu sayede alınan ödemeler son derece güvenli hale gelmektedir.

Tax Free Nerelerde Geçerlidir?

Tax Free uygulamasının geçerli olduğu çok sayıda ülke bulunmaktadır. Fakat Türkiye’nin de arasında bulunduğu bu ülkeler genel olarak Avrupa ülkelerinden oluşmaktadır.

Avusturya, KKTC, Çek Cumhuriyet, Estonya, Finlandiya, Almanya, Fransa, Yunanistan, İrlanda, Macaristan, İtalya, Letonya, Lüksemburg, Hollanda, Malta, Slovenya, Slovakya, Norveç, Portekiz, Lübnan, Lihtenştayn, Litvanya, Fas, Kore, Danimarka, İsviçre, İsveç ve İngiltere ülkelerinde rahatlıkla Tax Free uygulaması kullanılabilmektedir.

Tax Free uygulamasından sadece ve sadece turistler faydalanabilmektedir. Belirli bir süreli seyahate giden veya Erasmus yapan öğrenciler dahil, turistler haricinde kimse bu uygulamadan faydalanamamaktadır. Durumun bu şekilde olmasının temel sebebi, turistleri ülkeye çekmek ve ülkede yapılan alışverişlerin arttırılmasıdır. Dolayısı ile Tax Free uygulaması sayesinde ülkeye dışarıdan nakit girmekte ve vergilerin kesintisi, ülkeye büyük ölçüde maddi yarar sağlamaktadır.

Yorumlar
Benzer Makaleler
Popüler Yazılar
Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En Çok Okunanlar