Türkiye’nin En Büyük Havalimanları

Türkiye’nin En Büyük Havalimanları

Bir kente yapılan seferler de aynı zamanda oradaki havaalanının ne denli büyük olması ya da küçük olması gerektiğini belli eder. Bu kapsamda ülkemizde de çok sayıda havaalanı olduğu görülebilir.

Ulaşım konusunda teknoloji ile paralel olarak pek çok gelişme yaşanırken, uçakların da sıklıkla değerlendirildikleri ve bir yerden farklı bir yere gidişte uçakların yoğun olarak kullanıldıkları fark edilebilir. Bu süreç bu şekilde daha da ilerleyecektir ve söz konusu uçuşların baştan sona kadar en ince detaylar baz alınarak planlanması gayet mantıklıdır. İşte bu noktada da hava alanları kendini göstermektedir. Çünkü bunca uçağın kalkışı, inişi, yolculara ait bekleme yerleri, sosyal alanlar ve daha nicesi hava alanlarının yapılarını ve gerekliliklerini ön plana çıkarır.

Atatürk Havaalanı - İstanbul

Ülkemizin en büyük kenti olan, milyonlarca insanın yaşadığı İstanbul, aynı zamanda en büyük havaalanına da sahiptir. Ülkemizin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün adının verildiği ve ülkemizin en büyük hava alanı olan bu yapı, yılda ortalama 38 milyon insanın uçuş yapmasını sağlamaktadır. Böylesine büyük ve devasa bir havaalanı da gerek ülke genelinde, gerek yurt dışından gelen ya da yurt dışına gidenler tarafından iyi bir şekilde bilinmektedir.

Antalya Havaalanı - Antalya

Ülkemizin en turistik kenti denebilecek olan Antalya, pek çok yönden olduğu gibi ulaşım yönünden de en iyi ve en kaliteli şekilde hizmet vermekte, buna uygun biçimde de tesislere sahip olmaktadır. İşte bu anlamda değerlendirilirken Antalya Havaalanı’nın da yılda ortalama 26 milyon kişinin uçtuğu bir tesis olduğu belirtilmelidir. Ülkemizin yurt dışına açılan kapılarından olan bu havaalanında dileyen herkes dilediği noktalara seyahat etmekte özgür hisseder. Farklı tesislerin bu yapı içinde bulunması yolcuların rahatlığı açısından önemlidir.

Sabiha Gökçen Havaalanı - İstanbul

İstanbul kentimizin Anadolu yakasında yer alan Sabiha Gökçen Havaalanı, yılda yaklaşık 13 milyon kişinin kullandığın bir yapıdır. Sabiha Gökçen ise, tarihteki ilk kadın savaş pilotu olarak anılan milli kahramanımızdır ve adı bu nedenle söz konusu havaalanına verilmiştir.

Adnan Menderes Havaalanı - İzmir

Ülkemizin 3. büyük kenti olan İzmir, senede yaklaşık 9 milyon kişinin kullandığı Adnan Menderes Havaalanı’na sahiptir. Bu havaalanı, ülkemizin en büyük 4. havaalanı olarak kayıtlara geçerken, İzmir ve çevresindeki pek çok ilin söz konusu tesisleri kullandıkları ve hatta uluslararası bir takım uçuşların da yine burada gerçekleştiği görülebilir.

Esenboğa Havaalanı - Ankara

Senede 9 milyon kişinin istifade ettiği Esenboğa Havaalanı, başkent Ankara’da yer alır. Yurt içi uçuşların yanı sıra, pek çok yurt dışı uçuşun da gerçekleştiği bu noktada, geliş ve gidişlerde kullanılmak üzere birçok kaliteli tesis de yer almaktadır. Havaalanının ismi “Isen Buga”’dan gelmektedir ve tarihi bir anlama da sahiptir.

Yorumlar
  • Münevver
    Türkiye'nin her yerine havalimanı yapılıyor. İstanbul yeni Havalimanı, Çukurova Havalimanı, İzmir Çeşme Alaçatı Havalimanı, Yozgat Havalimanı, Niğde Aksaray Havalimanı, Batı Antalya Havalimanı, Tokat Havalimanı, Karaman Havalimanı, Bayburt-Gümüşhane Havalimanı yakında gelecek havalimanlarında.
  • Eyüp
    Hazırlanın, 3. havaalanımız geliyor. Bırakın Türkiye'yi, Avrupa'nın en büyüğü olacak.
Benzer Makaleler
Popüler Yazılar
Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En Çok Okunanlar